Ligové finále na Střelnici je tady!

FK Jablonec 1.FC Slovácko
HET liga, 30. kolo so 26. 5. 2018, 16:00

Vyvrcholení letošního ročníku HET ligy může být pro jablonecký celek opravdu historickým mezníkem. Ve 30. kole hostíme tým Slovácka a v případě vítězství nás čeká vytoužený postup do skupiny Evropské ligy!

Pořádnou tečku si pro nás připravili naši fotbalisté na poslední kolo HET ligy. V sázce je totiž historický postup do skupinové fáze Evropské ligy a stačí k tomu bez okolků jen jediné – porazit našeho posledního soupeře!

Jenže Slovácko na jaře obdivuhodně povstalo. Podzim byl z jejich strany nejhorší od návratu do ligy a dvanáct utržených bodů předurčovalo tým trenéra Korduly k jasnému boji o udržení v soutěži. Jenže Slovácko odstartovalo jarní boje na jedničku, vyhrálo hned první důležitý záchranářský souboj na půdě Baníku Ostrava. Kordulův tým zvládl za tři body i další vypjaté bitvy s Bohemians, Duklou a Brnem. Za celé jaro tým z Uherského Hradiště prohrál v lize jen dvakrát, když už inkasoval tak maximálně jednu branku, tak jako při porážkách v Olomouci a doma s Libercem, a to vždy po výsledku 0:1. Slovácko se celé jaro opírá o výborně šlapající obranu včele s brankářem Hečou, který na jaře neinkasoval skoro devět hodin! Neprůstřelnost Heči skončila až v Plzni, i odtud si Slovácko ale vezlo bod po remíze a nyní už drží sérii sedmi utkání v řadě bez porážky. Remízové výsledky dokázali jejich fotbalisté vybojovat i se silnými týmy Slavie a Sparty, a to by měl být výrazný varovný prst i pro tým trenéra Petra Rady. Ligovou záchranu si fotbalisté Slovácka definitivně zajistili až v předposledním ligovém kole v derby se Zlínem, které skončilo dělbou bodů po remíze 1:1. „I když jsme zachráněni, tak Jablonci nedáme nic zadarmo. Chceme jaro dotáhnout. Je pro nás důležité, jestli skončíme desátí, nebo čtrnáctí, a to bude mít vliv na celkové hodnocení naší sezony,“ naznačil klubový ředitel Petr Pojezný.

Slovácko už se letos na jaře na Střelnici jednou představilo v rámci čtvrtfinále poháru MOL Cup. Tehdy jsme svého soka porazili 3:1 a o jablonecké branky se podělili tři jiní střelci - Považanec, Doležal a Chramosta, za hosty korigoval Kubala. V ligové soutěži máme s dnešním soupeřem poměrně dobrou domácí bilanci, kterou ale kazí z posledních čtyř domácích klání dvě remízy. Plichtou skončil také podzimní vzájemný zápas na stadionu Miroslava Valenty, kde domácí vedli rychlým gólem Zajíce a za náš tým brzy srovnával Mihálik.

Fotbalový Jablonec naučil trenér Petr Rada zase vyhrát na hřišti soupeřů, to co se nám povedlo na podzim jen jednou na hřišti Bohemians, jsme pod vedením impulsivního kouče dokázali na jaře na hřišti soupeřů hned pětkrát. V neskutečné jarní jízdě tým posbíral úctyhodných 32 bodů a právem je označován jako tým jara. Tři kola před koncem už měl zajištěnou účast minimálně v předkolech Evropské ligy. Navíc v minulém kole vítězstvím 3:1 na hřišti Slavie Praha se Jablonec vyhoupl na třetí místo. V posledním ligovém kole může Radův tým udělat historický zápis do klubových kronik a poprvé proniknout z ligy přímo do základní skupiny Evropské ligy. Trenér Rada si je vědom důležitosti posledního zápasu sezony. „Musíme si to v posledním zápase rozhodnout my. Nikdo nám nepomůže a nikdo nám nemůže uškodit. Musíme to uhrát sami. Samozřejmě, každé utkání je těžké, Slovácko je zachráněné, bude chtít hrát fotbal a vyhrát tady. Nemůžeme na nic ohlížet, ani na Spartu a ani na Olomouc. To, že zápas bude těžký, na to jsme připravení a víme to. Teď bude záležet na tom, jak silní budeme psychicky. Věřím, že si s tím hráči poradí. Ale myslím si, že musí přihlédnout i k formě, kterou teď mají. Poslední tři ligové zápasy jsme vyhráli. Zápasy jsme zvládali, i když se to nerodilo lehce. Ale jak říkám, výhoda domácího prostředí by měla být znát," říká před posledním zápasem ligy trenér Petr Rada.

Jablonecký trenér je přesvědčen, že jsou hráči na poslední zápas připraveni také po psychické stránce. "Závěry soutěže jsou vždycky těžké. Ale pokud hrajete fotbal a chcete o něco hrát, o titul nebo o evropskou soutěž, tak musíte být psychicky silný. Pokud nebudete silný, tak nemůžete hrát. To tak je dané. Hráčům jsem říkal, že to je fotbal, a jsou důležitější věci na světě, které o něčem rozhodují. Ale tohle je takový bonus, když se hráči rozhodli hrát fotbal a zpestřit si svůj život. Není to tak, že když se to nepovede, tak končí život. Ale hráči by měli hrát fotbal s tím, že mají nějaké ambice a chtějí něčeho dosáhnout. A když ta šance přijde, mají na to být připravení," říká Petr Rada.

Všichni víme, jak důležité utkání nás čeká a jak bývají poslední kroky nejtěžší. Tak vzhůru do toho!

Utkání začíná v sobotu 26. května od 16 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Dobrovolný