Školení metody Coerver v Jablonci zahájeno

O uplynulém víkendu proběhlo na Střelnici první školení v rámci semináře tréninkového programu Coerver Coaching, kterého se zúčastnilo na padesát mládežnických trenérů z FK Jablonec i okolních klubů.

Hlavním organizátorem celé akce se stal FK Jablonec v čele se sportovním manažerem pro mládežnický úsek Jiřím Kotrbou, který nám poodkryl kouzlo metody v krátkém rozhovoru.

V čem vůbec metoda Coerver spočívá?

Tento globální tréninkový program je světovou jedničkou v tréninku fotbalových dovedností hráčů. V zahraničí je využíván už od roku 1984. Zlepšuje schopnosti a dovednosti hráčů, ať hrají na jakékoli pozici. Učí je využívat dovedností nejlepších světových hráčů a po zvládnutí programu by měli hráči být rychlejší s míčem i bez něj. Tím si užijí fotbal daleko více, ať už ho v budoucnu hrají na jakékoli úrovni. Cílem je vychovat sebevědomé, tvořivé a týmové hráče, kteří milují fotbal, a kteří respektují sebe i ostatní. Program učí hráče, aby pochopili jak, kdy a kde jednotlivé dovednosti a hru jeden na jednoho efektivně využít ve hře.

Jak byste zhodnotil první seminář v Jablonci?

Dvoudenní akce splnila svůj účel. Trenéři se v teoretické části dozvěděli základy metody a pak si mohli několik prvků vyzkoušet i na hřišti. Chtěl bych pochválit všechny účastníky za přístup. Bylo vidět, že mezi mládežnickými trenéry je zájem na sobě pracovat a dále se vzdělávat. Vedle našich trenérů jsme přivítali i kolegy z klubů jabloneckého okresu a okolí. Jednotlivé dovednosti jsou potřeba učit už v žákovských nebo přípravkových kategoriích a proto považujeme spolupráci s ostatními kluby našeho regionu za nezastupitelnou součást naší práce. Z okolních klubů se dostavilo na seminář přes dvacet trenérů, což je vynikající.

Právě náš klub hradil účast na semináři také trenérům z okolních klubů. Co si od toho slibujete?

Je pravda, že FK Jablonec stojí celý tento projekt nemalé finanční prostředky. Zároveň ale chceme, aby se zkvalitnila práce i v oddílech z našeho regionu. Jedině široká základna a dostatečná konkurence je základem budoucích kvalitních výkonů v nejvyšších úrovních fotbalu.

Po úvodním víkendovém školení bude seminář pokračovat i v dalším období. Jak bude vypadat jeho další průběh?

Z hlediska školení trenérů je projekt postavený na čtyřech víkendových seminářích. Po tom úvodním, které máme nyní za sebou, budou následovat semináře zaměřené na akce s dětmi, týmový přístup a dovednosti samotných trenérů. Druhé školení proběhne na konci června a další dvě na podzim tohoto roku. Mezitím budou pravidelné ukázkové tréninkové jednotky vždy s určitým zaměřením pro věkovou kategorii od předškolního věku až po starší školní věk. Budou s tím souviset i individuální tréninkové jednotky pro zlepšování technické zdatnosti hráčů. Nejdůležitější však bude, aby trenéři dokázali do svých tréninků vhodně zařadit to, co se na těchto seminářích a ukázkových trénincích naučí. Navíc budou mít přístup do databáze Coerveru, kde budou moci nalézt databázi tréninkových jednotek či jednotlivých částí, metodická doporučení, postupy a ukázky celého systému společně s videoukázkami.

Budou mít šanci se na projektu nějak podílet i samotní hráči nebo jejich rodiče?

Ano, vedle trenérů můžeme poskytnout i přístup pro hráče a jejich rodiče především pro zadávání individuálních domácích úkolů. Zde si rodiče i hráči samotní mohou nalézt přesně to, co je bude bavit a to co hráče může rozvíjet. Opět našim členům vše poskytneme bezplatně.

Můžete být konkrétní, co hráče budete učit?

Celý projekt je rozdělen do několika částí. Vyjmenoval bych základní:

• Ovládání míče: na tréninku každý hráč s míčem, opakování technických cvičení pomocí zábavných, ale i drilových cvičení a snaha o provádění cvičení oběma nohama;
  • Přihrávky: cvičení a hry na zlepšování prvního doteku s míčem a důraz na přesné a kreativní přihrávky;
  • Rychlost: cvičení a hry na zlepšení hbitosti, zrychlení a síly jak s míčem, tak i bez něj;
  • Cvičení 1 na 1: cvičení a hry, podle kterých se naučí zbavit se soupeře i v případě těsné obrany;
  • Zakončení: cvičení a hry na zlepšení techniky střelby, hledání prostorů k zakončení v pokutovém území i mimo něj;
  • Skupinový útok: malé skupinové cvičení a hry, které se soustředí na rozvinutí útoků, ale i na taktiku jednání jak v útočných, ale i v obranných situacích, které se vyskytují ve hře, cvičení bez tlaku, ale i pod tlakem protihráče.

Závěrem bych chtěl zdůraznit, že naší hlavní nosnou myšlenkou je vrátit dětem svobodu rozhodování v rámci pravidel fotbalové hry. To je to, co jim na hřišti v současnosti nejvíce chybí. Všimněte si, jak neustále na hráče na hřišti někdo křičí, jak je poučuje, jak jim i v dobrém neustále radí, co mají dělat. Tím vychováváme jen a jen pouhé účastníky herního děje. My ale potřebujeme především kreativní hráče, kteří se umí rozhodovat sami a to velmi rychle a pod tlakem protihráče, míče a dalších faktorů. Učí se to především na základě chyb, které udělají. Celý systém hráče učí umět najít a popsat důležité body ve hře. Učí hráče i vhodným způsobem komunikovat na hřišti i mimo něj.

Vše podstatné najdete na našich webových stánkách. Podobně i na stránkách Coerveru.

Author Štěpán Hanuš