INFOGRAFIKA: Góly, asistence a defenziva

V dalším pokračování našeho statistického ohlédnutí za úspěšným podzimem se tentokrát podíváme, jak se našim klukům dařilo střelecky, kdo nasbíral nejvíce asistencí a jak nám pracuje defenziva. Celý souhrn naleznete v přehledných infografikách.

Vstřelené branky

Jablonec patří po podzimu mezi nejofenzivnější týmy. V 16 zápasech vstřelil 30 branek, tím je druhý nejlepší v SYNOT lize s průměrem 1,88 gólu na zápas. Nejlepším střelcem je v životní formě hrající levý obránce Filip Novák s šesti přesnými zásahy. Všechny góly navíc zaznamenal na Střelnici před domácím publikem. A právě na Střelnici vsítil Jablonec celkem sedmnáct branek s průměrem 2,1 gólu na utkání. Pokud mu forma vydrží, mohl by vylepšit dosavadní ligové maximum pro obránce, které činí právě šest branek.

Zajímavostí je, že každá třetí střela na branku skončí v soupeřově síti. Jablonec totiž vypálil mezi tyče 91 střel s úspěšností 30,8 procent. Nejvíce gólů dali naši fotbalisté v závěrečné čtvrthodině zápasu, kdy skórovali osmkrát! V úvodní čtvrthodině druhých poločasů padlo sedm branek. Dalo by se tedy říct, že Jablonec je týmem druhých poločasů s 18 góly. V dresu Jablonce se na všech třiceti gólech podílelo deset hráčů, to je prakticky celá sestava! Tým Jaroslava Šilhavého se tedy nemusí spoléhat jen na pár gólových hráčů.

Podzimní defenziva

V čem Jablonec vládne české lize, tak je fair play. V 16 zápasech museli rozhodčí vytáhnout žlutý kartónek jen v 18 případech. Navíc ani jeden hráč nebyl vyloučený. Výrazné zlepšení oproti minulé sezoně je také v počtu inkasovaných branek. Obranná čtyřka se během podzimu stabilizovala ve složení Romera, Pernica, Kysela a Novák. Výsledkem toho je pouze 14 inkasovaných branek za celý podzim. To je čtvrtá nejlepší obrana v lize. V úspěšnosti obranných soubojů je Jablonec dokonce lídrem v ligovém pořadí s úspěšností 57,7 procent!

FK BAUMIT Jablonec se ale také může opřít o individuální výkony v obraně. Luděk Pernica, který nevynechal ani jednu minutu z ligového podzimu, absolvoval 201 soubojů s úspěšností 70,1 procent, to je pátý nejlepší výkon v lize. Po jeho boku nejprve nastupoval Vít Beneš, který se ale v Plzni na celý podzim zranil, a tak jej postupem času zastoupil Marek Kysela, který se svými výkony opět řekl o pozvánku do reprezentační 21. O celkově nízký počet inkasovaných branek se zasloužil také brankář Vlastimil Hrubý. Ten si připsal sedm vychytaných nul a 356 minut v lize neinkasoval.

Podzimní asistence

Trenéru Šilhavému se podařilo velmi dobře složit záložní řadu, která se podílí na vstřelených brankách. Nejvíce asistencí si připsal Jan Kopic, který také ovládl unikátní Chance index, který ukazuje, kteří fotbalisté pro své spoluhráče připravují nejvíce šancí a příležitostí ke vstřelení gólu. V ligovém pořadí je Kopic na druhém místě. Čtyři asistence si připsal také útočník Martin Doležal, jenž dokázal kromě skórování také najít spoluhráče v lepší gólové pozici. Navíc je Martin Doležal na prvním místě v lize v zápasech po sobě s asistencí. Podařilo se mu to třikrát v řadě.

Druhé místo v ligové konkurenci drží Jablonec v počtu útočných přihrávek s celkovým počtem 5355, to je v průměru 330 ofenzivních přihrávek na utkání. Jejich úspěšnost je přes sedmdesát procent, to je třetí nejlepší počin v SYNOT lize.

V dalším díle našeho statistického ohlédnutí se podíváme na TOP 5 zápasů, které ovlivnily vývoj jabloneckého týmu na podzim.

Author Martin Bergman