Legenda Michal Špit opouští Jablonec

Po dlouhých 16 letech se bývalý vynikající brankář a současný trenér brankářů Michal Špit vydává novým směrem. Jeho kroky nyní vedou do Sparty Praha, kde fotbalově vyrostl. Děkujeme za všechno, Špiťáku! Budeš nám všem chybět.

Psal se rok 2004, bylo 16. února a náš tým FK Jablonec 97 hrál ligové utkání v Olomouci. Svěřenci trenéra Petra Rady uhráli v prvním jarním kole bezbrankovou remízu a v brance se poprvé představil Michal Špit, budoucí legenda Jablonce! V létě 2020 se společné cesty rozcházejí.

„Bylo to pro mě těžké rozhodnutí. Přeci jen šestnáct let je značná část života a prožil jsem to na jednom místě, v podstatě se stejnými lidmi. Ve Spartě jsem vyrostl, je to práce, která mě baví. Láká mě ta spolupráce, ale rozhodnutí úplně snadné nebylo. Jablonec se stal mým druhým domovem a vazby na Jablonec nikdy nezpřetrhám. Kdo ví, jak povedou fotbalové cesty, třeba se do Jablonce ještě někdy vrátím,“ říká Michal Špit, který se nesmazatelně zapsal do historie Jablonce.

Michal Špit v dresu Jablonce odchytal 262 ligových zápasů, přidal k tomu 17 zápasů v českém poháru včetně vítězného finále v Chomutově proti Mladé Boleslavi, vítězný superpohár proti Plzni a 10 zápasů za Jablonec v kvalifikaci o Evropskou ligu UEFA! Další zápasy, včetně kvalifikace o Ligu mistrů UEFA, přidal v dresu Sparty Praha a Příbrami.

Během 17 ligových sezón vychytal 101 čistých kont. To jubilejní 100. se odehrálo na Střelnici 27. dubna 2014, kdy Jablonec doma porazil Jihlavu hladce 3:0. V závěru zápasu bylo vidět, že dlouhé čekání na 100. nulu chtěli Špitovi pomoct ukončit také samotní hráči a obranné povinnosti si plnili ve velkém počtu hráčů.

Když do Jablonce přestoupil Vlastimil Hrubý, začal se více prosazovat mezi tyčemi a Michal Špit postupně převzal roli náhradníka. Tou dobou měl na kontě 299 ligových zápasů. V posledním kole sezóny 2015/2016 vystřídal v závěru zápasu Vlastimila Hrubého, aby se s kariérou rozloučil 300. ligovým startem a vstoupil tak do Klubu legend českého fotbalu.

Michal Špit zažil jako aktivní hráč nebo později trenér brankářů největší úspěchy FK Jablonec v historii. Zažil pod Františkem Komňackým druhé místo v lize, s Romanem Skuhravým vítězství v českém poháru a superpoháru, pod Jaroslavem Šilhavým přestavbu mužstva a nastartování nové éry Jablonce, s Petrem Radou dovedl tým na třetí místo ve FORTUNA:LIZE a následně zažil postup do základní skupiny Evropské ligy UEFA. Vryl se do srdcí nejen fanoušků Jablonce, ale také vedení našeho klubu.

„Michal má za sebou skvělých 16 let v Jablonci a odvedl tady spoustu kvalitní práce nejen v bráně. Je to velká osobnost jabloneckého fotbalu. Rozhodování bylo těžké, dva dny jsme spolu o tom mluvili. Ale měl šanci jít do Sparty, do klubu, odkud přišel a kde vyrostl. Pro Michala je to kariérní postup a nakonec jsem mu dal zelenou. Myslím si, že to je pro něj správný krok,“ říká k odchodu Michala Špita do Sparty majitel klubu Miroslav Pelta.

„Jsem přesvědčený, že v pondělí na startu přípravy přivítáme v kabině nového trenéra brankářů,“ dodává Miroslav Pelta.

Ještě během čtvrtka zveřejníme video s Michalem Špitem, ve kterém se rozloučí s FK Jablonec.

Děkujeme za všechno, Špiťáku! Na Střelnici máš vždy dveře otevřené.

Author Martin Bergman