Domácí premiéru obstará v neděli Sparta!

FK Jablonec AC Sparta Praha
FORTUNA:LIGA, 2. kolo ne 29. 7. 2018, 18:00

Ostrá premiéra na domácím stadionu čeká tuto neděli na naše fotbalisty, kteří se postaví na Střelnici pražské Spartě. Šlágr 2. kola FORTUNA:LIGY startuje úderem 18. hodiny.

Celek z Letné má po loňském tvrdém direktu co napravovat. Klub sice před rokem zainvestoval s vidinou startu v prestižní Lize mistrů stovky milionů do nového kádru i zahraničního trenéra Stramaccioniho. Jenže sázka na tuto cestu se neukázala jako pravá ořechová. Sparta skončila minulý ročník až pátá, což je její nejhorší umístění v samostatné české lize. Už v průběhu jara nastal zlom v klubové strategii. K týmu přišel nový kouč Hapal, který má jasný úkol, probojovat se z druhého předkola Evropské ligy do základní skupiny evropského poháru a na domácí scéně vrátit tým znovu do bojů o samotný titul.

Posilování pražského týmu pokračovalo i v létě, i když už v reálnějších rozměrech než v předchozích přestupních obdobích. Na Spartě se hlásili Tetteh z Bohemians, Radakovič z Olomouce, Cipciu z Anderlechtu Brusel, gólman Heča ze Slovácka a z hostování se vrátili i Vukadinovič s Pulkrabem. Letenskou kabinu v létě opustil především uznávaný kanonýr Lafata, který ukončil profesionální kariéru. Do Newcastlu byl prodán brankář Dúbravka, hostování skončilo Biabianymu, naopak k nám do Jablonce odešel hostovat stoper Hovorka, který ale bohužel po vzájemné klubové dohodě nebude moci v dnešním utkání nastoupit. Jak tento rébus vyřeší jablonecký kouče Petr Rada? „Člověk se s tím musí počítat, když máte hráče na hostování. My jako Češi jsme v tomhle světová výjimka. Musíme se s tím vyrovnat, ale jsme na to připraveni,“ hlásí Rada, aniž by více prozradil.

Sparťané za sebou nemají výsledkově zrovna povedenou letní přípravu. Ze sedmi utkání jen dvakrát zvítězili, jednou remizovali a čtyřikrát podlehli. Kouč Hapal si z předsezonních statistik ale hlavu nedělal. „Nervozitu jsem po těchto výsledcích cítil, ale spíš z okolí, v kabině ne,“ prozradil sparťanský lodivod.

Jeho svěřencům vyšlo úvodní ligové kolo, v kterém porazili před domácím publikem 2:0 nováčka z Opavy. Jenže Pražanům se právě v tomto duelu zranil útočník Pulkrab, který nedohrát pro výron v kotníku a spoluhráči se bez něj budou muset obejít v následujících zápasech, stejně tak jako jsou mimo hru Zahustel a tvůrce hry Kadlec. Sparta má v těchto nabitý program, zahájila totiž svou cestu v předkolech Evropské ligy. Ve čtvrtek cestovala do Srbska, kde po špatném výkonu prohrála 0:2 se Suboticí a značně si zkomplikovala cestu do třetího předkola. „Utkání se Suboticí jsme začali katastrofálně, nešly nám přihrávky, ztratili jsme ohromné množství míčů. Takhle to nejde, to je trestuhodné. Hráči byli špatní na míči,“ láteřil po nečekaném evropském selhání kouč Letenských Hapal. V pátek po poledni vedení Sparty narychlo rozhodlo o jeho odvolání, tým tak v neděli v Jablonci povede dočasně sportovní ředitel Ščasný.

Jablonec začal novou ligovou sezonu porážkou 0:1 v Ostravě, kde nebyl horším týmem, ale v závěru inkasoval po vlastní brance Holeše. Trenér Rada si se svými svěřenci chyby v zápase ve Vítkovicích rozebrali a teď se pilně připravují na nedělního soka z Letné. „Musíme se na ně pořádně připravit. I když jsme teď v Ostravě prohráli, nemělo by nás to nijak nahlodat a zanechat v hráčích negativní pocit. Čekali jsme, že z Ostravy nějaký bod přivezeme. Bohužel se to nepovedlo. Bylo to hlavně tím, že jsme neproměnili šance, které jsme měli. Nemáme se teď čeho bát. Hrajeme doma, chceme vyhrát," říká před nedělním duelem trenér Jablonce Petr Rada.

Jak už bylo řečeno, souboje Sparty v Jablonci bývají většinou tahákem ligových kol a nejinak tomu bude v druhém kole letošního ročníku. Jablonci se na Střelnici v minulosti proti tomuto soupeři poměrně dařilo, čtyři roky jsme s pražským týmem neprohráli, až přišla loňská domácí porážka 0:3, což byla jedna ze tří výher Sparty na hřišti soupeřů v celé sezoně.

Utkání začíná v neděli 29. června 2018 od 18 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Příhoda - Paták, Kříž

Delegát: Ulrich, Ondo