Dynamo Kyjev, Astana a Rennes soupeři Jablonce

Los nového ročníku základních skupin Evropské ligy přisoudil Jablonci ukrajinské Dynamo Kyjev, kazašskou Astanu a francouzské Stade Rennes.

Jednu hodinu po poledni byl v monackém Grimaldi Forum rozlosován nový ročník základních skupin Evropské ligy 2018-2019. Losování se ujali někdejší holandský záložník Aron Winter a argentinský fotbalový útočník Hernán Crespo. Jablonec vydržel v osudí až jako předposlední tažený tým, který byl nakonec umístěn do nelehké skupiny K po bok ukrajinského Dynama Kyjev, kazažské Astany a francouzského Stade Rennes, jehož branku hájí český brankář Tomáš Koubek.

Prvním ze soupeřů bude ukrajinský velkolkub Dynamo Kyjev. Tým, s kterým v předkole Ligy mistrů bojovala pražská Slavia nyní poměří síly s naším klubem. Loni druhý tým ukrajinské Premier League je majitelem 28 mistrovských titulů a jedenácti trofejí z ukrajinského poháru. Své zápasy hraje Olympijském stadionu v Kyjeve s kapacitou 70 tisíc diváků.

Druhý nalosovaný klub je z ještě větší vzdálenosti, tudíž nás čeká další a ještě náročnější cestování. FC Astana hraje v hlavním městě Kazachstánu, na stadionu pro 30 tisíc fanoušků. Astana v současné době vede kazachstánskou ligu, její síla je zřejmá. V předkole Ligy mistrů dokázala letos už vyřadit třeba dánský Midtjylland, stopku Kazachům v další fázi vystavilo až chorvatské Dynamo Záhřeb. V boji o základní skupinu Evropské ligy ale dokázala Astana ve čtvrtek vyřadit kyperský APOEL Nikósie!

Třetím z jabloneckých soupeřů ve skupinové fázi bude francouzský Stade Rennes. Fotbalisté z města v severozápadní Francii hrají své zápasy také na třicetitisícovém fotbalovém stadionu. Klubem prošlo hned několik Čechů, nejvýraznější stopu zde ale zanechali brankáři. Nejdříve se zde probojoval do evropské špičky Petr Čech, v jeho stopách nyní jde ve stejném klubu také Tomáš Koubek. Rennes si účast ve skupinové fázi vydobyli loňským pátým místem ve francouzské lize.

Trenér Petr Rada se k losu vyjádřil cestou do Brna, kam náš tým míří na sobotní duel proti Opavě. „Vylosovali nám soupeře, ne vyloženě atraktivní, ale pořád je to Evropská liga. Jeden mančaft, který nepostoupil do Ligy mistrů, Astana, která před třemi lety hrála Champions League, a Rennes z Francie, kde chytá český gólman. Hraje v první polovině francouzské ligy, ale je to hodně těžko čitelný soupeř, protože moc toho v Evropě neodehráli," říká jablonecký trenér. Ani šance na případný postup do jarní fáze není podle trenéra mizivá. „Myslím si, že se dá hrát s každým. Musíme se dobře připravit na těch šest zápasů a snažit se udělat co nejvíc bodů. Šance (na postup) je vždy. Kyjev vyřadil Slavii, jakým scénářem, to je jedno, Slavia s nimi ale odehrála více než vyrovnanou partii. Musíme se připravit na Opavu a po reprezentační pauze už nás čeká to, co jsme si vykopali," dodává Petr Rada.

K losu samotnému se bezprostředně po jeho skončení vyjádřil také klubový šéf Miroslav Pelta. „Vážíme si toho, že jsme tady mohli být v osudí. Když jsme se na to dívali den před losem z pohledu fanoušku gigantů Arsenalu a Chelsea, tak jsme proti nim chtěli hrát. Teď jsme ale ve skupině, kde budeme chtít uhrát co nejvíce bodů. Mělo by to mít i pozitivní vliv na ekonomiku klubu. Uděláme příznivé ceny pro jablonecké fanoušky a budu rád, když nás požene třikrát vyprodaná Střelnice,“ říkal po losu v Monaku Miroslav Pelta.

Z hráčské kabiny přidává svůj pohled na vylosované soupeře středopolař Michal Trávník. „Asi jsme si přáli spíš nějaký velkoklub, ale to se bohužel nepodařilo. Úplně atraktivní soupeři to pro lidi nejsou, ale věříme, že se dá něco uhrát. I když soupeři nejsou příliš atraktivní, tak je to těžká skupina. Tuhle jedinou skupinu jsem si nepřál (smích),“ uvedl k losu záložník Michal Trávník.

Během následujících hodin se v Monaku určí přesný hrací kalendář našich zápasů. Začátkem příštího týdne bude definitivně jasno, jak bude probíhat prodej vstupenek a balíčků na zápasy Evropské ligy. Informace ke vstupenkám přidává tiskový mluvčí FK Jablonec Martin Bergman. „Velkou výhodu budou mít majitelé placených permanentek, kteří budou mít na balíčky nebo následně na jednotlivé vstupenky předkupní právo. Cena balíčku na všechny tři domácí zápasy v první cenové kategorii bude kolo 1100 korun, cena balíčku druhé cenové kategorie vstupenek bude okolo 700 korun. U balíčku je sleva 25 procent oproti třem jednotlivým vstupenkám. Na začátku nového týdne zveřejníme všechny potřebné informace, jak, kdy a kde balíčky pořídit,“ informuje o nastavení cen balíčků tiskový mluvčí Jablonce.

Termíny jednotlivých zápasů