Jiráček a Nový míří do Jablonce!

Jablonec hlásí první posily. Ze Sparty Praha přicházejí na hostování dva hráči - zkušený záložník Petr Jiráček a nadějný obránce Martin Nový.

Oba borci se připojili k týmu v pondělí a odpoledne odcestovali s mužstvem na krátké kondiční soustředění do Heřmanic.

Petr JIRÁČEK (hostování do 30.6.2017 z AC Sparta Praha)

• Post: střední záložník
  • Datum narození: 2. 3. 1986
  • Výška: 180 cm
  • Poslední klub: AC Sparta Praha

Po odchodu Jána Greguše přichází do záložní řady náhrada v podobě Petra Jiráčka. Sokolovský rodák si chvíli vyzkoušel angažmá v pražské Slavii, ale doopravdy se v dospělém vrcholovém fotbale prosadil až v Plzni, kam přestoupil v roce 2008. Stal se postupně pilířem záložní řady a jedním ze strůjců premiérového titulu Viktorie. Za tři roky odehrál v jejím dresu rovných 100 ligových zápasů, ve kterých si připsal jedenáct branek a vysloužil si i pozvánku do české reprezentace. V národním dresu má na svém kontě 28 startů a tři góly. V roce 2012 byl jedním z hlavních tahounů národního mužstva na EURO v Polsku. Díky dobrým výkonům si také vybojoval zahraniční angažmá, když půl roku před mistrovstvím Evropy 2012 přestoupil do německého WfL Wolfsburg. Tam zůstal pouhý půlrok a po lehčím zranění se do sestavy neprosadil. Na začátku další sezóny přesídlil na sever Německa do Hamburku, kde nakonec strávil tři celé sezóny. Díky častějším zraněním nastoupil za tu dobu do celkem 53 zápasů. Ve svých 29 letech pak zvolil návrat do Čech a vybral si Spartu, kde podepsal smlouvu na čtyři roky. V uplynulé sezóně v rudém dresu naskočil do 18 utkání SYNOT ligy.

„Je to hráč, který má za sebou zkušenosti na mezinárodní a potažmo reprezentačním úrovni. Věřím, že nám svými zkušenostmi a kvalitou pomůže. Nechtěl bych říkat, že je náhradou za Jána Greguše. Petr je taky univerzál. V přípravě se rozhodneme, kde ho budeme stavět,“ říká na adresu Petra Jiráčka trenér Jablonce Zdenko Frťala.

Martin NOVÝ (hostování do 30.6.2018 z AC Sparta Praha)

• Post: levý obránce
  • Datum narození: 23. 6. 1993
  • Výška: 177 cm
  • Poslední klub: FC Sellier & Bellot Vlašim

Odchovanec Sparty prošel všemi mládežnickými kategoriemi pražského velkoklubu. V průběhu sezóny 2012/13 se začal nadějný obránce prosazovat ve sparťanské juniorce a zároveň naskočil i do několika zápasů B týmu v ČFL. V sezóně 2013/14 už se stal pilířem zadních řad juniorky a zároveň se začal prosazovat i střelecky. Zajímavá čísla si Nový udržel i po definitivním přestupu do dospělé kategorie v létě 2014. Jeho dalším působištěm se stala farma pražského celku ve Vlašimi. V druhé lize během uplynulých dvou ročníků nastoupil do 49 zápasů převážně na postu levého beka a připsal si v nich celkem sedm vstřelených branek. V osmém celku posledního ročníku FNL se brzy 23-letý fotbalista vypracoval mezi hlavní opory mužstva a se šesti brankami se zároveň dělil s útočníkem Hadaščokem o první místo v klubové tabulce střelců.

Author Štěpán Hanuš