Před poháry máme doma Mladou Boleslav!

FK Jablonec FK Mladá Boleslav
FORTUNA:LIGA, 8. kolo ne 16. 9. 2018, 15:00

Série nelehkých zápasů v anglickém týdnu okořeněných vstupem do Evropské ligy startuje pro Jablonec nedělním domácím utkáním s Mladou Boleslaví.

Reprezentační pauza je za námi a jabloneckým fotbalistům i fanouškům teprve nyní startuje ten pravý kolotoč. Do Jablonce v neděli dorazí jako soupeř nedaleká Mladá Boleslav.

Ambiciózní Středočeši se loni museli spokojit jen s devátou příčkou. Od konce února se trenérské taktovky v mladoboleslavském klubu chopil kouč Jozef Weber, ve stresové sezoně se mu povedlo klub zachránit, podobným starostem se ale letos chtějí jejich fotbalisté obloukem vyhnout. Podle slov kouče byl dosavadní kádr dost nerovnoměrně poskládaný. "Proto jsme se také v létě snažili ho vybalancovat. Při výběru nových hráčů hrála roli kvalita, ale zároveň jsme chtěli dát příležitost našim odchovancům," pravil Weber. Kvůli tomu se Boleslav zřekla služeb středopolaře Rady, jenž zamířil do Trnavy. Vysoký útočník Magera zase přestoupil do druholigového Brna. Z klubu odešli rovněž i Mebrahtu, Šušnjar, Jánoš a Sus. Naopak novicem ve Weberově výběru byl exjablonecký Diviš, kterého už v rozehrané sezoně doplnil na hostování bosenský Džafič zapůjčený ze Zlína.

V městě automobilů vládl před startem nové ligové sezony mírný optimismus ale i střízlivá očekávání. Konkrétní cíle však vyřčeny nebyly, protože šlo především o to, napravit nepovedenou předchozí sezonu. "Nechci se alibisticky vzdávat ambiciózních cílů, ale přesnou příčku jsme nenaplánovali. Každopádně chceme lepší umístění, než bylo loňské deváté místo," konstatoval trenér Weber.

Úvod nové sezony ale nezastihl jeho svěřence v nejlepším rozpoložení. V úvodním kole sice Boleslavští vedli ve Zlíně už o dvě branky, jenže nakonec po velkém obratu domácích šli do kolen po porážce 2:3. Na pošramocené psychice se pak zřejmě podepsal i následný domácí kolaps ve druhém kole 0:4 s Olomoucí. Až poté Weberovi hoši zabrali a první body urvali po přestřelce 4:3 v Karviné. Středočeši dál ale překvapovali, nejdříve doma dali šest branek Opavě, aby o týden později stejným šestibrankovým výsledkem zase prohráli v Plzni. V posledním kole Boleslavští doma jen remizovali s Teplicemi 1:1, ač trenér Weber chválil za předvedený výkon. Mezitím ale jeho soubor zvládl postup do dalšího kola tuzemského poháru přes Převýšov a o reprezentační pauze v přípravném duelu přestřílel druholigový Varnsdorf 4:2.

<#buttonLong>VSTUPENKY ONLINE<#/buttonLong>

Také jablonecký kouč Petr Rada využil reprezentační pauzu k odehrání přátelského zápasu. Jeho tým si v domácím prostředí poradil s druholigovým Žižkovem 4:0. "Reprezentační přestávka byla jedna z posledních teď na podzim. Využili jsme ji na trénování a někteří hráči se potřebovali doléčit. Přišel k nám ještě Eduard Sobol, takže jsme ho v přestávce viděli víc a odehrál celý zápas s Žižkovem. V zápase jsme obecně dali větší prostor hráčům z juniorky a nechali jsme odpočívat hráče, kteří toho měli v nohách nejvíc. Bylo to i důležité pro fanoušky, že nás viděli doma a mohli se na zápas podívat," hodnotí reprezentační přestávku trenér Petr Rada.

Teď se kádr chystá na náročný anglický týden, v kterém v neděli hostíme Mladou Boleslav, ve čtvrtek vstoupíme do základní skupiny Evropské ligy v Rennes a v pondělí završíme program pikantním duelem opět na Střelnici proti Viktorii Plzeň. "Potrénovali jsme celkově víc, měli jsme takovou poslední větší možnost. Vstoupili jsme do pauzy porážkou s Opavou, což nás mrzelo. Museli jsme si rozebrat proč se to stalo a najít důvody. Pak jsme se v tom už nechtěli pitvat. Důležité je, aby si z toho hráči vzali ponaučení. Chtěli jsme se dobře připravit na to, co nás teď čeká po reprezentační přestávce," uvědomuje si Petr Rada. Příští čtvrtek nás čeká velká premiéra v Evropské lize UEFA. Ještě před tím ale doma hostíme Mladou Boleslav. V utkání 8. kola FORTUNA:LIGY chceme doma naplno bodovat a odrazit se zase do vyšších pater ligové tabulky. „Do zápasu jdeme stejně, jako do dalších domácích zápasů. Ještě po té prohře s Opavou chceme doma zvítězit. Zisk tří bodů je hodně důležitý. Myslím si, že i pro celkovou pohodu před evropským pohárem je důležité, abychom utkání zvládli. Bude to těžký zápas, je to takové malé derby, Boleslav je odsud nějakých 40 kilometrů. Soupeř je kvalitní a bude chtít určitě taky bodovat a nepojede sem s tím, že nám to dá lacino. Musíme se dobře připravit a nedívat se na to, co nás pak čeká ve čtvrtek. Na to bude čas od pondělí. Teď je důležitá Mladá Boleslav," říká Petr Rada.

Utkání začíná v neděli 16. září od 15 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Julínek - Podaný, Kubr