Martincovi proběhl při premiéře mráz po zádech

FK Jablonec FK Pardubice
FORTUNA:LIGA, 1. kolo ne 23. 8. 2020, 16:30

Ve 22 letech zažil coby novic v jabloneckém dresu ligovou premiéru. Jak svůj první ligový zápas prožíval stoper Jakub Martinec, který do Jablonce přišel v létě z Hradce Králové?

Jaký byl první ligový start v kariéře?

Ze začátku byla samozřejmě nervozita. Když jsem nastupoval, bylo to jiné, než když jsem nastupoval na Malšovickém stadionu v Hradci Králové. Ale jinak jsem si to užil. Bylo to pro mě motivující, protože se hrálo proti Pardubicím. V Hradci to pro nás bylo derby, takže to bylo takové víc prestižní. Jsem rád, že jsme to zvládli a 1:0 vyhráli.

Mluvíš o nervozitě, jak se projevovala a kdy z tebe spadla?

Nejvíc jsem to pociťoval, asi když se hlásilo, že nastupuje FK Jablonec. To mně běhal mráz po zádech. Najednou jsem si řekl, že je to tady. To, co jsem si vždycky chtěl splnit a tu ligu si zahrát. Vzpomněl jsem si na samotné začátky, kdy jsem si chodil i sám kopat a pak najednou nastoupíte v první lize, což je krásný pocit.

Kdy ses dozvěděl, že nastoupíš v základní sestavě?

Bylo to nějak už v průběhu týdne. Trenér mi říkal, že nastoupím s Vojtou Kubistou. Když jsem sem přicházel, tak jsem tak nějak nečekal, že bych mohl hned nastoupit do základní sestavy. Ale myslím, že generálka se mi podařila, a i v tréninku se mi docela dařilo. Pak už to bylo jen o volbě trenéra.

Byl zápas s ligovým nováčkem hodně náročný?

Já proti Pardubicím hrál, ale liga je něco jiného. Už tu jsou kvalitnější hráči i spoluhráči. Je to o prvních minutách, jak do toho zápasu vstoupíte, jak my i soupeř. Byl to zápas přesně o jednom gólu a naštěstí jsme ho dali my.

Kromě tvých defenzivních povinností jsi byl ale i blízko prvnímu ligovému gólu.

I v generálce jsem měl dvakrát míč na hlavě a mohl jsem dát branku. Teď také, ale viděl jsem balon až na poslední chvíli. Byl to docela prudký míč, snažil jsem se to sklopit co nejvíc to šlo, ale přeskočilo to i břevno. Ale hraje se na vítězství, a ne na góly a nějaké statistiky, kdo jich dá víc. Jsem spíš rád za tu výhru.

Obranné souboje se nám podle konečných výstupů ze zápasu dařilo vyhrávat zhruba z 70 %, což je na první kolo poměrně slušná statistika.

Je to dobrá vizitka. Je důležité na to navázat na Slovácku a být kompaktní vzadu. Vždycky, když gól nedostaneme, tak nějaký bod přijde. Záleží pak jestli nějaký gól i dáme, ale základ je branku nedostat.

Máme za sebou po krátké letní přípravě první zápas. Věříš, že všechno půjde ještě nahoru?

První zápas je vždy těžký. Je důležité ho nějak odválčit a vydolovat z něj co nejvíce bodů. Začátek rozhoduje, je lepší na začátku nabrat body než pak něco honit. Chce se to chytnout herně i výsledkově. Chceme na to teď navázat na Slovácku.

Měl jsi nějaké osobní reakce na svůj první ligový start?

Byla tu rodina, měl jsem tu dost svých osobních fanoušků. Přátelé i bývalí spoluhráči mi psali gratulace k prvnímu startu, to mě hodně potěšilo.

Takže má Jablonec vlastně další nové fanoušky?

Je to tak. Přítelkyně, její mamka i sestřenky si hned už kupovaly naše šály. Takže už jsme podpořili i náš fanshop (úsměv).

Dnes ses objevil i mezi náhradníky pro zápasy reprezentantů do 21 let. Je i tohle pro tebe další pozitivní motivace?

Samozřejmě. Je to takový ten krůček, už jen dostat se do nominace. Teď jsem poprvé nastoupil v první lize, je to pro mě těžké, ale když budu hrát, budu zdravý a bude se nám dařit, třeba ta šance někdy přijde.