Article image

Petr Košteyn restartuje ženský úsek

„Chtěli bychom zlepšit image ženského fotbalu v regionu,“ říká nový manažer žen Petr Košteyn na startu nové éry ženského úseku FK Jablonec.

Jako relativně mladý už toho máte za sebou hodně. Jak byste se veřejnosti představil?

Je mi 26 let a už od osmnácti se věnuji trenérské činnosti. Z toho posledních pět let se pohybuji v ženském fotbale. Párkrát jsem se mihnul i v Jablonci, ale velkou část kariéry jsem spojil s dívčím úsekem Slovanu Liberec, kde jsem naposledy vedl žákyně. Po změně vedení ženského úseku v Jablonci jsem byl oslovený, jestli bych se nechtěl ujmout žen u FK Jablonec.

Co taková práce obnáší?

Já tuhle roli neberu jako práci. Je to spíš koníček, který ale obnáší neustálé sebevzdělávání. Musíme absolvovat různé kurzy. Ze všeho nejdůležitější je ale čas, který tomu jako trenéři věnujeme.

Liší se v něčem trénování žen či děvčat oproti klukům?

Z pohledu licence či vzdělání tam velký rozdíl není. Já mám momentálně UEFA B licenci a připravuji se na studium áčka. Zásadní rozdíl je ale v přístupu. Ženský fotbal je strašně specifický a je to mnohem více o psychologii, které se musí věnovat extrémní pozornost. Samotný trénink pak dělá možná třeba jenom deset procent.

V jakém stavu jste přebíral jablonecký ženský fotbal?

Nechtěl bych se nikoho dotknout. Když jsem ale v listopadu přišel, tak situace nebyla moc dobrá. Dorostenky s ženami se na společném tréninku scházely třeba v počtu pěti nebo šesti hráček. Postupně se nám to podařilo trochu zvednout a neustále se snažíme rozšiřovat hráčskou základnu. Stále to však není ideální a současný stav rozhodně není hodný jabloneckému klubu.

Sám jste letošní zimu nazval jako restart ženského fotbalu u FK. Cítíte pro něj nyní podporu od vedení klubu?

Důvěru nám vyslovil v první fázi pan Kotrba, který nám představil svoji vizi, a nyní finalizujeme koncepci ženského fotbalu pro nejvyšší klubové vedení. Už dolaďujeme jen detaily a rád bych celou koncepci představil v co nejkratší době.

Jaké si tedy kladete sportovní cíle?

Výhledově bychom chtěli postoupit s ženami do druhé ligy. S tím je spojena i povinnost mít vedle žákyň ještě funkční tým dívčích přípravek.

Co může jablonecký klub nabídnout těm nejmenším děvčatům, které by chtěly začít s fotbalem?

První pokus o nábor proběhne už v neděli při ligovém utkání s Jihlavou. Tam už chceme prezentovat všem zájemkyním a především jejich rodičům podobu, jak by mohly vypadat tréninky a co všechno to obnáší. Děvčata do věku 18 let mají na zápas vstup zdarma a na místě si budou moci vyzkoušet fotbalové dovednostní disciplíny. Budeme mít připravené i drobné dárky od klubu, který se rozhodl ženský fotbal takto podpořit.

Co bude u přípravek následovat potom?

S týmem trenérů už připravujeme další náborové akce, které proběhnou zábavnou formou. Jejich součástí by měla být třeba také modelová utkání proti jiným oddílům z blízkého okolí.


Author Štěpán Hanuš
Sdílet článek