Evropská liga: Na Střelnici míří Dynamo Kyjev

FK Jablonec FK Dynamo Kyjev
Evropská liga UEFA, 2. kolo čt 4. 10. 2018, 21:00

Střelnice se ve čtvrtek dočká své premiéry ve skupině Evropské ligy. Naším prvním soupeřem na domácí půdě bude ukrajinský velkoklub Dynamo Kyjev.

Dynamo patří spolu s Šachtarem Doněck k nejslavnějším týmům ukrajinské ligy, kyjevský klub je ale z historického pohledu ještě úspěšnější. Jako první nemoskevský tým ovládl v roce 1961 tehdejší sovětskou ligu, kterou nakonec vyhrál hned třináctkrát. Ligový titul v ukrajinské lize zvedlo Dynamo nad hlavu celkem patnáctkrát, jedenáctkrát se jeho fotbalisté radovali z prvenství v domácím poháru. V roce 2002 však poprvé ukrajinskou ligu vyhrál jeho hlavní konkurent z Šachtaru Doněck a nyní se každoročně s tímto velkým rivalem přetahují o nadvládu v ukrajinské lize. Dynamo Kyjev bylo mistrem Ukrajiny naposledy před dvěma lety, následující dva ročníky skončilo vždy druhé za svým protivníkem. Klubu se poslední dvě sezony nepovedlo projít do hlavní fáze Ligy mistrů. Předloni je v předkolech vyřadilo švýcarské YB Bern, a tak Dynamo dotáhlo své tažení v Evropské lize až do jarního osmifinále, kde ho vyřadilo Lazio Řím! Letos tým 44letého kouče Alexandra Chackeviče sice vyřadil v 3. předkole Ligy mistrů Slavii Praha po výsledcích 1:1 a 0:2. Stopku do vysněné hlavní fáze milionářské soutěže ale vystavil klubu v dalším kole nizozemský Ajax Amsterdam.

Novou sezonu odstartovalo Dynamo Kyjev vítězstvím v superpoháru nad Šachtarem 1:0. Věčného protivníka porazilo stejným výsledkem také o čtrnáct dní později v ligové soutěži. Zaváhání v ukrajinské Premier League přicházely až v rozhodujících fázích, kdy Dynamo usilovalo o Ligu mistrů s Ajaxem. Zrodily se dvě venkovní remízy a nečekaná domácí porážka s Karpaty a Šachtar mezitím už stačil Dynamu odskočit v ligové tabulce o čtyři body. Náš soupeř je nyní aktuálně druhý, v lize třikrát v řadě vyhrál, naposledy v neděli v městském derby zvítězil 1:0 nad Arsenalem Kyjev, když dohrával bez dvou vyloučených hráčů.

V letním přestupovém období byl v týmu našeho čtvrtečního soupeře velký humbuk kolem odchodu kanonýra Moraese k rivalovi do Šachtaru. Klub ale zároveň posílil třemi Brazilci, přišel levý bek Sidcley, defenzivní záložník Tche a ofenzivní záložník Bueno. Nemusíme připomínat, že Dynamo má kádr složený z valné většiny reprezentantů, doplněných špičkovými cizinci. Mezi ně určitě patří Chorvat Pivarič, finalista letošního mistrovsví světa. Kapitánem týmu je 27-letý středopolař Sodorchuk, hvězdou týmu je teprve dvacetiletý talent ukrajinského fotbalu Tsygankov, loni se sedmnácti góly nejlepší střelec týmu. Zmínit určitě musíme i stopera Kadára nebo záložníka Garmashe. Jako jediný z týmu soupeře už náš stadion v Jablonci zná Slovinec Verbic, před třemi lety v dresu Kodaně rozhodl o výhře dánského klubu na Střelnici parádní střelou do šibenice, ten ale podle posledních zpráv ve výpravě soupeře chybí pro zranění.

V prvních zápasech Evropské ligy naší skupiny „K“ Dynamo Kyjev trochu překvapivě doma remizovalo 2:2 s Astanou, když vyrovnávací branku kazašský tým vstřelil v páté minutě nastaveného času. Naopak náš Jablonec ve svém premiérovém zápase ve skupinové fázi na půdě francouzského Rennes přišel o bod v závěru z penalty a prohrál 1:2. „Nevstoupili jsme do Evropské ligy špatně. Herním výkonem jsme ukázali, že se dá hrát s každým. Chceme sbírat cenné zkušenosti. Teď hrajeme dvakrát doma. Věřím tomu, že nás přijdou povzbudit diváci a pomůžou nám. Viděli už v prvním zápase, že můžeme důstojně reprezentovat český fotbal,“ věří v podporu z hlediště kouč Rada.

Oba čtvrteční soupeři mají ve středu v podvečer v plánu předzápasové tréninky a tiskové konference. Sledujte naše webové stránky a sociální sítě, kde Vás budeme o všem důležitém bezprostředně informovat.

Utkání začíná ve čtvrtek 4. října od 21 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí:

• R: Sébastien Delferiere
  • AR: Yves De Neve, Jo de Weirdt
  • AAR: Alexandre Boucaut, Erik Lambrechts
  • 4th official: Kevin Monteny (všichni Belgie)