Kubista: Máme to ve svých rukách

FK Teplice FK Jablonec
FORTUNA:LIGA skupina o zachránu, 3. kolo so 7. 5. 2022, 16:00

Na den přesně je tomu rok, co se trefil do sítě stejného soupeře. Jabloneckému odchovanci Vojtěchu Kubistovi se na novém postu pod hrotem daří, dnes díky jeho první brance v sezoně bereme tři důležité body z Teplic!

Vojto, dočkal si se první branky v sezoně. Přišla asi v nejlepší možný moment, že?

Jsem za něj strašně moc rád, v lepší moment asi přijít fakt nemohl. Vloni jsem dal pět nebo šest branek. Letos jsem byl spíš namočenej do našich inkasovaných branek, než že bych ohrožoval branku soupeře.

Dnešní vítězství nám může v boji o vyhnutí se baráži hodně pomoci.

Jednoznačně. Doufáme v to. Tohle byl náročný zápas. Teplice si trochu pomáhaly delšími balony. Bylo tam spoustu soubojů. Třeba u té mé gólové situace tam propadl balon. Přesně s tím jsme ale počítali a chtěli jsme na tyto propadnuté míče chodit a snažit se toho využít. Paradoxem je, že třeba i v druhé půli jsme měli tři vyloženější šance, než byla ta moje a ty jsme neproměnili. Vyhráli jsme tak trochu šťastným gólem. Ale pro nás je to ohromně důležité vítězství a další krok.

Jaká je nálada v týmu po dvou výhrách v řadě?

Zlepšila se. Navrací nám to sebedůvěru. Potřebovali jsme to, protože jsme dlouho nevyhráli. Jsem rád, že jsme navázali na Karvinou. Doufám, že nám to dodá sebevědomí do dalších zápasů. Nečeká nás ještě nic jednoduchého, ale furt to máme ve svých rukách. Třeba se nám ten cíl může podařit už teď v úterý.

Trenér Vágner na tiskové konferenci řekl, že si to u toho tvého gólu vyřešil tak říkajíc po „jablonecku“. Můžeš to trochu přiblížit?

(úsměv) No, jak bych to shrnul, aby to bylo srozumitelné a slušné. Asi tím, že jsem jablonecký odchovanec a znalci fotbalu vědí, že já nejsem nějaký ráz technického hráče. Děláme si prostě srandu z toho, že jsem prošel jabloneckou akademií spíš tou silou a soubojovostí. Kdybych dneska do toho balonu nešel a nesnažil se zakončit, tak by z toho nic nebylo.

Po odchodu trenéra Rady hraješ druhý zápas na podhrotu. Zjevně ti to svědčí mnohem více a soupeřům děláš problémy.

Na této pozici jsem nastupoval už dřív. Osobně se tam cítím líp. Můžu tam uplatnit nějakou svojí soubojovost a tlak na obránce. To mi vyhovuje. Jsem rád, že se trenéři pro tuhle variantu teď rozhodli. Nechci to zakřiknout, ale zatím to vypadá dobře a doufám, že to bude pokračovat.

Pro tebe jako pro odchovance, jak je těžké kousat, v jakých patrech tabulky se nacházíme a že nám reálně hrozí baráž?

Vlastně celou sezonu to nesu špatně. Celá ta sezona byla nahoru dolů, liga se nám vůbec nevedla, byla trochu vykompenzovaná tou skupinou Evropské konferenční ligy. Bohužel ani na jaře jsme to asi nezachytili úplně správně a pak už je těžké se z toho nějak dostat. Honit to nějak na poslední chvíli je složité a mě osobně to trápí. Ale věřím, že když do toho všichni dáme maximum, tak tu ligu zachráníme a vyhneme se baráži.

Dají se nějak charakterizovat změny, které naordinovali noví trenéři?

Oba asistenti tu byli s trenérem Radou víc jak čtyři roky. Čížu jsem zažil ještě jako spoluhráče a pak víceméně při každodenním kontaktu na stadionu. Spíš se noví trenéři do nás teď snažili dostat sebevědomí, které nám chybělo. Neúspěchy, individuální chyby a spousta těch remíz, to vše nás jen sráželo hlouběji dolů. Teď se nám podařilo trochu uvolnit a zatím to nese ovoce. Snad to bude pokračovat.

Do Teplic za vámi dorazila početná výprava fanoušků, hrálo se vám před nimi lépe?

Iniciativa autobusů byla super a klubu za to patří dík. Dorazily dva plné autobusy a další fanoušci po vlastní ose. Byla to paráda a nám se hrálo hned líp. Měli jsme podporu na venkovním zápase a pro nás bylo sladké si s nimi na konci vychutnat vítěznou děkovačku!