Na Karvinou se změnami. Přijde impuls?

FK Jablonec MFK Karviná
FORTUNA:LIGA skupina o zachránu, 2. kolo ne 1. 5. 2022, 16:00

K dalšímu extrémně důležitému domácímu zápasu v honbě za ligovou záchranou vyběhnou jablonečtí fotbalisté tuto neděli proti poslední Karviné. Tým se poprvé představí pod taktovkou nových trenérů.

Prví kolo nadstavby ve Skupině o záchranu a nečekaná domácí porážka s Pardubicemi srazila na začátku tohoto týdne vaz jabloneckému kouči Petru Radovi. Tolik očekávaný a potřebný impuls v bojích o záchranu se čeká snad právě teď. Jablonec totiž klesl na předposlední patnácté místo, za celou sezonu se radoval z pouhých čtyř výher. Náš tým má navíc nejhorší bilanci v počtu vstřelených branek, soupeřova brankáře překonal jen ve 22 případech. Jablonec se od pondělí připravoval na další důležité boje o ligovou záchranu pod taktovkou trenéra Jířího Vágnera. S jakými představami půjde náš nový kouč do dalšího vypjatého souboje proti Karviné? Ke každému soupeři přistupujeme s respektem. Karviná je v nejsložitější pozici, ale my se soustředíme sami na sebe. Teď je na nás, jak se my z té situace dokážeme dostat. Musíme to zvládnout v hlavách. Když k tomu přidáme tu bojovnost a ochotu chtít, tak může být vidět i naše cesta k cíli, kterým je co nejrychlejší záchrana, říká před nedělním zápase trenér Jablonce Jiří Vágner. Nový trenér má před sebou čtyři zápasy ve skupině o záchranu s cílem vyhnout se případné baráži nebo přímému sestupu. Hráčům musíme hlavně vrátit sebevědomí a rozvázat jim hlavu. To jim pak doufám pustí i nohy. My víme, že fotbal hrát umí. Ale ono se to někdy zapomíná pod tíhou té skupiny, do které jsme se sami dostali. Nejsme v dobré výchozí situaci, ale musíme se z toho dostat. Víme, o co se hraje, dodává Vágner.

Karviná se potácí na posledním místě ligové tabulky s 18 získanými body a osmibodovou ztrátou na předposlední Jablonec. Pokud se náš tým pod vedením nových trenérů dočká důležité výhry, Karvinou tím už prakticky odsoudí k přímému sestupu do druhé ligy. Jablonečtí by se ale rádi vyhnuli i případné baráži s druholigovými protivníky, i proto je výhra nad Karvinou tolik důležitá.

Páníkův celek celou sezonu žehral na ztráty na domácím hřišti, jediné výhry před domácím publikem se koneckonců dočkal až v posledním kole základní části, to doma udolal v přestřelce 3:2 Pardubice. Karvinští fotbalisté ale umí i nečekaně překvapit, jako jediní dokázali dvakrát oloupit například mistrovskou Slavii, doma s ní remizovali 3:3 a v Edenu dokonce šokovali fotbalovou veřejnost výhrou 1:0!

V prvním kole nadstavby o záchranu získali Slezané jen bod za domácí remízu 1:1 se Zlínem. Nejenže v domácím prostředí ztratili další dva body, ale přišli i o dva vyloučené hráče Mikuše a Zorvana, kteří budou svému týmu nyní chybět v neděli na Střelnici. „Soupeři nám znovu odskočili. Nějak jde všechno proti nám. Teoretická šance na záchranu sice sále je, ale zase jsme k ní o kousek dál,“ uvědomuje si karvinský kouč Bohumil Páník. Ani kapitán týmu Michal Papadopulos ještě bodovou ztrátu nevzdává. „Dokud je matematická šance, budeme bojovat a rvát se až do poslední chvíle. Je to fotbal, stát se může cokoliv. Nikdo v naší kabině sezonu ještě nebalí, i když je situace už velmi kritická. Několikrát už jsme se přesvědčili, že jsme tým, který může hrát s každým,“ neskládá zbraně letos šestigólový útočník Karviné. Připomeňme, že šestnáctý celek po nadstavbě přímo sestupuje do druhé ligy a týmy na patnácté a čtrnácté příčce čeká baráž.

Oba nedělní soupeře čeká na Střelnici v rámci ligové soutěže třináctý vzájemný duel. Osm zápasů z nich vyhrál Jablonec, dva skončily remízou a stejný počet i jabloneckou porážkou. V letošní sezoně jsme nejdříve Slezany doma udolali 1:0, v jarní odvetě v Karviné se body dělily po remíze 1:1. Jak dopadne důležitý zápas 2. kola Skupiny o záchranu?

Utkání začíná v neděli 1. května od 16 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Pfeifer