Nováčci Břečka a Kratochvíl se budou o šanci prát

Hned dva mladí hráči obránce Tomáš Břečka a středopolař Miloš Kratochvíl se dnes hlásili na Střelnici na prvním srazu. Oba nováčci se hodlají dle svých slov poprat o šanci v nabitém kádru trenéra Petra Rady.

O kvalitách musím přesvědčit, tuší stoper Tomáš Břečka

Jak moc tě překvapila nabídka k přestupu do Jablonce?

Nečekal jsem, že z týmu, který hrál skoro do posledního kola o záchranu, bych mohl jít do třetího týmu ligy a zrovna já. První kontakt s jabloneckým týmem proběhl asi týden po mistrovském zápase v Jablonci. Volali mi z Jablonce, vysvětlili mi co a jak, a že o mě mají zájem.

A jaké jsou první dny v novém působišti?

Je to velký posun oproti Slovácku. Chtěl jsem novou motivaci a proto jsem nabídku z Jablonce přijal. Jsem rád, že se to všechno uskutečnilo. Jsem v Jablonci od pondělí, byl jsem se podívat na stadion, kluci mě tu provedli, seznámil jsem se s nimi a doufám, že to bude všechno v pohodě.

Jak si se cítil při pondělních zdravotních testech?

Začínali jsme s nimi včera. Plán, co jsme měl, jsem splnil. Uvidíme až se to všechno vyhodnotí a budou výsledky.

V přípravě tě kromě poznávání nových spoluhráčů čekají i zajímavé konfrontace s evropskými kluby v přípravných zápasech.

Příprava je takové to nezbytné zlo, ale je potřeba jí podstoupit. Těším se, až budeme s klukama pohromadě, aklimatizuju se a sžiju se s nimi. Opravdu nás čekají zajímavý soupeři už v přípravných duelech, určitě to bude zajímavé měřítko. Vždyť třeba Salzburg hraje evropské poháry pravidelně.

Z jabloneckého kádru odešel v létě zkušený stoper Luděk Pernica. Jak si pohráváš s myšlenou, že by si ho měl nahradit?

Luděk Pernica byl pravák, já jsem levák, takže hraju z druhé strany. Nevím, jestli bych ho mohl nahradit, to snad ani nejde, protože on tady něco odvedl a já jsem teprve na začátku. Uvidíme, jak mi to půjde.

Zatím ale stoperů v jabloneckém kádru příliš není.

Není, ale třeba ještě někdo přijde, a třeba taky ne. To uvidíme.

Spolu s mladým Davidem Lischkou jste oba středový hráč leváci. Můžou podle tebe hrát dva leváci vedle sebe?

Říká se, že ne. Ale já věřím, že jo (úsměv). Lišák už tu je, má něco za sebou, skvěle se mu povedla poslední půl sezona, kdy hrál opravdu výborně. Já teprve budu muset přesvědčit v přípravě a porvat se o tu šanci.

O místo zabojuji, říká záložník Miloš Kratochvíl

Po několika hostováních konečně přestup natrvalo.

Je to tak. Poslední tři čtyři roky jsem byl furt někde jinde, to už mě moc nebavilo, stejně jako mojí přítelkyni. Furt jsme se stěhovali. Jsem rád, že jsem udělal posun v tom, že jsem šel tentokrát na přestup a můžu se usadit.

Jak probíhá poznávání nového prostředí a aklimatizace?

V kabině jsem dnes poprvé, zatím jsem byl jen s klukama na pondělních testech. Jsem tu teprve chvilku. Byl jsem se projít už po městě, líbí se mi to tam, stejně jako je tu hezký stadion.

Tvůj přestup z Brna, které spadlo do druhé ligy, ale nebyl jen otázkou posledních dní, že?

Už půl roku zpátky jsme se o tom bavili. Snažil jsem se držet si tam výkonnost a pokusit se zachránit Zbrojovku. To bohužel nedopadlo, ale aspoň pro mě to dopadlo v uvozovkách dobře. Stále je mi to líto vůči Brnu, kabina i lidi tam okolo byli super. Věřím, že se Brno za rok vrátí, do ligy určitě patří. Držím jim palce, aby to zvládli.

Když spadnete do druhé ligy a nedaří se celému týmu, tak se sotva může dařit i jednotlivcům. Pro mě je přestup do Jablonce obrovský posun. Jít ze sestupujícího týmu do třetího ligového týmu, který hraje rovnou základní skupiny Evropské ligy, to je prostě super.

V kabině narazíte na přísného kouče Petra Radu.

Těším se. Myslím, že to bude v pohodě. Zažil jsem trenéra Pivarníka, to je trochu podobný trenér.

Bude těžké se prosadit v nabitém kádru?

Těžké to bude. Jsou tu kluci, kteří si tu Evropskou ligu vykopali. Příprava je docela krátká, asi bude záležet na každém tréninku a zápasu. Zdejší středová řada byla zaběhlá, kluci si rozuměli. Jsem si toho vědom, ale myslím si, že jsem na to připravený. Už se na to těším, určitě zabojuji o místo.