Hráči bod s Dynamem Kyjev brali

FK Jablonec FK Dynamo Kyjev
2:2
Evropská liga UEFA, 2. kolo čt 4. 10. 2018, 21:00

Naši fotbalisté nebyli spokojeni s vývojem zápasu s Dynamem Kyjev. Ale cenili si, že utkání dokázali srovnat do remízového stavu. Zápas hodnotí kapitán Hübschman a střelci branek Hovorka a Trávník.

Kapitán Hübschman: Zbytečné góly, ze soupeře jsme v úvodu měli až přílišný respekt

Dlouho, dlouho jsme v mixzóně čekali na kapitána mužstva Tomáše Hübschmana, o kterého byl mezi ukrajinskými novináři velký zájem.

Tomáši, dlouho si hrál za Šachťor Doněck, takže máš s ukrajinským fotbalem velké zkušenosti. Na co si hráče před utkáním upozorňoval?

Soupeře jsme si prohlédli na videozáznamech a hlavně jsme si řekli, že se jich nesmíme bát. Bohužel to přišlo trošku v niveč, protože oba góly do 15. minuty spíš pramenily z respektu k Dynamu. Měli jsme pomalou práci s míčem a soupeři jsme ty dvě branky prakticky nabídli sami. Potom jsme se trošičku vzpamatovali a zjistili jsme, že když běháme a nahrajeme si včas balon, tak má Dynamo taky problém a pokud je dostaneme pod tlak, tak se jim také nehraje dobře. Zjistili jsme, že to najednou jde a asi od 30. minuty jsme soupeře přehrávali a důležité bylo, že ještě do poločasu přišel gól z rohu. O poločase jsme si řekli, že musíme hrát stejně jako konec první půle, dostat Kyjev pod tlak a pod tlakem dělá chyby každej. A tak se zrodil druhej gól, kdy Pivarić pod tlakem Masopusta ztratil balon. Maso to dobře potáhl, narazil si to ve vápně a Trávník vyrovnal na 2:2.

Myslíš si, že bod je nakonec takovým vaším malým vítězstvím?

Po tom začátku asi jo. Po dvou laciných gólech málokdo asi věřil, že se můžeme vrátit do zápasu a nakonec i vyrovnat. Takže bod po špatném začátku bereme.

Tomáši, tvé výkony jsou v letošní sezóně výborné a i dneska si v 37 letech dokázal, že stále stačíš s mladýma klukama běhat a jsi obrovskou oporou mužstva. Jak to děláš, že si udržuješ takou výkonnost?

Těžko říct… Ale vždycky se snažím, abych byl prospěšnej týmu a málokdy jsem ve své kariéře koukal na sebe. Snažím se být pro tým v každé situaciplatnej a vždycky chci vyhrát. Možná to teď vypadá, že jsem lepší než předtím, ale já nedělám nic jinak, dělám všechno stejně.

Po těch hloupých gólech, co jste dostali, tak si tam klukům něco říkal. Co to bylo?

Spíš jsem je chtěl podržet, protože třeba David Lischka byl hodně přešlej. Hráč nesmí chybu dlouho držet v hlavě, protože jinak může udělat další chybu a mohl by z toho být třeba pro nás debakl. Potřebovali jsme, aby se mladej David vrátil do hry v takové síle, v jaké ho potřebujeme a kterou on má.

Dá se říct, že jste platili daň z nezkušenosti?

Já si myslím že jo. Respekt z Dynama byl zbytečně velkej a hlava nám trošičku svazovala nohy. Protože takovéhle chyby, jakých jsme se na začátku dopustili, bychom v normálním ligovém zápase neudělali. Bohužel, tady přišla tíha okamžiku. Čekal nás jinej soupeř než z ligy a myslím si, že v úvodu víc převažoval náš strach, než nějaká jistota.

Trávník: Gól před odchodem do kabin nám hodně pomohl

Do 15. minuty jste prohrávali o dva góly. Jaké byly pocity?

Špatné. Do zápasu jsme chtěli vstoupit dobře. Nedostat gól, ale bohužel brzy přišel první a hned na to druhej a to bylo špatné. Oceňuju, že jsme se do poločasu zvedli a gól před odchodem do šatny byl hodně důležitej. To, že jsme se takhle zvedli, je pro nás obrovské plus.

Takže ten gól do poločasu vás hodně nakopl?

Myslím si, že určitě. Dali jsme na 2:1 a oni už potom nehráli tak sebevědomě, jak si představovali. Hru jsme hodně zlepšili a když přišel druhej gól, byli jsme obrovsky nahoře.

Ten tvůj gól padl náhodně, nebo to byla připravená akce?

Tak máme nějaké signály a tenhle byl jeden z nich.

Máte za sebou dva evropské zápasy. V čem je největší rozdíl mezi Evropskou a naší ligou?

V rychlosti a v tempu zápasu. Sám jste viděl, že na nic není čas, za zády máme hned hráče. Za každou chybu se draze platí. To jsme dneska na sobě i poznali.

Pro Jablonec to byl první evropský zápas ve skupině doma, stadion byl slušně zaplněný. Jak jste si tu atmosféru užili?

Prvních patnáct minut jsme si to asi užívali hodně a asi jsme zapomněli i hrát. Ale pro lidi ve městě, vedení a i pro nás to je nějaká odměna a je to hezký, že to tady je.

Kam řadíš svůj dnešní gól ve své kariéře?

Hodně vysoko. V Evropský lize jsem dal už svůj druhej gól a doufám, že branky budou postupem času přibývat.

Čekal si, že se k tobě po narážečce Ikauniekse s Masopustem balon ještě dostane?

Čekal. Věděl jsem, že Maso (Masopust) to bude dávat pod sebe, dělá to tak často. Zpočátku jsem nevěděl, jestli mám jít na balon hlavou, levou nebo pravou nohou, ale pak jsem to do toho strčil jenom podrážkou a naštěstí to tam spadlo.

Bylo vidět, že jste sil měli až do konce. Bylo to i tou dobrou atmosférou?

Je to tak, myslím si, že lidi nám hodně pomohli. Tak často zaplněná Střelnice tady není, takže nám to určitě pomohlo. Bylo vidět, že tím naším náporem byl zaskočenej i soupeř.

Myslíš si, že se vám mohl podařit obrat jako kdysi v zápase na ME v Portugalsku, kdy Češi z 0:2 vyhráli nakonec 3:2?

Těžko říct. Ale je pravda. Že jsme měli převahu a Jovo (Jovovič) tam měl jednu hezkou střelu a i já jsem to z šestnáctky mohl vystřelit přesněji. Takže euforie byla velká, ale bod bereme. Musíme být skromní.

Hovorka: Bod bereme, i když to v začátku nevypadalo dobře

Zápas se zpočátku nevyvíjel tak, jak jste si přáli. Bod tedy nakonec berete?

No, potom začátku, který jsme předvedli, tak ano. Udělali jsme dvě velké chyby v rozehrávce a tým jako Dynamo tyto situace dokáže využít. Naštěstí jsme se nepoložili a skórovali jsme z rohu. Pak už to bylo lepší. Každopádně výsledek bereme. Nebudeme si nic nalhávat. Jsme rádi a šťastní za to, že máme s hodně silným soupeřem bod.

Čemu přičítáš zlepšení po nepovedeném začátku? Bylo v kabině o poločase dusno?

Trenér nám něco vysvětlil (usměv). Mluvil o tom, že věci, které jsme udělali na začátku, zkrátka dělat nesmíme a myslím, že jsme se poučili. Hlavní cíl byl ale, že musíme zjednodušit hru. Zbytečně jsme si nahrávali vzadu. Změnili jsme to a míče jsme okamžitě posílali dopředu. Kluci vyhrávali osobní souboje a dostávali jsme se do šancí, z čehož jsme také vyrovnali na 2:2.

Co se vám honilo hlavou po úvodních čtrnácti minutách?

No, nic moc. Bohužel, takový je fotbal. Udělali jsme chyby, ze které jsme byli potrestáni. Čím to bylo? Těžko říct, možná nesoustředěností…. Po tom úvodu jsme nevěděli, kde nám hlava stojí. Každopádně jsme to zvládli, a to se cení.

V Rennes jste také udělali chybu, za kterou jste platili ztrátou bodu, ale až ke konci zápasu.

V Rennes se nám to vypnulo samo. Devadesátá minuta, velká hektika a nakonec penalta. Je pravda, že i teď jsme si za obě branky mohli sami. O to jsme to také následně měli těžší.

Určitě jste si první zápas Evropské ligy v historii Jablonci užili, že?

Užili, určitě. Byli jsme hlavně rádi, že přišli fanoušci a celý zápas nás hnali. Když jsme vyrovnali na 2:2, cítili, že můžeme vyhrát. Bylo to super.

Co pro vás znamená do dalších bojů ve skupině bod?

Je to rozhodně lepší, než nula. Popravdě je škoda našeho smolného nepovedeného startu. Mohli jsme podle mě získat bodů víc. Na druhou stranu musíme být střízliví a být rádi, že to po tom průběhu nakonec skončilo remízou.