Jablonec jede na Spartu, ta slaví 125 let

AC Sparta Praha FK Jablonec
FORTUNA:LIGA, 16. kolo ne 25. 11. 2018, 17:00

Základní část nejvyšší domácí fotbalové soutěže se víkendovým kolem přehoupne do své druhé poloviny. Jablonečtí fotbalisté vyrazí na hřiště Sparty Praha, která v rámci utkání oslaví 125 let od svého založení.

Šlágr kola uzavře program 16. kola FORTUNA:LIGY právě na Letné, kam dorazí náš Jablonec. Náboj bude mít utkání nejen proto, že Sparta minulém týdnu oslavila 125 let založení klubu, a právě v neděli si bude toto jubileum při našem zápase připomínat. Její hráči obléknou speciální černé dresy, utkání budou provázet i další ceremonie a oslavy. Pikantní bude nedělní souboj také vzhledem k vývoji v ligové tabulce. Sparta má na třetí pozici na čtvrtý Jablonec už jen jednobodový náskok.

Přitom Sparta měla za cíl opět ty nejvyšší mety, místo toho ztrácí po polovině odehrané základní části na vedoucí Slavii sedm bodů, pět na druhou Plzeň. Po italském kouči Stramaccionim se dlouho u letenského kormidla neudržel ani kouč Hapal, ten byl odvolán po nevydařeném duelu Evropské ligy v srbské Subotici. Tým převzal sportovní ředitel Ščasný, ani jemu se ale vyřazení z předkola druhé nejvýznamnější evropské soutěže zarazit nepovedlo. Pod jeho taktovkou alespoň začali Pražané poctivě sbírat body v ligové soutěži, jenže s přibývajícími koly se ani jim nevyhnuly výpadky. Ať už to byla domácí remíza 2:2 s Příbramí, nebo tři porážky v řadě na hřišti soupeřů v Plzni, Olomouci a ve Zlíně.

Sparťanům se alespoň povedlo najít nového střelce v podobě osmigólového Tetteha, kterého v létě získali z Bohemians. S šesti góly mu sekunduje gabonský záložník Kanga, ten se ale v neděli na hřišti neobjeví kvůli žlutým kartám.

Jablonečtí absolvovali před reprezentační pauzou třítýdenní sérii anglických týdnů a na dobití baterek se už náležitě těšili. Od fotbalu ale nemohli vypnout reprezentanti Trávník, Doležal, Jovović a Ikaunieks. Všichni se teď musí připravit na poslední nabitou část podzimu, kterou jablonečtí fotbalisté odstartují v neděli na Spartě a zakončí v polovině prosince. Trenér Petr Rada nebude na Letné moci využít služeb zraněného Masopusta ani stopera Hovorky, který u nás hostuje právě ze Sparty. "Je to zápas třetího se čtvrtým, takže to určitě bude mít svůj náboj. Ale myslím si, že to bude všechno v duchu fair play. Sparta je doma hodně silná, dlouho neprohrála, jen remizovala.  Takže doma mají svou kvalitu. Jedeme na Letnou jako ke každému zápasu. Chceme bodovat. Jestli to bude jeden bod nebo tři, uvidíme po zápase. Ale každý bod se počítá. Čeká nás těžké utkání, ale důležité bude, abychom podali kvalitní výkon," říká před utkáním na Letné trenér Jablonce Petr Rada..

Protože se liga přehupuje do své druhé poloviny základní části, týmy na sebe od tohoto kola narážet ještě v podzimní části znovu. Jablonec se se Spartou utkal už v rámci druhého ligového kola, na Střelnici padaly branky až v druhém poločase. Jablonečtí sice neodehráli špatný zápas, ale soupeř byl produktivnější a vedl po gólech Kangy a Vukadinoviče už o dvě branky, za domácí stihl korigovat na konečných 1:2 v závěru Lischka. Na Letné nemá náš tým dobrou bilanci, ligové vítězství zde Jablonec urval naposledy před jedenácti lety. I tehdy byl ale u zisku našich tří bodů po výhře 3:0 současný lodivod Petr Rada. Od té doby jsme zde uhráli jedinou remízu 2:2 na jaře roku 2013. Jak se oba týmy budou prezentovat v nedělním vzájemném souboji po reprezentační pauze?

Utkání začíná v neděli 25. listopadu od 17 hodin v Generali Aréně v Praze

Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek