září

Jablonec vyráží do Dunajské Stredy k zápasu EL

S denním předstihem vyrazila naše fotbalová výprava k zápasu 2. předkola Evropské ligy na půdu slovenské Dunajské Stredy.

2. předkolo Evropské ligy UEFA | 1.kolo

:

Branky DDS: 6. a 65. Divković, 85. a 95. Nicolaescu, 115. Davis

Branky JAB: 25. Zelený, 57. a 70. (pen.) Schranz

Fotbalisté Dunajské Stredy jsou i po šesti odehraných kolech slovenské ligy jediným týmem, který neztratil v soutěži ani bod. O víkendu se pro ně domácí zápas s Ružomberokem nevyvíjel dobře, ale náš soupeř ukázal svou sílu a po obratu na 3:2 dál vedou ligu s šestibodovým náskokem a impozantním skóre 21:5.

Za vzestupem klubu z Dunajské Streda stojí slovenský miliardář maďarského původu Oszkár Világi, který je členem představenstva skupiny MOL i generálním ředitelem Slovnaftu. Pod jeho vedením klub ve městě vybudoval tréninkový areál nejvyšší úrovně a dokončil i přestavbu zbrusu nového stadionu pro necelých třináct tisíc diváků. DAC má díky němu silné finanční zázemí a může si dovolit i zajímavé posily ze zahraničí. Klubový šéf má jasné vize a cíle a ty se snaží naplňovat. „Chceme pracovat a vychovávat mladé fotbalisty, kteří budou úspěšní. Já mám radost a lidé mají radost. Máme například fanklub i v Budapešti, odkud jezdí na naše zápasy až tisíc lidí. Kolem sebe mám půl milionu lidí, kteří nám fandí,“ tvrdí Világi, jehož tým nemá věkový průměr ani 23 let a je tak přirovnáván k slovenskému Ajaxu.

K třetímu týmu loňské tabulky šéf přivedl v létě zkušeného německého kouče Bernda Storcka, jenž dovedl reprezentaci Maďarska na Euro 2016, účinkoval také u reprezentačního výběru Kazachstánu do 21let, na klubové úrovni působil jako asistent u týmů Herty Berlín, Dortmundu, Wolfsburgu či Partizanu Bělehrad. „Každý trenér má svůj styl i tajemství. Moje filozofie je založená na držení míče. Nejdůležitější je, být dobře organizovaný a kontrolovat vývoj zápasu,“ prozrazuje své představy o pojetí hry 57-letý Němec ve službách DAC.

Jeho kádr tvoří kromě slovenských a maďarských hráčů i hráči z Panamy, Chorvatska, Německa či Ukrajiny. Hra se točí kolem kapitána a maďarského záložníka Kalmára, dalšími oporami jsou například levonohý krajní hráč Davis či chorvatský středopolař Balic, který v létě přeměnil své hostování z Udinese v přestup. Mezi letní posily patří krajní záložníci, z italského FC Janov Dunajská Streda přivedla Schäfera a její řady rozšířil také odchovanec AS Monaco a reprezentant Konga Andzouan. Jediným Čechem oblékajícím žlutomodrý dres soupeře je brankář Martin Jedlička.

Oba týmy na sebe narazily prozatím jen jednou, stalo se tak v rámci zimní přípravy v lednu 2016, Jablonec tehdy vedl trenér Frťala a zápas na mšenské domácí umělé trávě rozhodl jedinou brankou David Breda. Oby týmy ale spojuje ještě jedno jméno a tím je záložník Andrej Fábry, který z Jablonce právě do celku soupeře přestoupil na začátku letošního roku.

Duel 2. předkola Evropské ligy začíná v DAC Aréně v Dunajské Strede ve 20:45 hodin, kvůli korovnavirovým opatřením se hraje jen na jeden zápas, bez přítomnosti diváků. Zápas budou řídit italští rozhodčí, postupující tým v dalším předkole Evropské ligy pocestuje na trávník rakouského LASK Linz.

Sledujte naše webové stránky a sociální sítě, oba týmy čekají během středy předzápasové tiskové konference a tréninky v DAC Aréně, z kterých vám přineseme výstupy.

Utkání začíná ve čtvrtek 17. září od 20:45 hodin v DAC Aréně v Dunajské Strede

Zápas přímým přenosem vysílá ČT Sport se začátkem přenosu ve 20:25 hodin

Rozhodčí: Marco Di Bello - Alberto Tegoni, Salvatore Longo (Federico La Penna)