Liga startuje doma proti Baníku!

FK Jablonec FC Baník Ostrava
FORTUNA:LIGA, 1. kolo so 24. 7. 2021, 16:00

Nová ligová sezona FORTUNA:LIGY je tu! Prvním soupeřem nám na domácím stadionu Střelnice bude v sobotu odpoledne tým Baníku Ostrava.

V Baníku se v létě měnil kádr. Zkušení Fillo, Reiter a Robert Hrubý zamířili do Zlína, dvojice Holzer s Šašinkou zase bude na podzim oblékat dres Slovácka. Citelné oslabení utrpěl náš první soupeř na postu stopera, Stronati totiž přestoupil do kádru maďarského vícemistra Puskás Akadémia Ostravský kouč Ondřej Smetana ve svém kádru přivítal obránce Davida Lischku, útočníka slovenského Ružomberoku Almásiho, z Mladé Boleslavi dorazili zkušený Budinský a útočník Klíma. Realizační tým navíc rozšířil jako asistent kouče zkušený Tomáš Galásek. Ostravský odchovanec, který se po odchodu do Nizozemska stal oporou národního týmu i Ajaxu Amsterdam, působil jako mládežnický kouč v Norimberku posléze i jako asistent Jaroslava Šilhavého u české reprezentace. „Jeho podíl na chodu týmu je velký, je to moje pravá ruka. Jsou to další zkušené oči do našeho realizačního týmu,“ pochvaluje si rozšíření trenérského štábu o velezkušeného Galáska hlavní kouč Smetana. „Máme teď v hráčském kádru i více konkurenční prostředí, náš tým je kvalitní. Vím, jak kluci makají a jak jsou na tom mentálně i morálně. Snažili jsme se pracovat na všem. Ukázali jsme si věci, které nás na jaře trochu trápily, hlavně na tom jsme chtěli zapracovat, čistě o obraně to ale jen nebylo. Hráči chtějí být úspěšní a s tím do té ligové války půjdeme,“ velí na startu nového ročníku teprve 38letý kouč Baníku. S jakým umístěním budou ve Slezsku spokojeni po letošní sezoně? „Mužstvo teď asi bude potřebovat trochu čas, než dostane svou tvář. Ale cíle Baníku musí být ty nejvyšší. V první fázi pro nás bude důležité dostat se do elitní skupiny o první až šesté místo,“ vyřkl umístění sportovní ředitel Grussmann.

Ostravští fotbalisté sehráli v letním přípravném období sedm zápasů s bilancí čtyř výher, dvou remíz, jedinou porážku 1:2 museli zkousnout v kombinované sestavě s druholigovou Líšní. V generálce si Baník připsal výhru nad polským Górnikem Zabrze 3:1 na jeho půdě, dvěma góly se blýskl Kuzmanović.

Jablonec absolvoval v rámci přípravy na novou sezonu soustředění v Itálii a celkem odehrál pět přípravných zápasů. Tři z toho vyhrál, jednou remizoval a jednou prohrál. Takzvanou generálku odehrál náš tým ještě na italském soustředění, kde si poradil s Dynamem Moskva 2:0. Nyní už přichází ostré boje a prvním protivníkem, na kterého se tým trenéra Petra Rady chystá, je Baník Ostrava. „Příprava je v tomhle období většinou dobrá, jsou kvalitní hřiště a dobré terény. Je to něco jiného než v zimě. Teď v sobotu nás čeká náročný zápas. Baník z těch mančaftů posiloval asi nejvíc, byl nejvíc aktivní. Několik hráčů odešlo, ale přišli kvalitní hráči, hlavně z Boleslavi Klíma s Budínským, David Lischka ze Sparty a útočník Almási z Ružomberoku. Trenérovi vyšlo vedení vstříc a přivedli hráči, mají teď větší konkurenci. A v neposlední řadě tam přišel Tomáš Galásek na pozici asistenta trenéra, je to osobnost se zkušenostmi, takže to je pro Baník velké plus,“ říká směrem ke startu ligové soutěže trenér Jablonce Petr Rada.

Oba sobotní čeká v sobotu 55. vzájemný ligový duel. Doposud má o chlup lepší bilanci náš Jablonec, který ovládl za tři body 19 zápasů, Baník jich vítězně zvládl 13, ve zbývajících 22 zápasech se soupeři rozešli remízovým výsledkem. V loňské sezoně se vždy z výhry radoval domácí tým, jak to bude tentokrát?

Utkání začíná v sobotu 24. července od 16 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Pechanec - Hájek, Mokrusch

Delegát: Hojsík, Ondo