červen

Nový ročník začneme doma s Bohemkou!

Ve středu byl rozlosován nový soutěžní ročník FORTUNA:LIGY 2022/2023! Do úvodního ligového dějství vstoupíme koncem července doma na Střelnici proti Bohemians Praha 1905.

Nový ligový ročník startuje o víkendu 30. - 31. července a začínat budeme na domácím stadionu proti Bohemians Praha 1905. Přesné termíny zápasů se budou vždy upřesňovat v předstihu s ohledem na zařazení do TV přenosů. Celý rozpis FORTUNA:LIGY 2022/2023 najdete zde na našem webu

"Samozřejmě je dobré začínat před domácím publikem. Potřebujeme ligu dobře začít, abychom se chytili. Musíme se co nejlíp připravit tak, abychom zápas zvládli a soutěž dobře odstartovali. Teď se to těžko hodnotí, v týmech nastalo plno změn," říká k losu ligy trenér Jablonce David Horejš.

Součástí losovacího aktivu bylo také zasedání Ligového grémia, kde se schvalovaly změny v Rozpisu soutěží a volili se noví členové do orgánů LFA. Po sestupu ústeckého klubů z druhé nejvyšší soutěže opustil po dlouhých letech roli místopředsedy Ligového výboru za F:NL Petr Heidenreich. Jeho pozici zaujal František Jura z klubu 1.SK Prostějov, který zvítězil ve volbě mezi delegáty druhé nejvyšší soutěže. Stejný důvod vedl ke změně na pozici člena Kontrolního výboru LFA za FORTUNA:LIGU, kde Petra Horta ze sestupující Karviné nahradil nově zvolený zástupce Hradce Králové pan Richard Jukl.

Zástupci klubů potom jednoznačně odhlasovali změny v Rozpisu celostátních soutěží, které reagují na sportovní vývoj v nejvyšších patrech českého klubového fotbalu. S ohledem na již tři B týmy mezi družstvy druhé nejvyšší soutěže se kluby usnesly na podrobných pravidlech pro možné varianty v systému postupu a sestupu mezi první a druhou nejvyšší soutěží. Opatření v ligových normách budou nově korigovat případy, kdy by některý z rezervních týmů skončil v konečné tabulce FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY na některé z prvních tří příček. V principu „B“ družstva umístěná na prvních třech místech se až na několik výjimek do konečného pořadí pro účely postupu do FORTUNA:LIGY nebo účasti v baráži nezapočítávají.

Dalšími změnami v Rozpisu celostátních soutěží bude také zrušení možnosti „vykoupení“ z trestu pro hráče či funkcionáře za opakované žluté karty po skončení základní části FORTUNA:LIGY. Žluté karty si nově budou hráči přenášet do nadstavbové části nejvyšší soutěže s tím, že pokud hráč obdrží v 30. kole čtvrtou, osmou, dvanáctou atd. žlutou kartu, tak obdrží zákaz startu v úvodním kole FINÁLE FORTUNA:LIGY. I nadále bude platit, že hráči a funkcionáři dostanou trest na jedno utkání za každé čtvrté napomenutí v sezóně.

Ve FORTUNA:LIZE budou mít trenéři od sezóny 2022/23 možnost pro povolených pět střídání využít nově až 11 náhradníků na rozdíl od obvyklého počtu sedmi hráčů v minulých letech. Kluby si schválily zajímavou novinku po vzoru některých zahraničních soutěží a také poté, co některé prvoligové kluby musely zainvestovat do vybavení stadionu a zvětšit prostor laviček pro náhradníky a příslušníky družstev. To je také důvodem, proč změna letos nemohla být zavedena i pro druhou nejvyšší soutěž.

Vedle několika dalších drobných úprav ligových norem se kluby také shodly na zpřesnění organizačních pravidel pro vstup členů vedení klubů a jiných osob nezúčastněných na samotném utkání do prostoru hřiště. Nově bude jejich pohyb omezen tak, aby nevstupovali do prostoru hřiště v čase deseti minut před začátkem utkání, po dobu celého zápasu až do uplynutí pěti minut po jeho skončení.