Jablonec získal lotyšského reprezentanta

FK BAUMIT Jablonec získal vysněnou posilu do útoku. Dlouho očekávaná zpráva přišla po několika týdenním jednání s klubem FC Bruggy, odkud přichází lotyšský reprezentant Valerijs Šabala. Teprve dvacetiletý hráč přichází na sever Čech na půlroční hostování s opcí na přestup.

Velký talent lotyšského fotbalu se narodil v lotyšském hlavním městě. Tam také zahájil svou kariéru v elitní mládežnické akademii Daugava. Poté co Daugava FC postoupil do nejvyšší soutěže, dával šanci právě svým mladým odchovancům. Šabala se dočkal ligového debutu mezi dospělými 15. října 2009 ve svých teprve patnácti letech a hned v prvním zápase skóroval. Po sestupu Daugavy do druhé ligy odehrál další sezónu 2010 v dresu JFK Olimps, kde již nastupoval pravidelně a zaznamenal 6 branek.

Valerijs Šabala

Datum narození: 12. 10. 1994

Výška: 177 cm

Váha: 80 kg

Pozice: útočník

První velký přestup

V únoru 2011 přišel první velký přestup, když teprve šestnáctiletého mladíčka s pověstí nekompromisního střelce ukořistilo Skonto Riga, tehdejší mistr lotyšské ligy. Ve Skontu strávil Šabala nakonec tři velmi povedené sezóny, ve kterých se vypracoval v hlavní opory týmu. Díky tomu získal i řadu mezinárodních zkušeností. V jednom týmu se tehdy potkal i se současným hráčem Jablonce Ruslanem Mingazovem. Když v prosinci 2012 získal už podruhé v řadě cenu pro nejlepšího mladého hráče Lotyšska, měl tehdy už za sebou několik testů v renomovaných klubech jako Dynamo Kyjev nebo CSKA Moskva. Nikdo z nich ale nedokázal nabídnout Skontu dostatečnou cenu.

Až v lednu 2014 došlo k dohodě s FC Bruggy. Tehdy již uznávaný talent podepsal smlouvu na čtyři roky. Jarní část sezóny ještě dle smlouvy strávil v dresu Skonta a se svým klubem se rozloučil solidní bilancí pěti gólů v devíti zápasech. V letním přípravném období se mu ale nepodařilo prosadit do kádru belgického mistra a cestoval na další hostování na Kypr do týmu Anarthosis Famagusta.

Reprezentační střelec

Jako mladý hráč se prosadil i do reprezentace Lotyšska a v současné chvíli má excelentní bilanci šesti vstřelených branek v pouhých patnácti utkáních. Šabala prošel všemi mládežnickými výběry Lotyšska. V A týmu si zahrál poprvé 24. května 2013 v přípravě proti Kataru. Hned v dalším přípravném zápase proti Turecku už také skóroval, a to hned dvakrát. Zároveň se tím stal nejmladším reprezentačním střelcem v historii Lotyšska.

Jeden z idolů lotyšské fotbalové mládeže současnosti přichází do Jablonce na půlroční hostování s případnou opcí na přestup. K týmu trenéra Šilhavého se připojí v příštím týdnu. Nicméně celá dohoda je podmíněna úspěšně zvládnutými kondičními a zdravotními testy, které se uskuteční v českých podmínkách začátkem týdne.

Trenér Šilhavý ho sledoval

Vyjádření trenéra Šilhavého: „Valerijs Šabala je skvělý koncový hráč. Je v našem hledáčku již dlouhou dobu. Upřímně i z doby našeho působení v Liberci. Šabala nás zaujal v dvojzápasu Evropské ligy v dresu Skonta. Tehdy však nebyl jeho přesun do Čech reálný. Museli jsme reagovat na náhlý odchod Tomáše Juna a věřím, že jsme přivedli kvalitní náhradu. Jsme nadšení z toho, že se nyní povedl tento nadstandardní hráč přivést do týmu Jablonce. Valerijs má za sebou delší herní pauzu, když se nedokázal prosadit do sestavy ve Famagustě. Nicméně v národním týmu mezitím dál prokazoval své kvality.“

Author Tisková zpráva