Jaro startujeme v pátek v Teplicích

FK Teplice FK Jablonec
FORTUNA:LIGA, 15. kolo pá 15. 1. 2021, 18:00

Po nejkratší zimní pauze v dějinách českého fotbalu se už v půlce ledna rozjíždí nejvyšší fotbalová soutěž. Radův Jablonec míří na půdu dvanáctých Teplic.

Jablonec v páteční televizní předehrávce (na ČT Sport) zavítá na půdu dvanáctých Teplic. Na Stínadlech došlo na přelomu listopadu a prosince na změny v realizačním týmu, protože kouč Hejkal nesplnil bodové ultimátum. V prosinci se tak před mužstvo postavil nový kouč, bývalý obránce s bundesligovými zkušenostmi Radim Kučera. Do lázeňského města si sebou přivedl asistenty Dvorníka a Hanzálka. Změna týmu prospěla, protože v závěrečných kolech žlutomodří vyválčili z pěti zápasů rovných deset bodů, notně pomohly především venkovní výhry v Mladé Boleslavi 2:0 a ve Zlíně 3:2. Skláři tedy přezimovali na dvanácté příčce s 16 body, ale i tak v zimní pauze nezaháleli. Do týmu přivedli nové stopery, Mazucha z Mladé Boleslavi a mladého Gabriela z Plzně. Obranný val má zkvalitnit i levonohý Francouz Droehnle.

Teplice zůstaly stejně jako náš Jablonec v kratičké zimní pauze v tuzemsku. Žlutomodří odehráli jen jediný přípravný zápas, v kterém v rozestavení 3-5-2 na hlavní ploše Stínadel porazili 1:0 druholigový Žižkov a kouč Kučera si pochvaloval solidní nové složení obranných řad. „Bylo tam dobré dostupování, komunikace, mělo to solidní parametry,“ chválil teplický kouč, který už vyhlíží duel s Jabloncem. „Čeká nás druhý tým tabulky, takže doopravdy těžké utkání. Chtěl bych, abychom domácí zápasy zvládali a body nerozdávali. Soupeři nic nedarujeme, budeme bojovat a možné je všechno,“ říká před ligovým startem trenér soupeře.

Ani v jabloneckém kádru nenastal na přelomu roku žádný větší přerod. Mladá Boleslav si z hostování stáhla produktivního Ladru, opačným směrem z hostování se vrátil útočník Ikaunieks, novicem se stal záložník Smejkal z Jihlavy. U trojice mladých hráčů Tomáše Čvančary, Olivera Velicha a Davida Macháčka se řeší půlroční hostování v první, reps. druhé lize. „Změny letos nejsou veliké, pokud není zásahů do sestavy moc, tak je to vždy lepší,“ těší trenéra Radu, který s týmem absolvoval rekordně krátkou zimní přípravu. „Nikdo jsme to ještě takhle krátké nezažili, ale takto se to hraje skoro ve všech vyspělých zemích,“ podotýká Rada. Jeho tým v zimě odehrál dva přípravné zápasy, v kterých podlehl Drážďanům 1:2 a Dukle Praha 1:3. Dokáže Jablonec udržet současnou skvělou druhou příčku? „Čeká nás ještě dvacet zápasů, takže bych nedělal žádné předčasné závěry. Umístění nás zatím samozřejmě těší. Sparta i Plzeň, ale i další kluby udělají nějaké strategické věci a budou se chtít dostat zpátky tam, kam patří. Věřím, že my jsme dobře připraveni. Budeme chtít navázat na podzim, ač to na těchto terénech bude horší,“ přemítá nahlas kouč Jablonce. Co čeká náš lodivod od páteční televizní předehrávky v Teplicích? „Bude to těžké utkání. Teplice jsou posilněné dvěma výhrami v Boleslavi a ve Zlíně. Kádr si sednul, přišel nový trenér a je tam zřejmě nová strategie. Co máme zprávy, tak tam nebude optimální terén. Jenže ani když máme dnes všichni vyhřívané trávníky, nemůžeme v tomto počasí čekat nic lepšího. Bude to boj, jako vždy v Teplicích,“ má jasno Rada. Jablonec bude v pátek postrádat vykartovaného stopera Martince, k dispozici ještě nebude ani středopolař Kubista, který by měl začít s tréninkem příští týden.

Na Stínadlech se v televizní předehrávce odehraje 49. vzájemný ligový zápas obou klubů, mírně navrch v dosavadní bilanci mají naše barvy s počtem 17 výher, oproti 13 Teplickým, 18 zápasů skončilo remízovým výsledkem.

Utkání začíná v pátek 15. ledna od 18 hodin v AGC aréně Na Stínadlech v Teplicích

Rozhodčí: Franěk – Blažej, Poživil

Delegát: Kureš, Adamec