Jablonec smazal manko 0:2 a bere první bod!

FK Jablonec FK Dynamo Kyjev
2:2
Evropská liga UEFA, 2. kolo čt 4. 10. 2018, 21:00

Jablonec dokázal s ukrajinským Dynamem Kyjev smazat dvoubrankové manko a po remíze 2:2 získal první bod do tabulky Evropské ligy.

V premiérovém utkání základní skupiny Evropské ligy na našem domovském stadionu Střelnice vyslal do boje proti ukrajinskému Dynamu Kyjev jablonecký kouč totožnou základní jedenáctku jako v posledních dvou vítězných ligových duelech, Petr Rada tudíž neměl sebemenší důvod měnit složení sestavy.

Jenže Jablonec v úvodu zápasu krutě platit za dvě hrubé chyby obrany. Už v 8. minutě zmrazil domácí tým špatnou rozehrou na pravé straně Považanec, za jabloneckou obranu se okamžitě zjevil po dobré kolmici s balonem volný Morozyuk, mohl střílet na Hrubého, ale vpravo vedle sebe viděl ještě volného Tsygankova a ten i přes bránícího Lischku dokázal z první větší šance otevřít i skore pohárového utkání.

Ve 14. minutě přišla další chybná rozehrávka jabloneckých obránců a byla potrestána. Tentokrát nepochopitelně přihrál přímo na kopačky Garmashe Lischka, ten přesnou střelou k tyči zvýšil po čtvrthodině hry už na dvoubrankový rozdíl pro hostující tým.

Jablonec se poprvé osmělil po rohovém kopu, ale Lischkova hlavička neměla gólové parametry. Vedle tyče posléze doskákal i pokus Hübschmana. Severočeši se po půlhodině hry přeci jen usadili před brankou soupeře, a brzy byli za svou aktivitu odměněni. Ve 33. minutě kopl Trávník přetažený rohový kop, na zadní tyči našel nekrytého Hovorku, který trefil míč z voleje a s pomocí tyče snížil na 1:2. Ožily i ochozy, po Považancově přihrávce se uvolňoval před vápnem Jovović, ale svou následnou střelou poslal nad břevno Boykova. Rázem mělo utkání svižné tempo a oba týmy hrozily. Chramosta si ve vápně obhodil svého strážce, ale střílený centr před branku raději vytěsnil Boyko daleko za své vápno. Před Hrubého svatyní bylo krušno chvíli před odchodem do kabin, Buyalskly z úhlu procedil míč přes Hrubého, ale Hanousek stačil míč poskakující před opuštěnou brankou odhlavičkovat do bezpečí.

V druhém poločase vyzkoušel nejdříve pozornost brankáře Dynama střelou z dálky Trávník. Po akci Jovoviće zakončoval těžký balon za hostující šestnáctkou i Hübschman, ale mířil jen do nejvyšších řad jižní tribuny. O mnoho zajímavěji vypadalo hlavičkové zakončení Lischky ze 60. minuty po trestném kopu Trávníka, ale ani tentokrát nemusel Boyko zasahovat. Střelnice tleskala i pohledné akci Jovoviće a technickému zakončení Trávníka, který pálil zhruba metr vedle. Dvacet minut před koncem mohli hosté trestat z rychlého kontru Kyjeva, Hübschman ve středu hřiště namazal soupeři na brejk, zakončení Besedinova stačil naštěstí Hanousek ztečovat na rohový kop.

Jablonci nešla upřít snaha, ale zakončení nebylo z jeho kopaček přesné. Například Hübschman sklepl míč před vápnem Trávníkovi, jeho pokus ale skončil opět na tribuně. V 81. minutě vypíchl míč na středu hřiště Masopust Pivarićovi, narazil si se střídajícím Ikaunieksem, Masopust následným centrem našel ve vápně nekrytého Trávníka, ten nohou propálil i na brankové čáře vracejího se Pivariće a vyrovnal na 2:2!

V 90. minutě ještě zkoušel střelu na zadní tyč Jovović, ale míč skončil jen pár decimetrů vedle ukrajinské branky! Jablonec dokázal smazat nepříznivé skore a se slavným Dynamem Kyjev nakonec remizoval 2:2.