Infografika
květen

Ohlédnutí za sezonou ve statistikách

V sezoně 2015/2016 se nám nepodařilo navázat na úspěšnou minulou sezonu, kdy jsme s velkým náskokem skončili na třetím místě a patřili jsme mezi nejlepší týmy s počtem inkasovaných branek. Podívejte se s námi na ohlédnutí za sezonou 2015/2016 včetně týmových statistik.

Po úspěšném tažení minulou sezonou nás čekal na startu nedávno skončeného ročníku těžký úkol v podobě kvalifikace Evropské ligy. Ve 3. předkole jsme senzačně vyřadili dánský velkoklub FK Kodaň po domácí prohře 0:1 a venkovní výhře 3:2. V play-off Evropské ligy nás čekal soupeř ještě zvučnějšího jména – Ajax Amsterdam. První utkání v Nizozemsku jsme prohráli 0:1 a domácí zápas nám dával velkou naději do boje o vysněný postup do skupiny. Bohužel remíza 0:0 nám nestačila a byl pro nás konec v pohárové Evropě.

Jakoby tento smolný závěr s Ajaxem předznamenal trápení v ligové soutěži. Tu jsme přitom odstartovali slušně. Na úvod jsme vyhráli 3:2 v Příbrami, následovala domácí remíza s Bohemians (2:2), smolná prohra v Jihlavě (0:1), domácí remízy s Libercem (1:1) a Spartou (1:1). Mezitím jsme si přivezli přesvědčivé vítězství 3:0 z Brna. V té době nám patřilo 6. místo v tabulce po pěti kolech a podobně jako Plzeň jsme měli pomalejší rozjezd v ligovém ročníku.

Nakonec jsme podzimní část SYNOT ligy po předehrávce na Bohemce zakončili na 8. místě s bilancí 4 výher, osmi remíz a čtyř porážek. A právě počet remíz, zejména z domácího prostředí, kdy jich bylo celkem 5, nás stál lepší umístění v tabulce. V domácím prostředí jsme si také připsali dvě porážky – od Mladé Boleslavi (1:2) a Plzně (0:1).

Sled událostí z podzimu vyústil ve změny ve vedení klubu a především na poli sportovním. Trenérem A týmu se stal Zdenko Frťala s asistentem Ivanem Kopeckým. Následovala velmi úspěšná zimní příprava, ve které jsme v domácích podmínkách a na soustředění v Portugalsku odehráli celkem 7 zápasů. A všechny byly vítězné! Nutno říct, že v přípravných zápasech se hraje více odvážně a týmy nejsou až tolik vázány taktikou. Proto bylo důležité výsledky nepřeceňovat a soustředit se na úspěšnější jarní část ligy a domácí pohárové soutěže.

Jarní vzkříšení přišlo zejména v domácích zápasech, kde jsme ani jednou neprohráli. Důležitý byl domácí start s Jihlavou, který nám vyšel výborně a zvítězili jsme 2:0. Ze sedmi zápasů jsme jich na Střelnici pět zvládli s plným bodovým ziskem a dvakrát remizovali. Na venkovních hřištích jsme si vybojovali jednu výhru, jednu remízu a pět porážek.

Náplastí na nevydařenou sezonu mohl být triumf v pohárové soutěži MOL Cup. Díky našemu úspěšnému tažení jsme se přes Vyšehrad, Frýdek-Místek, Duklu a Spartu dostali až do finále, které pro nás bylo druhé v řadě. Bohužel jsme favorizovanou Mladou Boleslav, která měla výbornou sezonu, ve finále zdolat nedokázali a podruhé v řadě jsme skončili jako poražený finalista.

Z pohledu rozšířených statistik byl letošní ligový ročník ovlivněn hlavně gólovou produktivitou a větším počtem inkasovaných branek. Zatímco v sezoně 2014/2015 jsme vstřelili 58 branek, teď to bylo pouze 46. V počtu inkasovaných gólů je rozdíl ještě markantnější. V minulé sezoně jsme dostali jen 22 branek, což byl druhý nejlepší výkon v celé lize. Lepší byla jen Sparta. V tomto ročníku jsme dostali v lize 39 gólů, což nás řadí až na osmé místo v ligovém pořadí. Nicméně v celkovém počtu střel jsme obsadili první místo mezi dalšími ligovými týmy. Z 448 střeleckých pokusů jsme na branku vyslali 173 střel, což je třetí nejlepší výkon v lize. Zajímavostí je, že s počtem útoků 3221 jsme v tomto ročníků na pátém místě v lize. V minulém ročníku nám počet 3066 útoků stačil na první místo z celé ligy.

Podívejte se v grafickém porovnání, jak to vypadalo statisticky v nedávno skončené sezoně v loňském ročníku SYNOT ligy.