Gól v derby? Nejvíc pro jabloneckého odchovance!

FC Slovan Liberec FK Jablonec
FORTUNA:LIGA, 23. kolo so 26. 2. 2022, 15:00

Michal Černák se dočkal první ligové branky! Pro jabloneckého odchovance nemohla přijít v lepší zápas než ve vyhroceném derby s Libercem. Jablonecký talent dnešní trefu označil za důležitý milník své kariéry.

Michal, jaké máš pocity po dnešním derby?

Užívám si to hodně. První ligový gól, je to prostě vzpomínka na celý život! Umocňuje to i fakt, že jsme získali díky tomu bod. Jsem moc šťastný.

Jaké bylo derby?

Nebyl to moc kombinační fotbal vhodný pro oko diváka. Bylo hodně nakopávaných míčů, nenapomohl tomu ani terén. Šancí moc nebylo, takže remíza je asi víceméně zasloužená a spravedlivá.

Prohrávali jsme z penalty a pak přišel tvůj první ligový gól v životě. Jak by jsi ho popsal?

Viděl jsem, že Venca Pilař našel dloubáčkem Vencu Kadlece a ten si to prsy zpracoval. Gólman Knobloch na něj vyběhl, já jsem si na Vencu (Kadlece) zařval, ať mi to nechá a propálil jsem vše, co tam stálo. Zavřel jsem u toho oči, abych byl upřímnej (úsměv). Propálil jsem to a jsem strašně rád, že to tam spadlo.

Pak jsi ještě svedl v závěru sprintérský souboj s rychlonohým Matouškem a zachránil si náš tým dobrým obranným zákrokem.

Měl jsme dostatek fyzických sil. Byla přeci jen nějaká osmdesátá minuta a tušil jsem, že už Honza Matoušek nebude v nejlepší kondici a nebude moci. Zabral jsem a jsem rád, že jsem ho doběhl, protože jinak mohlo být zle.

Na jaře dostáváš čím dál více prostoru, to je pozitivní, že?

Je to pro mě zatím povedená zima a jaro. Na začátku přípravy jsem se na týden a půl zranil, tak jsem se trochu bál, aby se mi nějaká zranění nevlekla. Ale dostal jsem se z toho a jsem rád, že mi pan trenér dává teď šanci. Doufám, že mu to i vracím, dneska třeba tím gólem nebo minule těmi asistencemi. Ale tenhle ligový gól je pro mě důležitý milník v kariéře a jen doufám, že další budou přibývat.

Jak moc je na tebe kouč Rada přísný?

Je hodně náročný, to každý ví. Ale je férovej a když makáte, tak on vám tu šanci pak dá.

Zápas měl podobný vývoj jako minule v Karviné, kde jsme také prohrávali z penalty.

Ale ukázali jsme, že máme silný charakter. Ať už to bylo v zápase v Karviné nebo dnes v Liberci, dvakrát jsme dokázali z nepříznivého stavu zremizovat. Ukázali jsme charakter a do dalších zápasů si z toho můžeme vzít ponaučení. Škoda jen těch penalt, v Karviné si myslím, že nebyla a dnes taky ne. Příště nesmíme inkasovat jako první a pokusit se vyhrát.

Vzpomeneš si ještě na své první derby v roli diváka?

Myslím si, že mi bylo nějaký devět nebo deset let. Bylo to v Jablonci, ale nejsem si úplně jistý, jestli jsme vyhráli nebo jak to dopadlo. Ale prožíval jsem to, pro mě to znamená strašně moc. Je to to nejvíc pro jabloneckého odchovance. To, že jsem v tom derby mohl zaskórovat a zremizovat ten zápas, to je pro mě hrozně důležité.

Chodil si také podávat míče na ligu?

Samozřejmě, že jsem chodil. Ještě před dvěma a půl lety, když se v Jablonci hrála Evropská liga, tak jsem ještě chodil podávat a to už jsem i s klukama trénoval a zároveň jsem jim byl odpoledne podávat míče (smích). Je to taková úsměvná situace.

Nebojíš se teď výše zápisného za první ligový gól?

(smích). Samozřejmě, že se bojím. Zase jsem ale rád, že už to přišlo a ten gól tam padnul. Budu muset asi teď chvíli šetřit, než to budu moci našemu pokladníkovi Tomáši Hübschmanovi dát. Už jsem tam slyšel nějaké částky, moc se mi to nelíbilo, ale co se dá dělat (úsměv).

Jaké to je, nastupovat vedle ostříleného borce jako je Tomáš Hübschman?

Je to neskutečný. Tomáš je skvělej člověk a fotbalista s bohatou kariérou. Zažil toho hrozně moc. Má zkušenosti, které nám předává. Pomáhá nám na hřišti i mimo něj, to se prostě nedá ani popsat.