Rozhovor
19
prosinec
2017

Petr Rada: Pokusíme se z hráčů dostat víc


Nový jablonecký kouč Petr Rada dnes znovu usedl na židli v tiskovém středisku stadionu na Střelnici. Po letech opět zavítal na formální setkání s místními novináři. O čem všem mluvil na sklonku roku, ještě než oficiálně přivítá hráče v novém roce?

Před více než deseti lety jste pronesl na tomto místě větu „Nikdy neříkej nikdy“. Teď tu znovu sedíte jako trenér Jablonce, s jakými pocity?

Vracím se po deseti letech. Nic zásadního se tu nezměnilo. Stadion už jsem tady zažil nový a znám tu prakticky všechny lidi co tu pracují. I novináře a místní. Rád se sem vracím. Uvidíme, jak to bude všechno fungovat. Doufám, že i s vámi novináři budu vycházet, ikdyž víte, že to je někdy se mnou složitější. Věk už mě ale naučil. Na tu štaci se těším.

Vybaví se Vám ještě nějaké vzpomínky na předchozí angažmá na jablonecké Střelnici?

U mě je problém, že si už nepamatuju detailně všechny ty zápasy, přeci jen už je to nějakých čtrnáct let, co jsem sem přišel poprvé. Odehráli jsme tu spoustu dobrých zápasů. Na ty necelé čtyři roky v Jablonci vzpomínám po všech stránkách. Ať to bylo z lidského hlediska, s novináři i fanoušky. Na Jablonec nenechám dopustit, byl jsem tu nejdéle ze všech svých štací. Je tu zvláštní prostředí a přirostlo mi to tu k srdci. Z tohohle pohledu jsem rád, že se vracím. 

I to počasí tu k tomu patří. Tak jak je to tu teď zasněžené, bylo za mého mládí i v Praze, nyní už je to asi jen tady. Prostě tady je to tak, jak to má být. Jaro, léto, podzim, zima.

Určitě jste sledoval výkony našeho týmu v podzimní části. Kde vidíte prostor ke zlepšení?

Jablonec odehrál některé dobré zápasy, vzpomenu třeba duely s Plzní nebo Slavií. Hráči tu mají kvalitu. Z mého pohledu je ale osmé místo málo. Nechci předbíhat, uvidíme, až si spolu promluvíme. Řekneme si něco s hráči, jak by to mělo vypadat, abychom hráli lépe. Byl tu Zdeněk Klucký, s kterým jsme na stejné notě. Byly zápasy a výsledky, především venku, kdy Jablonec hrál dobře a měl ty zápasy rozehrané nadějně, ale nedopadlo to. Budeme se chtít zlepšovat.

Co budete po hráčích vyžadovat?

Chci vyhrávat a to je to nejdůležitější. Ale já jsem jen na lavici a důležití jsou hráči přímo na hřišti. Oni jsou tu v takovém věku, že by měli chtít něčeho dosáhnout, mít nějaký cíl. Získat trofej, vyhrát ligu, vyhrát pohár, hrát Evropu, proto se ten fotbal přeci dělá.

Já nechci hrát osmé místo, ale hlavně ho nesmějí chtít hrát ani hráči. Jsme dál ve hře na obou frontách, v lize i v poháru, v tom je výhoda. Hráči podle mě mají na víc a my se to z nich pokusíme dostat. Já si s nimi promluvím a uvidíme. Většina mě zná, i když ne osobně. Asi vědí, jakou mám filosofii.

Naposledy jste působil ve Spartě. Nyní se vracíte do skromnějších podmínek regionálního klubu. Je to hodně velký rozdíl?

Tlak je všude stejný, všude je to hlavně o výsledcích. Sparta je Sparta, ale já jsem trenér a já si nevybírám. Nejsem z těch, co by spekulovali, kolikátý tým v tabulce převezmou. Jestli někdo dostane nabídku od Sparty a odmítne jí, tak proč si pak dělal trenérský kurz? Já nespekuluji, dostal jsem nabídku od Jablonce a jsem rád, že jsem tady.

Budete něco měnit na naplánované zimní přípravě?

Dohodneme se Zdeňkem (Kluckým pozn. autora). On jí naplánoval a je rámcově daná. Budeme se připravovat v domácích podmínkách a vyrazíme do Portugalska, kde nás čekají kvalitní plochy a soupeři. Ale kdybychom chtěli ještě někam na tři čtyři dny odjet, tak si myslím, že i to bychom operativně vyřešili. Hráči vědí, jaké tu jsou klimatické podmínky. Příprava není dlouhá, už 17. února startuje liga a brzo poté se hraje i pohár. Ale abych teď přišel a chtěl všechno předělávat, to určitě ne. V tom je výhoda, že je tu Zdeněk, s kterým se léta znám.

Byl právě trenér Zdeněk Kluckým i jedním z důvodů, proč jste kývl na nabídku z Jablonce?

Určitě. Znám realizační tým. Znám i Vágnera, kterého jsem tu chvíli trénoval. Se Zdeňkem jsme spolu byli asi na třech štacích. Naše vazba zůstala i dál, volali jsme si. Výhoda to určitě je. Vzdálenost do Jablonce mi vyhovuje, protože mám trochu problémy v rodině s maminkou.

Jak vůbec jednání o vašem návratu na Střelnici vznikalo?

Bylo to rychlé. Pan Pelta mi zavolal nějak v minulém týdnu, jestli bychom se sešli. Prakticky už tam jsme se dohodli. Já nejsem nějakej, že bych licitoval, ikdyž nějaké body jsme si tam řekli. Měl jsem i jiné nabídky z české ligy a Běloruska, ale nechci o tom příliš mluvit. Jablonec znám, vyhovovali mi. Nabídka přišla a já jsem za ní rád.

Máte už nějakou představu o možných změnách v kádru?

Budeme se o nich teprve bavit. Já si ale myslím, že kádr je tu dobrý. Hráčů je dostatek. Na jaře nás čeká až sedmnáct zápasů. Furt je lepší, ať jsou hráči vytížení, než mít kádr pětadvaceti fotbalistů a posílat je na tribunu. Toho nejsem příznivce. Pokud nebude mít nějaké zranění, tak je ten kádr v pořádku. Těším se až třetího ledna hráči přijdou a budou dobře připraveni.

Budete usilovat o návrat Davida Lafaty?

Všichni vědí, že spolu máme nějaký vztah. Trénoval jsem ho už tady, pak i ve Spartě. Zůstali jsme dál v kontaktu, ale v současné době je na dovolené. Má platnou smlouvu do června ve Spartě. Víme, jak to tam teď měl. Je to věc Sparty a jejího trenéra. Uvidíme, jak se tam rozhodnou a my se teprve pak začneme na toto téma nějak bavit. David tady v Jablonci odváděl dobrou práci a lidé ho tu měli rádi. Vím, že věk se nedá zastavit, ale když si někdo udržuje životosprávu jako David, byla by velká škoda, kdyby už končil.

Z mého pohledu asi nebudeme jediní, kdo o něj bude případně usilovat. Přeci jen je to gólový útočník a těch není nikdy dost. Ono bude záležet i na dalších okolnostech. Také je tu Standa Tecl na hostování ze Slavie. Také on tu odvádí dobré výkony. Mluvil jsem s ním, nikdo zatím nedovede říct, jak se situace vyvine i ve Slavii. Musíme si počkat i na to a pak k tomu klub zaujme nějaké stanovisko. Standa má fazónu, bude záležet na jeho mateřském klubu. Krátce už jsem s ním mluvil, řekl jsem mu, že bych byl rád, kdyby tu zůstal a on mi řekl, že by zůstal rád i on.

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.