Extrémní situace, říká o reprezentaci Jarda Zelený

Krajní obránce Jaroslav Zelený měl krušný víkend plný cestování. V rozhovoru prozrazuje, jak prožíval rychlé povolání k seniorské reprezentaci i premiéru v reprezentačním dresu v zápase se Skotskem.

Jak jsi sledoval vývoj kolem reprezentace a narychlo skládaného náhradního týmu?

Abych řekl pravdu, tak poslední zprávu jsem četl, že se zápas se Skotskem bude rušit a asi se to zkontumuje. O tom, že se skládá druhý tým, jsem se vlastně dozvěděl, až když mi volal asistent trenéra pan Kučera.

V Jablonci jsme měli po pátečním přípravném zápase s Varnsdorfem volný víkend. Kde tě zpráva o tvé nominaci zastihla?

Zachytili mě v Hradci Králové, musel jsem proto rychle pro věci do Jablonce, odvést přítelkyni se synem do Prahy a odtamtud k reprezentaci do Olomouce. To cestování bylo takové náročné. Bylo to hodně narychlo, v tom to celé pro mě bylo asi nejhorší.

Ale za pozvánku do „týmu statečných“ jsi byl určitě rád, že?

Samozřejmě. Byl jsem velmi překvapený. Nevěděl jsem, co mají trenéři za úkol a že musí dát takhle rychle tým do kupy.

Na Hané proběhly testy a čekalo se, jestli se vůbec bude moci hrát. Byla atmosféra a čekání na místě hodně nervózní?

Mně to docela bodlo, protože jsem tam přijel až v deset večer. Celý den jsem byl v autě a byl jsem hodně rozlámaný. Tudíž to čekání mi alespoň pomohlo v tom, že jsem si mohl odpočinout.

Před zápasem jste stihli jen jeden společný trénink a hned se šlo do ostrého zápasu.

Byla to extrémní situace. Pro hráče je to těžké, ale větší výzva to asi byla ještě pro realizační tým. Za prvé vybrat hráče a pak to zkusit poskládat. Dát dohromady nějaký nácvik a taktiku v takto krátkém čase, to je extrémně náročné až skoro nemožné. Podle mě to bylo i v zápase samotném vidět, třeba na některých nedorozuměních. Byli jsme vlastně spolu den a půl. Celkově to byla extrémní situace. Dopadlo to ještě docela dobře, jen škoda výsledku, bodík jsme mohli uhrát.

Týmu určitě pomohl brzký vedoucí gól Peška.

Určitě. V každém zápase je dobře, když dáte takhle brzy gól. Někdy pak samozřejmě člověk přestane hrát, ale tady v té zvláštní situaci to určitě pomohlo. I kdyby ten gól nepadl, tak si myslím, že průběh zápasu by byl podobný.

Skoty jsme přehrávali, byla tam řada šancí, tyček i břevno. Přesto zápas skončil tak trochu nezaslouženou porážkou 1:2.

Byla to škoda. Skotsko výrazné ani stoprocentní šance nemělo. Dali pěkný gól po centru ze strany a pak přišla ta smolná penalta. Ale jinak jsme je do moc šancí nepustili. Sami jsme tam měli pár závarů, které při troše štěstí by tam třeba zapadly. Ten zápas byl přinejmenším remízový, bod bychom si zasloužili.

Tým byl složený výhradně z hráčů z české ligy, vypovídá dění na trávníku něco o naší soutěži?

Těžko hodnotit. Byl to jeden zápas, což je asi malý dostatek dat na vyhodnocení. Bylo to dané i tím, že tam bylo z naší strany velké odhodlání. Drtivá většina hráčů neměla žádný reprezentační start, všichni do toho chtěli dát všechno. Sešlo se to a všichni podali docela slušný výkon. V české lize je spousta kvalitních hráčů, nejen v top trojce. Myslím si, že zápas ukázal, že ani v ostatních českých týmech nejsou špatní hráči.

Myslíš, že jste se tak mohli ukázat i hlavnímu kouči české reprezentace?

Třeba nejen v tomto zápase. Spousta kluků dokazuje ve svých klubech, že při ligových zápasech hrají výborně a měli by na to, aby se do reprezentace dostávali pravidelněji.