Evropa je tady! Jablonec míří do Rennes

Stade Rennes FC FK Jablonec
Evropská liga UEFA, 1. kolo čt 20. 9. 2018, 18:55

Jablonec vyráží ke svému historicky prvnímu duelu v základní skupině Evropské ligy. Ve čtvrtek v podvečer se Radův tým představí na pažitu francouzského Stade Rennes.

Stade Rennes jsou jedním ze zakládajících týmů francouzské nejvyšší fotbalové soutěže, který je proslulý výbornou mládežnickou akademií. Mezi největší klubové úspěchy se řadí dvě trofeje z prvenství ve francouzském poháru, která se ale datují už do sezon 1965 a 1971. Nejlepším klubovým umístěním je čtvrté místo v ligové tabulce. Letošní účast v základní skupině si Rennes zajistilo díky páté příčce v minulé sezoně. Na té se podílel i český brankář Tomáš Koubek, který v sedmisettisícovém městě v severozápadní Francii kroutí aktuálně druhou sezonu. Před ním v bretaňském celku působil také další vynikající český gólman Petr Čech, který si zde udělal dobré jméno a posléze po něm sáhla slavná Chelsea.

Trenérem našeho protivníka je 46letý Francouz Sabri Lamouchi. Na levé straně operuje velmi kreativní Alžířan Bensebaini. Většinu standardních situací zahrává středopolař Bourigeaud, mimochodem loni nejlepší střelec týmu s deseti góly. Kapitánem týmu je střední záložník André. V útoku pak zlobí senegalští útočníci Sarr a Niang. Tým na začátku září navíc posílil z PSG 31-letý záložník a 15násobný reprezentant Ben Arfa, který na svou první šanci v dresu Rennes teprve čeká.

Roazhon Pardk - Stade de la Route de Lorient

Klub hraje své domácí zápasy v aréně Roazhon Park (Stade de la Route de Lorient), která prošla od své výstavby už několika zásadními rekonstrukcemi, naposledy před čtyřmi lety a aktuálně pojme 29 778 diváků.

Našemu čtvrtečnímu soupeři patří po pěti odehraných kolech nového ročníku francouzské Ligue 1 devátá příčka. Zatím stoprocentní je doma, kde porazil Angers a Bordeaux, aniž by inkasoval. Venku pak ukořistil cenný bod na hřišti Marseille. V posledním kole v páteční předehrávce pak Rennes vedli ještě třináct minut před koncem v Nice, nakonec ale trochu smolně prohráli 1:2.

Rennes i Jablonec se po letech vracejí na evropskou fotbalovou scénu. Francouzský tým si skupinovou fázi Evropské ligy už vyzkoušel na podzim 2011, v konkurenci Atletika Madrid, Udinese a Celtiku ale skončil ve skupině poslední. Jablonec si skupinu Evropské ligy okusí vůbec poprvé ve své historii. Naše poslední evropské tažení je ale čerstvějšího charakteru než u soupeře, naposledy jsme skončili těsně před branami základní skupiny, když jsme v roce 2015 těsně nestačili na slavný Ajax Amsterdam.

Jablonci se před startem evropského poháru nepovedly dvě poslední ligová kola, v kterých prohrál tým jak v Opavě, tak doma s Boleslaví, aniž by skóroval. Teď čeká Radův tým evropský protivník, kterého náš kouč považuje za jednoho z favoritů skupiny K. „Francouzi jsou aktuálními mistry světa, jejich liga má velkou kvalitu. Za mě osobně začínáme u jednoho z nejtěžších soupeřů. Rennes je velmi stabilní tým se silným ekonomickým zázemím i prezidentem. Mají ve svém kádru spoustu vynikajících hráčů většinou černé pleti. Jedeme tam s respektem a tvrdě to odpracovat. Budeme chtít ukázat, že do Evropské ligy právem patříme,“ říká odhodlaně před odletem kouč Jablonce Petr Rada.

Náš tým se do dějiště zápasu přesune během středečního dopoledne. Sledujte nadále náš web i sociální sítě, kde vám budeme postupně zprostředkovávat další informace přímo z Rennes. Tým čeká den před zápasem tisková konference i předzápasový trénink.

Utkání začíná v Roazhon Parku v Rennes ve čtvrtek 20. září od 18:55 hodin

Rozhodčí: Ola Hobber Nilsen - Tom Harald Grønevik, Geir Isaksen (všichni Norsko)

Utkání přenáší v přímém přenosu stanice Nova Sport 1 od 18:30 hodin