V úvodu Atlantic Cupu výhra 2:1 nad Hammarby IF

FK Jablonec Hammarby IF
2:1
Přípravná utkání, přát. út 30. 1. 2018, 16:00

Jablonečtí fotbalisté začali letošní Atlantic Cup vítězně. V úvodním duelu proti švédskému Hammarby IF si vytvořili hodně šancí, ale proměnili jen první dvě.

Jablonec vstoupil do zápasu jako uragán. Hned v úvodní minutě po rychlé akci na levé straně Chramosta našel zpětnou přihrávkou Masopusta, jeho střela za vápnem ale byla k naší smůle zblokována na roh. Ten rozehrál ideálně Trávník, Pernica po něm prodloužil ke Chramostovi a novic v jabloneckém dresu vystřelil Jablonci brzké vedení. Na časovém ukazateli ještě nedoběhla ani třetí minuta hry, když Masopust důrazem získal balon a chytře vysunul v útoku opět Chramostu, ten následně chladnokrevně ke vzdálenější tyči přidal druhou naši branku!

Po svižném startu se hra trochu uklidnila. Rychlý brejk Jovoviće a jeho následný centr v poslední chvíli odvrátili vysocí obránci soupeře. Švédové poprvé vážněji zaměstnali brankáře Hrubého až po dvaceti minutách hry, střelu Hamada ale ztlumil v náruči náš gólman. Velké příležitosti si během první půle vytvářeli jen jablonečtí, po přihrávce z pravé strany neprostřelil brankáře Svendsena Považanec ani Masopust z dorážky. Hráčům Hammarby dělal v tu chvíli rychlý jablonecký přechod do útoku viditelné problémy, škoda jen že naši hráči nedokázali více využít otevřených prostorů. Do poločasu pálil už jen mimo branku z dobré pozice Jovović.

Trenér Rada podle plánu o poločase prostřídal brankáře, druhou půle strážil naši svatyni Hanuš. Také jeho vyzkoušel ze střední vzdálenosti nejdříve Hamad. Více zakončení bylo k vidění ale na druhé straně hřiště. Za vápnem napřáhl Masopust a jeho povedená rána skončila těsně nad břevnem. V 55. minutě měl třetí jabloneckou branku na kopačce Jovović, po přihrávce od Chramosty si v rychlosti obhodil obránce, ale proti jeho zakončení se skvěle vytáhl na čáře brankář Svendsen.

Seveřani dokázali přeci jen z minima vytěžit kontaktní branku. V 65. minutě se až před brankáře Hanuše probil Borges, jablonecký gólman ještě stihl jeho záměr vystihnout, ale vyražený míč uklidil do naší sítě střídající Bengtsson – 2:1. Seveřani náhle vycítili šanci na zvrat v zápase, hned ve dvou případech jejich přečíslení hasili na poslední chvíli obránci Pernica a Holeš. Hanuš se štěstím vyrazil mimo tyče i střelu Dibba.

Na druhé straně mohl dát definitivu výsledku střídající Pleštil, jeho prudká hlavička mířila těsně vedle tyče a švédský brankář se po ní sotva stačil podívat. V samém závěru obránci nepustili před Hanuše hráče soupeře a jablonečtí uhájili nad devátým týmem švédské ligy vedení 2:1.

Náš lodivod Petr Rada zhodnotil první vystoupení na Atlantic Cupu prakticky bezprostředně po jeho skončení. „Brzy jsme se dostali do vedení, a i za průběžného dvoubrankového vedení jsme mohli přidat další góly. Měli jsme tam už v první půli hodně šancí. Hráli jsme hodně náročný fotbal, chtěli jsme presovat, což se nám povedlo. Do nějaké sedmdesáté minuty jsme hráli velice dobře a vytvořili jsme si spoustu šancí. Je ale vidět, že ještě nejsme asi tak daleko. Po nějaké sedmdesáté minutě už jsme trochu šlapali vodu, i proto jsme střídali. Hráči dnes odvedli maximum, vítězství i s ohledem na další přípravu je to cenné,“ řekl jablonecký kouč a pokračoval.

Soupeř byl kvalitní a možná je už i dál v přípravě než my. Měli tam posledních deset minut nějaké náznaky. Naši hráči v prvním trochu ostřejším zápase a na dobrém hřišti odehráli kvalitní utkání,“ byl spokojený Rada.

Přecházíme už pomalu na taktiku a práci s míčem. Agresivní fotbal bychom chtěli hrát, hráče na to připravujeme a natrénujeme. Máme tu dobré podmínky. Pro mě je nejdůležitější zdejší hřiště, které je tu excelentní,“ prozradil jablonecký trenér.