Kubista po operaci nosí masku: Je to o zvyku

FK Jablonec Fleetwood Town F.C.
Přípravná utkání, příp. so 15. 7. 2017, 18:00

Po operaci zlomeného nosu se znovu zapojil do přípravy záložník Vojtěch Kubista. Jeho tvář nyní zdobí ochranná maska. Jak se v ní hraje a jak defenzivní středopolař viděl první přípravné utkání v Rakousku prozradil v následujícím rozhovoru.

Jaký byl první anglický soupeř Fleetwood Town FC, s kterým jsme prohráli 1:2?

Byla to pro nás dobrá zkušenost z mnoha stránek. Třeba z hlediska jejich organizace hry, systému, to, co měli secvičené a jak chodili nahoru, na to moc zvyklý u nás moc nejsme. Byla to třetí anglická a byli silově, rychlostně i fyzicky dobře připravení. Vždyť oni v té své soutěži mají za sezonu padesát zápasů. Za vše třeba hovoří, že i když jsou z třetí ligy, jsou na soustředění v Rakousku a přijelo za nimi nějakých sedmdesát fanoušků. To všechno ukazuje, že to tam mají dobře nastavené. Pro nás to byla zajímavá konfrontace. Můžeme očekávat, že Wolverhampton (2. anglická liga) bude ještě o level nebo dva výš.

V závěru zápasu jsme přišli dvěma slepenými góly o vedení.

Musíme si vzít ponaučení z těch dvou zaváhání, během tří minut jsme si nechali utéct vlastně celý zápas. Zase možná lepší, že se to stalo v přípravě, kde se nad tím můžeme zamyslet a zhodnotit si to, tak aby se to neopakovalo. Je to příprava. Je to lepší, než kdyby se nám to po takovém průběhu stalo nedej bože na Slovácku. Musíme se zaměřit na věci, které tomu předcházeli a zamezit tomu.

Jak bys charakterizoval oba poločasy?

Byli jsme z toho začátku trochu zaskočení. Oni se cíleně napresovali se naši rozehrávku, věděli, za jakým účelem. Z jejich lavičky tam byla velká touha. Chtěli nám napadat krajní beky a my jsme se s tím nedokázali ze začátku moc popasovat. Sami jsme se dostávali do problémů. Po nějakých dvaceti minutách jsme se z toho dostali, převážně jsme drželi balón, ale nevedlo to k nějakému přímočařejšímu ohrožení jejich branky. V druhém poločase to oni možná trochu pozměnili, my jsme to křížnými balony zjednodušili a dostávali jsme se tam víc. Nepohlídali jsme si ale závěr, takže to všechno úsilí pak kazí.

V přípravném zápase s Žižkovem jsi utrpěl zlomeninu nosu. Teď už jsi po operaci a pomáhá ti při trénincích a zápasech ochranná maska. Jak se nyní cítíš?

30. června jsem byl na operaci a už 2. července mě pustili. Už když jsem odcházel z nemocnice, tak jsem se cítil lépe. Po té operaci jsem měl tamponádu nacpanou až skoro do čela, měl jsem ti celé ucpané, aby to ten nos drželo. Bylo to docela nepříjemné a citlivé, ale hned jak jsem to měl pryč, tak jsem cítil velkou úlevu. Doktoři říkali, že to bude chtít aspoň pět dní bez nějakého pohybu. Byl jsem pak na kontrole, bylo to v pořádku, bez nějakého krvácení i bez optické vady (úsměv). Ten rozdíl tam byl pěkně vidět. Pak už jsem mohl začít trénovat, neměl bych do toho nějaké tři čtyři týdny dostat úder. Je to místo, které srůstá až dva měsíce. Je potřeba abych to měl chráněné. Proto jsme sháněli masku, bylo to zrovna v týdnu, kde byly ty dva státní svátky, obvolali jsme skoro půlku republiky. Potřeboval jsem to mít do Rakouska hotové. Od doby, co tu masku mám, můžu jet všechno naplno. Do tréninku jsem se zapojil minulý pátek. Do té doby jsem se připravoval individuálně, pak i s kluky, ale zatím to bylo bez soubojů. Teď už ani tohle problém není.

Jak se ve speciální masce hraje, je z ní hůře vidět?

Neřekl bych, že mě to v něčem omezuje. Je to nezvyk prostě. Mít hodinu a půl něco takového na hlavě, člověk se pod tím potí. Jak tam mám mezírku na to, aby to nebylo přímo na nose, tak tam člověk cítí, jak stéká pot. Je to vše o zvyku, během chvíle si člověk zvykne. Občas si můžu v duchu říct, že to je na prd, ale já jsem rád, že nemusím mít delší pauzu a můžu hrát. Ani vidění není nějak zhoršené, je tam dostatečná mezera na periferní vidění. Je to z karbonu, nemělo by se s tím nic stát.

V Rakousku už se zaměřujete v trénincích hlavně na hru a taktiku?

Je to prokládané. Tréninky mají šťávu, je tam dost herních věcí, ale stále musíme dbát i na tu kondici, abychom nic nepodcenili. Máme k dispozici dvě hřiště, horší využíváme na nějaké rychlostní věci, to kvalitnější máme na herní věci a taktiku. Je to tady bez problémů, už i počasí bude asi letní. Na začátku tu bylo dvanáct stupňů a déšť, takže vše super.