LFA schválila opětovné zahájení ligy!

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace na svém pondělním zasedání schválil opětovné zahájení soutěžního ročníku FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, jakmile bude umožněno pořádání sportovních akcí, a to v souladu s podmínkami stanovenými příslušnými epidemiologickými opatřeními. S ohledem na aktuálně platný plán uvolňování opatření se očekává znovuzahájení soutěžního ročníku od 25. 5. 2020.

„Dnes jsme se dohodli, že využijeme možnost, kterou nám dává uvolňování opatření a sice, že od 25. května znovuzahájíme ligový soutěžní ročník. S tím, že budeme žádat Ligové grémium Ligové fotbalové asociace o to, aby bylo umožněno prodloužení stávající sezóny přes datum 30. 6. Je to především z důvodu toho, že v případě startu 25. května není možné ročník do konce června dohrát. Budeme potřebovat ještě dohodu a souhlas většiny klubů FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Věřím, že ho získáme a že zvítězí možnost dohrát stávající ligový ročník na hřišti, a ne u kulatého stolu,“ prozradil Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.

V případě, že by došlo k dalšímu uvolňování opatření, je LFA připravena flexibilně reagovat a jednat o odpovídajících úpravách termínové listiny. Shodně s pokyny a doporučeními UEFA a European Leagues je jednoznačnou prioritou pokusit se soutěžní ročník dokončit ve stávajícím herním formátu samozřejmě za předpokladu, že to vývoj epidemiologické situace v České republice umožní.

Kapitán Jablonce Tomáš Hübschman případný dřívější start soutěže vítá. "Určitě jsme rádi. Situace se začíná zklidňovat ve všech oborech. Hlavně virus ustupuje, pokud statistiky sedí. Počet nakažených klesá. Podle toho se Vláda rozhoduje, co a kdy uvolní. Nelze všechno držet pořád zavřené. Pokud se nám to povede dohrát, tak budeme rádi. Ale je potřeba, aby se to uklidnilo i v Evropě a celém světě. Bylo by zvláštní, kdyby se to u nás dohrálo, ale nebudou se hrát třeba evropské poháry, protože tam situace nebude dobrá. Neříkám, že se svět vrátí úplně do normálních kolejí, protože tato situace ovlivní každého," říká kapitán Jablonce Tomáš Hübschman.

Od pondělí 27. dubna se také opět trochu změnil předpis na tréninky profesionálních sportovců. Mohou být již soubojová cvičení a počet zúčastněných hráčů se zvedl na 10. "Může se jít do soubojů a můžeme dělat něco, co připomíná fotbal. Předtím to byla spíš příprava, sice tam byl balon, ale pokud se nemůžeš dostat na 2 metry k hráči, tak to je v kontaktním sportu složité. Když teď můžeme hrát hry a dostat se do souboje, je rozhodně lepší. V šesti nebo osmi lidech to je spíš zaměřené na kondiční stránku. Ale zaplaťpánbů, že se to postupně otvírá. Od začátku říkám, že se to snad brzy všechno ustálí a všechno se otevře. Ale těžko se bude odhadovat, jaký dopad bude na život a ekonomiku. Teď bude záležet, jak na to budou lidé a podnikatelé reagovat," dodává Tomáš Hübschman.

V souvislosti s tím předloží Ligový výbor LFA Ligového grémiu, které bude svoláno na 12. 5. 2020, žádost o souhlas s možností prodloužení soutěžního ročníku v souladu s pokyny a doporučeními UEFA i po 30. 6. 2020, a to pro případ, kdy by nebylo možné soutěžní ročník dokončit v tomto termínu.

„Ligové grémium by za normálních okolností bylo svoláno už v dubnu. Ale nyní ho svoláváme na dvanáctého května s tím, že na něm budeme primárně řešit prolongaci sezóny a další opatření v souvislosti s aktuálním stavem kolem koronaviru,“ doplnil Dušan Svoboda, předseda LFA.

Ligová fotbalová asociace zároveň pokračuje v jednáních a má zájem o úzkou spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a jím pověřenými osobami při přípravě souboru opatření, která by umožnila profesionálním fotbalistům návrat do plného tréninku a soutěžních utkání. LFA je v této souvislosti připravena provést před opětovným zahájením soutěžního ročníku plošné testování všech hráčů klubů F:L a F:NL.

Author Martin Bergman