Liga startuje v Jablonci, v pátek hostíme Bohemku

FK Jablonec Bohemians Praha 1905
FORTUNA:LIGA, 1. kolo pá 12. 7. 2019, 18:00

Prvoligové týmy mají za sebou poměrně krátké přípravné období. Po sedmi týdnech se vrací zpět nejvyšší fotbalová liga. Nová sezona FORTUNA:LIGY odstartuje pátečním zápasem Jablonce s Bohemians 1905.

Před sedmi týdny skončil na jablonecké Střelnici loňský ročník a už tento pátek je tu FORTUNA:LIGA znovu. Hráči za sebou mají poměrné krátkou dovolenou a prvoligové týmy podobně smrsknuté přípravné období. V pátek odstartuje na našem stadionu nová ligová sezona 2019/2020, na Střelnici přivítáme jako prvního soupeře Bohemians 1905.

Klokani loni skončili na jedenácté příčce a záchranu v podobě vyhnutí se ošidné baráži slavili až v poslední možný moment. Před další ligovou sezonou však došlo v Ďolíčku na zajímavé doplnění kádru. Přišel totiž brankář Giang, záložníci Jakub Rada s Petrem Hronkem a útočník Ibrahim Keita. Dotažen byl přestup Kamila Vacka i hostování Jakuba Podaného z Dukly. Mezi odchody tak svítí jen jméno Reitera, jenž přestoupil do Ostravy a Júsufa, kterému skončilo hostování ze Slavie. S obměnou svého kádru tak je kouč Martin Hašek spokojený. „Podařilo se nám přivést hráče, které nemusíme dotrénovávat. Když postavíme to nejlepší, tak jsme schopni hrát velmi dobré partie, což jsme si ověřili v přípravných zápasech. Hráči jsou na tom vcelku dobře pohybově, organizace hry nám fungovala,“ pochvaluje si letní přípravu kouč Bohemians 1905.

Haškův tým z pěti přípravných zápasů tři prohrál a dva zvládl vítězně. Porazil Varnsdorf a v Rakousku hrál stejně jako náš Jablonec s Rapidem Vídeň. Hráči Bohemians ale na rozdíl od nás dokázali osmý tým rakouské ligy porazit 3:2, když se o góly podělil dvougólový novic Hronek s Nečasem. V generálce hráči Bohemians podlehli dalšímu účastníkovi rakouské ligy LASK Linec 1:2, když obě branky inkasovali v samém závěru zápasu. „Opět jsme šli s kvalitou výkonu dolů po prostřídání a tím byl zaviněný celý nepovedený konec zápasu. Měli jsme vyhrát, vedli jsme a měli jsme další šance a brejkové situace. Štve nás to, ale góly jsme dostali už v sestavě, v které v Jablonci určitě nenastoupíme,“ dodává kouč Pražanů. I Klokani se budou muset na začátku ligové sezony obejít bez několika hráčů. „Na začátku ligy určitě nebudou k dispozici Puškáč a Dostál. U Vondry, Krcha a Vacka ale nejde o závažnější zranění, ti budou brzy připraveni,“ prozrazuje Hašek, který zatím chválí letní posily. „Petr Hronek dal ve dvou zápasech tři góly a všechny hlavou. Velmi dobře presuje, je výbušný a agresivní. To je to, co potřebujeme. Jakub Podaný je levák, toho jsme na lajnu potřebovali, navíc je to běžec, co má rychlé centry,“ pochvaluje si nováčky v týmu kouč Bohemians.

Také v Jablonci nastal v létě poměrně čirý přestupový ruch a ani nám se nevyhnula nepříjemná zranění. Mimo jsou na delší čas nejen letní posily Jugas a Tsurikov, ale i Štěpánek a Vojta Kubista. Trenér Rada ve svém kádru nově přivítal také Sýkoru, Matouška, Holíka, Kroba, Plechatého a z vlastního dorostu zapojil Velicha a Černáka. Přesto měl kouč problémy během přípravných zápasů se složením zejména obranných řad. Přerod týmu dle kouče Petra Rady může chvíli trvat. „Bude to chtít trpělivost a ta musí být i u našich fanoušků, věřím že nám v tom pomůžou. Musíme počítat s tím, že to asi nebude klouzat, tak jak to klouzalo loni. Proto tam musíme dát víc nasazení a bojovnosti. Chceme samozřejmě dobře odstartovat. Páteční zápas s Bohemians vidím jako hodně těžký zápas. Ale pokud budou hráči koncentrovaní, tak by nám to mělo fungovat,“ je přesvědčený náš lodivod.

Ve vzájemném měření sil obou klubů se v loňské sezoně dařilo vždy domácím. Jablonec doma zvítězil 3:1, Klokani nás v Ďolíčku porazili 1:0. V jakém světle se oba celky představí v úvodním utkání nové sezony?

Utkání začíná v pátek 12. července od 18 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Franěk - Blažej, Kříž

Delegát: Tulinger, Adamec