Debutant Váňa a kapitán Hübschman po Spartě

AC Sparta Praha FK Jablonec
FORTUNA:LIGA, 2. kolo so 20. 7. 2019, 19:30

Prohraný zápas na Spartě hodnotili v pozápasových rozhovorech jednak zkušený kapitán Tomáš Hübschman a pak v lize narychlo debutující stoper z naší rezervy Jiří Váňa.

Obrovsky složitá premiéra, přiznal narychlo povolaný Jiří Váňa z rezervy

Na postu stopera vypomáhal A-týmu stoper Jiří Váňa, který jinak účinkuje v naší rezervě. Ve třiceti letech zažil svůj první ligový zápas, navíc na hřišti pražské Sparty.

Jaká byla tvá ligová premiéra?

Obrovský složitá a pro mě nejtěžší na světě i v těch třiceti letech.

Jak celý ten nápad vznikl?

Trenér mi volal v pondělí do práce, ať přijdu na trénink. Ptal jsem se ho samozřejmě, co tam budu dělat. Ale trenér mi to pak hodně rychle vysvětlil. V úterý už jsem tam byl a byl jsem obrovsky natěšenej. Necelý týden jsem odtrénovat a teď jsem tady, je to takový zázrak pro mě. Jsem odchovanec Jablonce a tohle je takový můj sen.

Doufal si někdy, že se ve fotbale dostaneš až na takovouhle úroveň?

Od pěti šesti let jsem trénoval, v osmnácti letech jsem se tam nedostal, někteří kluci končili, ale já si hledal nižší soutěže a fotbal jsem měl jako koníček. Začal jsem od krajského přeboru, zahrál jsem si pár zápasů i v A třídě. Prošel jsem si to všechno až do ČFL a teď najednou liga. Už to, že jsem se dostal do divize a jeden rok si zahrál ČFL, byl pro mě splněný sen. Dokonce jsem si zahrál i proti ligovému Jablonci v poháru, jednou s Dobrovicemi a jednou s Jiskrou Mšeno. A teď tohle, a to je úplně něco jiného.

Jenže tvá premiéra úspěšně nedopadla a Jablonec prohrál 0:2. Jaké bylo tvé a trenérovo hodnocení?

Normální prohraný zápas. Trenér k tomu měl určité výhrady. Jak jinak, když se nevyhrálo. Sparta měla dost šancí, ale i my jsme několik vyložených šancí neproměnili. Některý z brejků nám tam mohl dopadnout lépe, jenže jsme to nevyřešili k naší spokojenosti a Sparta nás pak potrestala.

Sparta začala poměrně velkým tlakem, nepřipadal sis jak na kolotoči?

Bylo to složité, bylo tam hodně rohů a centrů. Až na to jedno břevno jsme si s tím docela poradili. Pak jsme se docela zlepšovali až do 65. minuty, kdy jsme dostali gól. Dobře si tam seběhl pravý záložník Hložek, to byl vlastně můj prostor, to jsem měl mít.

Asi nejvíce ti muselo zatrnout při tvé špatné rozehrávce, když si nechtěně namazal do šance Kozákovi, který jí naštěstí neproměnil.

To bylo složité a hrozné. Můj největší kiks. Už jsem se proklínal, že půjdu dolů. Naštěstí to dobře dopadlo. Viděli jste ale, že i domácí nám tam jednou nám nahráli přímo do brejku, takže to snad není jen o mně.

Na nervozitu před zápasem je asi zbytečné se ptát, že?

Když jsem poprvé přišel na stadion Sparty, když byl ještě prázdný, tak jsem byl docela nervózní. Jak jsem přišel pak už na hřiště, tak to ze mě spadlo. Zkoušel jsem si víc a víc věřit a na konci už to bylo docela dobré. Strach nebyl na místě. Pro mě to byla válka. Bylo na mě znát, že jsem to ze začátku chtěl hrát co nejjednodušeji. Chytit se nějakou nahrávkou nebo soubojem. Chtěl jsem zanechat dobrý výkon a přidat nějakou nadstavbu. Výsledek 0:2 pro nás není dobrej, ale já jsem i tak šťastný, že jsem si tu ligu mohl zahrát.

Chodíš normálně do zaměstnání, takže sis na svou ligovou premiéru a přípravu na ní musel vzít klasicky dovolenou?

Ano. Jsem projektant. Šéf firmy je Liberečák, takže trošku protestoval, ale vysvětlil jsem mu to (úsměv).

Co na tvé povolání do ligového A-týmu říkal tvůj současný kouč jablonecké rezervy Jaroslav Vodička?

Snažil se mě povzbudit. Ale zároveň říkal, že mu to není jasné, protože jsme měli první přípravný zápas a ten byl strašidelnej. Říkal, že to nechápe (úsměv).

Myslíš, že tě čekají v dresu A-týmu i další zápasy?

Vůbec nevím nic. To se asi bude všechno teď řešit.

Tomáš Hübschman: Bez vstřelené branky nemáme šanci

Tomáši co scházelo k tomu, abychom ze Sparty odjížděli jinak než s porážkou?

Pokud jsme tady chtěli uspět, tak jsme museli dát nějakou branku a dotáhnout nějaký z našich brejků. Chtělo to dostat se víc na míč, jenže my jsme nechali hodně Spartu hrát, a to nás stálo hrozně moc sil. Bez branky nemáme šanci, síly pak ubývaly a po našich chybách toho Sparta dokázala využít.

Sparta hrozila od samého začátku, hodně nás zlobil Hložek, který se nakonec i gólově prosadil.

Už i v první půli jsme měli po standardních situacích Sparty nějaké problémy. Máme tam nějakým způsobem na tyto situace hráče určené. Je celkově je to o tom, že nejsme schopni udržet vepředu balon a ze tři čtyř solidních brejků v přečíslení neskórujeme, tak pak těžko můžeme kdekoliv venku vyhrávat.

Premiéru v našem dresu si odbyl z rezervy stoper Jiří Váňa. Jak si viděl jeho výkon?

Je to hráč Jablonce, my jsme měli problém v obraně a trenér ho postavil. Zvládnul to velice dobře.

Jak těžko se bude přepínat teď na pohár proti Pjuniku Jerevan?

Neviděl bych v tom nic těžkého. Musíme dobře zregenerovat a dostat se do Arménie. Musíme se připravit na to, že nás čeká nepříjemný soupeř. Chceme tam udělat nějaký dobrý výsledek, tak abychom měli šanci doma v odvetě postoupit.