Celtic si z úvodního zápasu EL veze výhru 4:2

FK Jablonec Celtic FC
2:4
3. předkolo UEL, 1. kolo čt 5. 8. 2021, 17:45

V úvodním zápase 3. předkola Evropské ligy jablonečtí fotbalisté nestačili na skotského vícemitra Celtic FC, kterému podlehli 2:4. Za týden je tak ve Skotsku čeká více než těžká odveta.

Skotský kouč neváhal do pohárového zápasu na severu Čech postavit čerstvé posily svého týmu, do branky se postavil exreprezentační kouč Hart a ofenzivní část posílil nejlepší střelec loňské japonské ligy Furuhashi.

Jablonecký kouč Rada přeci jen pozměnil základní sestavu, na pravé straně obrany dostal přednost před Štěpánkem Surzyn, levého záložníka hrál místo Malinského Pilař.

Na střelnici se roztrhl pytel s góly hned v úvodní čtvrthodině zápasu. Hosté zahrozili už v 6. minutě, Ralson přihrál do šance Turnbullovi, Hanuš byl však na zemi včas. Jablonec odpověděl tečovaným pokusem Kubisty a následnou slabou Doležalovou hlavičkou. V 11. minutě však jablonečtí dali příliš prostoru Abadovi, jeho první zakončení ještě Hanuš stihl vyrazit, na dorážku stejného hráče však byl už krátký – 0:1.

Jablonec se krátce poté usídlil na hostující polovině a probil se do zakončení, jenže Doležal z blízka na brankáře Harta nevyzrál. Střelec úvodní branky Abada si míč navedl na střelu i po čtvrthodině hry, tentokrát však nebyl přesný v zakončení. V 16. minuty bylo s Jabloneckými ještě hůře, dobru přihrávku za obranu dostala čerstvá posila Furuhashi, kerý pohotovým dloubákem přes padajícího Hanuše zvýšil vedení Skotů na 0:2.

To však z výživné gólové čtvrthodinky zápasu nebyl vše. O dvě minuty později vymyslel Považanec ze středu hřiště ideální padající oblouček za obránce Celticu pro nabíhajícího Pilaře a ten si počínal zkušeně, když prostřelil brankáře Harta a snížil na 1:2!

Celtic ale nadále více držel balon a snažil se solidní kombinací dostat před branku Hanuše. Po dvaceti minutách napřáhl McGregor, jabloneckou tyč naštěstí o pár decimetrů minul. Jablonečtí mohli znovu děkovat za příznivé skore brankáři Hanušovi, po přihrávce od McGregora se od svého strážce odpoutal výborně hrající Abada, ale strážce jablonecké svatyně jeho pokus u tyče stačil vyrazit!

Jablonec se k zakončení do poločasu dostal jen ze střední vzdálenosti, střely Pleštila a Surzyna ale nebyly přesné.

Hned po změně stran mohl skotský vícemistr navýšit své vedení, tečovaný balon Abady od brankové čáry spadl na vzdálenější tyč, útočník Furuhashi však z malého vápna pálil jen na jižní tribunu!

Jablonečtí ale neskládali zbraně, po Krobově centru měl dobrou příležitost odchovanec Kubista, z první však vysoko přestřelil. Jablonec přeci jen kolem 60. minuty přitlačil svého soupeře a Celtic měl rázem hodně starostí. Tečovaná střela Pleštila skončila jen rohovým kopem. Bohužel zrovna v době, kdy Jablonec nejvíce zvedal hlavu, hosté podnikli protiútok Abadou, ten ač vytlačen obránci před šestnáctkou stačil zakončit, Hanuš střelu vyrazil a dobíhající Forrest poslal míč do odkryté branky na 1:2.

Skotové poté sáhli hned k trojímu střídání. Fofr akci předvedli hosté i v 70. minutě, Forrest ale na zadní tyči nestačil míč usměrnit mezi tři tyče.

Deset minut před koncem střídající Malinský pronikl ze strany do vápna soupeře, jenže balon se k naší smůle odrazil blíž k brankáři než číhajícímu Kubistovi. V 85. minutě se jablonečtí přeci jen radoval ze snížení na 2:3, Malinský si na levé straně pokutového území zasekl balon a zbavil se obránce Starfelta, pak lobem poslal míč do branky, který se od tyče a obránce Bittona odrazil do vlastní sítě!

Bohužel v 90. minutě Forrest stihl poslat na malé vápno prudký centr na hlavu Christieho, který přetlačil v souboji Surzyna a prudkou hlavičkou dal na 2:4. V nastaveném čase ještě mohl korigovat nepříznivé skore Čvančara, ale Hart jeho zakončení vyrazil. Jablonec tak pocestuje do Glasgow za týden s dvoubrankovým mankem k odvetě.