Důstojně se rozloučit s EL, přejí si Jablonečtí

FK Dynamo Kyjev FK Jablonec
Evropská liga UEFA, 6. kolo čt 13. 12. 2018, 18:55

Jablonečtí fotbalisté se dnes dvouhodinovým leteckým speciálem přesunuli do Kyjeva. Trenér Rada sebou vzal i marody Ikauniekse a Masopusta. Co vše zaznělo na tiskové konferenci?

Na hlavním Olympijském stadionu v Kyjevě se dnes hraje zápas Ligy mistrů mezi Šachtarem Doněck a Lyonem. Z tohoto důvodu se tisková konference stejně tak jako následný trénink FK Jablonec konal na stadionu Valeriye Lobanovskyiho. Jenže při současném sychravém počasí a teplotách kolem nuly,byly připravené podmínky pro náš celek děsivé.

O motivaci před závěrečným zápasem

Petr Rada: Nepotřebujeme speciálně motivovat. Hrajeme Evropskou ligu a hrát fotbal je zaměstnání hráčů. Je čest pro každý mančaft dostat se do skupiny. My jsme se tam dostali a vážíme si toho. Do Kyjeva jsme přijeli s cílem bodovat, stejně jako jsme to měli za metu v předcházejících zápasech. Bohužel v těch se nám to ale nepovedlo. Žádné velké protočení hráčů určitě nebude. Některé hráče máme zraněné a není u nich taková herní vytíženost. Budeme chtít uspět a důstojně se rozloučit s Evropskou ligou a pokusit se získat co nejvíce bodů. Hráči mají možnost se zviditelnit v Evropské lize, což je možná víc než případné ekonomické ohodnocení.

Tomáš Hübschman: Pro mě je největší motivace poprvé ve skupinové fázi s Jabloncem vyhrát. To zdejší prostředí mě vždycky motivovalo, už co jsem byl v Šachtaru, a bude tomu tak i zítra. Vzpomínek i pocitů je ve mně určitě stále hodně, když to tady vidím. Byl to pro mě vlastně start na Ukrajině a vzbuzuje to ve mně emoce dodnes.

O soupeři

Petr Rada: Doma jsme s nimi zaspali začátek a prohrávali, ale pak jsme se jim dokázali vyrovnat. Kyjev má svou kvalitu, je to pravidelný účastník Ligy mistrů nebo Evropské ligy. Chceme se vyvarovat podobného začátku jako jsme měli doma, kdy jsme zaspali. Chceme se jim vyrovnat v pohybu a kombinaci.

O pažitu Olympijského stadionu, který musí zvládnout dva zápasy za dva dny

Petr Rada: Máme trénovat jinde. Šachtar přeložili z důsledky bezpečnosti také do Kyjeva. Ten trávník může být trochu jiný, ale bude to pro oba stejné. I Dynamo Kyjev je asi zvyklé hrát na dobrém hřišti. My s tím nic nenaděláme, je to Liga mistrů a má přednost. Uvidíme, jak to bude vypadat.

O stavu tréninkové plochy stadionu Valeriye Lobanovskyiho

Petr Rada: Je už nezvyklé jen to, že netrénuje tam, kde hrajeme. Ale to rozhodnutí je jejich a my ho musíme akceptovat. Je to neobvyklé na to, že to řídí UEFA. Je tu přednost kvůli jiné situaci na Ukrajině. Má to zřejmě přednost. Neměl bych s tím problémy, ale že nedokážou připravit plochu na oficiální trénink, to mě trochu zaráží.

Tomáš Hübschman: Nemůžeme to ovlivnit, dnes to hřiště není pro trénink ideální. To je větší problém, než to, že máme trénovat jinde a hrát jinde.

O bezpečností situaci

Petr Rada: UEFA by neudělala žádné věci, které by hraničily s nějakou ohrožeností. Pokud do Kyjeva letí Lyon, jedeme sem i my. Já jsem si pro sichr uniformu vzal (úsměv). V televizi ta situace běží stále a ví se o tom. Na tohle se nijak nesoustředíme. Jediné, co si přeji je, aby se to tu uklidnilo a lidé tu spokojeně žili.

O Masopustovi

Petr Rada: Uvidíme, jaký bude jeho zdravotní stav. Už s námi trénuje, ale uvidíme i podle jeho aktuálního zdravotnímu stavu a stavu hřiště. Vůbec to není o tom, že se píše, že odešel do Slavie. Do 31.12.2018 je to stále náš hráč a já ho, pokud možno, budu využívat. Ale říkám, že bude záležet především na jeho zdravotním stavu a také na tom, jak se bude cítit. Do žádného rizika nepůjdeme.

O zdravotním stavu kádru

Petr Rada: Je tu s námi i Ikaunieks. Nejdříve trénoval individuálně, pak s námi měl tři tréninky a problémy nemá. Ale měl delší pauzu. Rozhodneme se podle tréninků. Moc změn ale dělat nechci. Už se nám to malinko nevyplatilo v lize, kde jsme museli udělat vynucené změny a už to v té zátěži nebylo ono.

O postupujícím z druhého místa naší skupiny

Tomáš Hübschman: Těžko říct, kdo to bude. Asi to bude vyrovnaný zápas. Já bych přeci jen trochu favorizoval Rennes. Budou v domácím prostředí, navíc Astana už delší dobu nehraje svou ligu, jsou mistři. Příprava tak bude pro kazašský celek těžší než pro Rennes. Ty ale zase neprochází úplně dobrou sezonou.

Petr Rada: Z mého pohledu. Pokud se nás to netýká, tak je nám to jedno.