Kouč Frťala hodnotí jaro, díl I.

Jak hodnotí kouč Zdenko Frťala své první působení v roli hlavního trenéra na české prvoligové scéně? V prvním díle obsáhlého rozhovoru se ohlíží za jarní částí jablonecké sezony.

Máte za sebou první půlrok jako hlavní trenér v české lize, jak jej hodnotíte?

Při vstupu do jabloneckého klubu jsme si s vedením jasně nastavili určité cíle. Rozhodli jsme se v tom půlroce dát šanci kádru, který tu byl na podzim a nezasahovat do něj. Hráči dostali prostor k prokázání svých kvalit, ale určitě ne všem se to povedlo. Z mé trenérské stránky není spokojenost hlavně s venkovními zápasy. Tedy kromě zápasu na Spartě, v Boleslavi a s druhou půlí v Liberci. Já i hráči jsme se chtěli prezentovat lepší kvalitou. Někdy to tak ale ve sportu bývá, že se všechny cíle splnit nepodaří.

Za pozitivum naopak beru, že jsme v domácím prostředí udrželi neporazitelnost a že jsme dokázali postoupit až do finále poháru. Hráči jako například Kysela, Tecl či Pernica, dokázali předvádět nadstandardní výkony. Na druhou stranu jsme tu měli hráče, kteří úplně neobstáli a kvality, které v sobě mají, neukázali.

Neúspěch ve finále poháru už jste vstřebal?

Mrzí to stále hodně. Byli jsme jen krůček od splnění předsezónního cíle. V těch finálových zápasech je to o tom, že když má všech jedenáct hráčů formu, jste schopni porazit kohokoliv. V klíčovém momentu jsme bohužel nepohlídali Chramostu a on nás za to potrestal. Vzápětí jsme inkasovali gól na 2:0, a tak kvalitní tým, jako je Mladá Boleslav, si už výsledek do konce zápasu pohlídal. Mrzí nás to. Na druhou stranu dostat se až do finále poháru je zavazující i pro příští rok. Musíme mít ty cíle stejné a udržet se znovu co nejdéle ve hře o pohár.

V lize jsme několik zápasů jara ztratili v posledních minutách. Našel byste společný jmenovatel těchto ztrát?

Byly to velké individuální chyby. Nezvládali jsme klíčové momenty v utkáních. Udělali jsme v nich triviální chyby, ať už v Liberci, na Spartě či Boleslavi. Tyhle body nám hrozně chyběly a mělo to vliv na sebevědomí hráčů i výsledky týmu.

V průběhu jara se v týmu postupně rozrůstala marodka, což byl asi zásadní problém.

S ohledem na vážné i drobnější zdravotní problémy jsme nebyli schopni nastupovat v konsolidované sestavě. Když se vám daří, obcházejí vás zranění, mužstvo si pak sedne a předvádí fotbal, který má určitou kvalitu. V tu chvíli samozřejmě není důvod do toho zasahovat. My jsme ale hráli utkání, v kterých hráči ne vždy plnili naše představy. Také proto se sestava měnila a nebylo to dobré s ohledem na progres výkonu týmu.

Do jaké míry se hrálo podle vašich představ?

Zimní příprava naznačovala, že výkonnost šla nahoru i s těžkými soupeři v závěru našeho soustředění. Z naší strany to bylo nadstandardní, ale já byl pořád opatrný, aby nenastalo sebeuspokojení jak u hráčů, tak u nás trenérů. Možná právě klíčové momenty ve venkovních utkáních rozhodly o tom, že náš herní obraz nebyl takový, jaký jsme si představovali. Na soustředění jsme cvičili různá rozestavení, ale právě z důvodu zranění nám později vypadli klíčový hráči, kteří v těchto systémech hráli velmi důležitou roli. Určitě se nám naplno nepovedlo splnit představy, které jsme měli při svém příchodu do Jablonce.

Druhý díl rozhovoru s koučem Frťalou přineseme v sobotu.