Trenéři FA

Kykal: U dětí úspěšnost jen předpokládáme

Dalším z řady vyzpovídaných trenérů naší akademie je sekretář našeho mládežnického úseku a kouč U6 Milan Kykal.

Od kdy působíte u jabloneckého fotbalu?

S trénováním jsem začal v Železném Brodě u přípravek, v roce 1994 jsem dostal nabídku z Jablonce a po dalších 10 let jsem působil u dorosteneckých týmů. V roce 2007 jsem se do Jablonce vrátil a od té doby mám na starosti kategorii U6 – nejmladší, tedy začínající fotbalisty.

S kterými trenéry spolupracujete?

Pracuji třetím rokem s Jiřím Svatoněm a je to výborná spolupráce, společně ještě pomáháme u kategorie U5 paní Kateřině Hošicové. Jinak jako sekretář mládeže spolupracuji se všemi trenéry a vedoucími na mládežnickém úseku.

Zmiňoval jste, že rodiče často zajímá, zda jejich dítě bude ve fotbale úspěšné?

Ano, to je pravda, ale na takovéto otázky neumím odpovědět. I ve svých odhadech, které ale samozřejmě nikde neprezentuji, jsem se již mnohokrát zmýlil. Na začátku snadno poznáme, jak je na tom dítě s pohybem, jak je aktivní a jaký má vztah k míči. To jsou ale jenom základní předpoklady a v takto nízkém věku můžeme jenom předpokládat budoucí úspěšnost.

Co rád děláte ve svém volném čase a co vám dělá radost z fotbalového prostředí?

Od malička to byl hlavně pohyb v jakékoliv podobě, bohužel dnes mi ve větší míře zbývá již jen kolo a lyže „z kopce dolů“. Na fotbale mi dlouhodobě největší potěšení a radost dělají „naše“ dětičky, svojí bezelstností, přímostí, radostí z pohybu a zájmen něco se naučit. Docela mne již častokrát potěšili i moji bývalí svěřenci z dorostů, když nám (mi) svěřili svoje potomky.