Mládež
20
prosinec
2018

Hodnocení podzimu 2018 dorostenecké kategorie vedoucím trenérem SCM Michalem Kolčavou


Trenér Michal Kolčava zhodnotil podzimní část sezony 2018/2019 našich dorosteneckých kategorií.

Jaký byl tento půlrok z vašeho pohledu v kategorii dorostu?

Začnu u nejmladší kategorie U16. Tu vedou trenéři Martin Kotyza a Marek Kysela. Pomalu si na sebe vzájemně hráči i trenéři zvykají. Zde je divize pro náš tým zatím optimální, protože v kategorii U15 nemáme konfrontaci v podobě žákovské ligy a tak se v soutěži střídají lehčí zápasy s těmi silnějšími soupeři. Tým se s tím vypořádává vcelku dobře, pořád je zde znát odchod třech klíčových hráčů – Hampl a Hrubý spojili cesty s jinými kluby a Černák byl posunut do naší U19. V současné situaci hledáme nové lídry. Snahou je ještě vhodně doplnit kádr i když k doplnění došlo již letos v létě. Poměrně často dostávali hráči příležitost i v kategoriích U17 a U18, kde mohli nabírat další zkušenosti. Rozhodně je na čem stavět, je to velmi herní tým, který se vyznačuje kombinační hrou. Myslím si, že potenciál některých hráčů, ale i týmu půjde ještě velmi nahoru. Trenéři zde odvádějí velmi kvalitní práci.

Tým U17 nás trošičku trápí. Jednak zde máme počtové problémy a nedaří se nám vhodně (již jen na určené pozice) doplnit tým. A i výkonnost byla dosti kolísavá. Domnívám se, že tým má rozhodně na víc než předvedl na podzim. Zejména defenzivní činnost celého týmu byla špatná. Na týmu byla „deka“ a není lehké se z ní dostat. Ke konci soutěže zde došlo k trenérské výměně, k týmu se vrátil trenér Bryscejn, který vedl tým v žácích a poslední utkání (přátelské) nám ukázalo, že by to mělo jít – s ligovou Boleslaví U17 1:1. Naším cílem je, aby tým získal svoji herní tvář a hlavně aby se hráči postupně chystali na přesun do staršího dorostu.

Tým U18 je taková herní rezerva týmu U19, ovšem propojenost je každodenní. V tréninku trénují všichni starší dorostenci společně a před víkendem se dělá nominace do U18 a do U19. Kostru U18 tvoří hráči převážně ročníku 2001 a řada z nich si výkony řekla i o zařazení do U19 a většina z nich také nastoupila v týmu U19. V týmu U18 nastoupilo na podzim v mistrovských utkání celkem 44 hráčů.V počtových problémech zde dostávají příležitost se otrkat i hráči U16 a U17. Tyto herní příležitosti mají nezastupitelnou funkci v našem úseku a již minulý rok se nám „role“ tohoto týmu velmi osvědčila.

Tým U19 letos v dobré soutěži (těžší než minulý rok – sestoupili z ligy Teplice a Bohemians) si vedl velmi dobře. Za celý podzim jsme jenom 2x prohráli, ale zejména hra byla po většinu soutěže velmi kvalitní. Sice se nám nevyhýbala zranění – za tým nastoupilo celkem 27 hráčů, což není malé číslo, ale vnímáme to jako pozitivum do budoucna. Hráči, kteří naskakovali za zraněné většinou své role zvládli a mnohdy nepouštěli uzdravené hráče zpět. Na konkurenci si nemůžeme ztěžovat. A to jsou ještě 4 hráči ročníku 2000 posunuti od začátku sezóny do týmu U21. Hlavní záměr týmu U19 byl zapracovat na hře na míči, držení míče což jsme zvládli. I po taktické stránce jak týmové tak individuální jsme udělali velký pokrok. Již se těšíme na jaro, kde chceme minimálně navázat na dobrý podzim, ale cílem je se posouvat dále, týmově dobrý podzim ještě vylepšit.

Hrajeme českou ligu dorostu. Nemáme ambice bojovat o postup do extraligy?

Myslím si, že extraliga dorostu není to hlavní. 8 týmů ji hraje v pohodě a ostatní hrají týmově každý týden jenom o body, kdy je výkon až tak nezajímá a nedochází k rozvoji hráčů jak má. Mám s tím několikaletou zkušenost a vím o čem mluvím. Proto je naše práce orientovaná spíše na rozvoj hráčů a tým je prostředek k jejich zdokonalování, zlepšování se a funguje jako kontrolní mechanizmus rozvoje hráčů. Ať jedinci dva, tři hrají za U21 a ostatní hrají fotbal takový jaký chceme s důrazem na naší hru a jsem přesvědčen že „výsledky“ - růst a zlepšování hráčů, ale i týmové výsledky se dostaví. Opačně to za mě neplatí, vše podřídit týmovému výsledku. A to neříkám, že nechceme vyhrávat. Pokud by bylo na to bojovat o postup nezříkáme se ho. Důležité je ale nesejít ze své cesty. Myslím si, že momentální situace odpovídá našemu stavu jak hráčů tak jednotlivých týmů.

A jaká je tedy naše cesta?

Máme danou „koncepci“ jak chceme hráče rozvíjet, jak chceme hrát, jak se prezentovat - jakou hrou a ta by měla být totožná u všech týmů. Principy v obou fázích hry, chování hráčů, vědění hráčů apod. Soutěže nám tomu nahrávají, takže nejen těžké zápasy jsou potřeba, ale i ty „lehčí“, kteří nám dovolují si vyzkoušet natrénované věci.

A jak to vypadá tedy s talenty?

Nerad vyzvedávám hráče, každý hráč má v týmu svoji úlohu, svoji roli. Někdo je větší „dříč“, někdo zase střílí branky. Všech hráčů si vážíme, všichni jsou potřební, se všemi v kádrech chceme pracovat. Není ale tajemstvím, že v poslední době dva naši hráči dostali reprezentační pozvánky a to Oliver Velich, útočník, který nastřílel 18 branek v soutěži což není málo. A Michal Černák, který jako „benjamínek“ U19ky (v září mu bylo 15 let) se pomalu stává oporou týmu. Někteří hráči z U19 si již vyzkoušeli zápasy za U21 a domnívám se, že nezklamali. Rozhodně si myslím, že v každém týmu máme zajímavé hráče, kteří mohou v budoucnu ukázat svůj potenciál a říci si o šanci. Ale záleží jen na nich. Radost mám z toho, že většina jsou jablonečtí kluci nebo z okolí a jsou v klubu již déle.

Takže se soustředíme jen na „jablonecké“ kluky?

Ano naše vize je pracovat co nejvíce s našimi kluky. Tím je myšleno z kraje. Ale když je potřeba zvýšit konkurenci, tak se „citlivému“ doplnění z větší dálky nebráníme, ale musí vše zapadnout – chuť hrát za Jablonec, charakter, kvalita. V každém týmu máme takové hráče (z větší dálky) a je to ku prospěchu.

Je po sezóně, jaký máte nyní program?

Tým U16 hraje semifinálovou část MVM, kdy se postupně utká s týmy Olomouce, Boleslavi a Českých Budějovic. Vnímáme to jako dobrou příležitost pro tento tým se konfrontovat s týmy z první ligy. Odehrál již dva zápasy, které nám ukázali naše rezervy.

Tým U17 trénuje stále dále jako v soutěži a využívá stejné soupeře jako U16 v MVM pro dobrou konfrontaci a opětovnému se bližšímu seznámení s trenérem. Tým se již intenzivně připravuje na jaro.

S týmem starších dorostenců se věnujeme spíše silové přípravě, kde vidím největší rezervy. Četnost tréninků je menší, ale specializovaná. Chceme aby si hráči zvykali na režim dospělého fotbalu, byli zodpovědní za svoji přípravu. Po testech jim připravíme plány na individuální přípravu v pauze a jsem zvědavý jak nachystáni přijdou v lednu. Pokud se chceme zlepšovat musíme být na sebe nároční.

Co by jste řekl závěrem?

V době akademií je potřeba trénovat, kvalitně trénovat, abychom byli konkurence schopní. Chceme makat, zlepšovat se a to samé chceme od hráčů. Můžeme být hrdí na klub, co jsme dokázali, jaký hraje naše áčko fotbal a tak k tomu chceme přistupovat i my. Vychovávat lidi kteří plní své povinnosti a milují fotbal. Vidět na vlastní oči, na našem stadionu Evropskou ligu by měl být „hnací motor“ do další práce pro nás pro všechny.

Na závěr bych chtěl poděkovat trenérům, spolupracovníkům za odváděnou práci pro klub, vedení klubu poděkovat za podporu a všem popřát hezké vánoce a v lednu s chutí do práce.

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.