Přepínáme na UECL, míříme do Alkmaaru!

AZ Alkmaar FK Jablonec
Evropská konferenční liga UEFA, 2. kolo čt 30. 9. 2021, 18:45

Po rovných deseti letech se Jablonec znovu představí na pažitu holandského AZ Alkmaar. Ve čtvrtek pokračuje Konferenční liga druhým kolem a Radův tým bude v městě sýrů čelit favoritovi naší skupiny D.

V létě 2010 jsme měli pod taktovkou trenéra Františka Komňackého první možnost lépe poznat holandský fotbal, tehdy jsme v rámci 3. předkola Evropské ligy přes svého soupeře nepřešli, v Alkmaaru jsme prohráli 0:2 a doma remizovali 1:1. Nyní po deseti letech narážíme na stejného soupeře znovu, tentokrát ve skupině nově založené Evropské konferenční ligy.

Alkmaar je dvojnásobným mistrem nizozemské ligy z let 1981 a 2009, k tomu přidal doposud i čtyři trofeje z domácího poháru. Klub vznikl v roce 1967 spojením týmů Alkmaar a Zaanstreek a odtud pochází dodnes známá zkratka AZ. Do tamní klubové historie se zlatým písmem zapsal na počátku 80. let postup do finále tehdejšího Poháru UEFA, kde nizozemský tým nestačil ve svojzápase na anglický Ipswich. Holandský klub se pyšní skvělou prací své mládežnické akademie. I díky tomu patří od přelomu tisíciletí mezi nizozemskou elitu. Alkmaar se pravidelně umisťuje v popředí ligové tabulky, za posledních sedm let neskončil v Eredivisie hůře než šestý, proto také pravidelně hraje evropské poháry a má z nich bohaté zkušenosti. Prakticky každý rok hrává Evropskou ligu, před dvanácti lety poprvé ochutnal i základní skupinu hvězdné Ligy mistrů, ale ve skupině s Arsenalem, Olympiakosem a St. Lutych skončil poslední. V předkole milionářské soutěže startoval Alkmaar i loni, nejdříve vyřadil Viktorii Plzeň, ale v dalším kole padl s Dynamem Kyjev a tak si Holanďané zahráli opět základní skupinu Evropské ligy, tentokrát po boku Neapole, Realu Sociedad a Rijeky.

Tým v současné době vede 48 letý kouč Pascal Jansen, který klub převzal loni v prosinci z pozice asistenta. Na startu nové sezony se musí trenér vypořádat s řadou změn a odchodem čtyř klíčových opor základní sestavy. Přišel totiž o teprve 22letého záložníka a kapitána týmu Koopmeinerse, kterého zlákala Atalanta, do Monaca zamířil útočník Boadu, ceněný křídelník Stengs přestoupil do Nice a brankář Bizot do Brestu. Nákupy byly skromnější, v Tilburgu si nizozemci vyhlédli útočníka Pavlidise, v anglickém Stoke City obránce Martinse, ve švédském Djurgardenu krajního obránce Witryho a v dánském Nordsjaellandu brankáře Vindahla. Největší hvězdou týmu ale nadále zůstává teprve v jedenadvaceti letech levý bek Wijndal, dále pak středopolař Midtsjö a krajní záložníci Karlsson a Gudmundsson. Velké zkušenosti má i defenzivní záložník Clasie, který ve své kariéře oblékal i dres Southamptonu.

Holandskému týmu se zřejmě i kvůli velké obměně kádru na začátku sezony nedaří podle představ. Ze sedmi ligových zápasů zatím získal jen dvě výhry a okupuje dvanáctou příčku, na čtvrteční pohárový zápas s Jabloncem se však navnadil velmi dobře, doma si schladil žáhu pětibrankovým vítězstvím nad nováčkem z Go Ahead Eagles.

Alkmaar a Jablonec spojuje také jedno české jméno v podobě jabloneckého útočníka Ondřeje Mihálika, který mezi oběma kluby přestoupil na začátku roku 2018. Kvůli vážnému zranění kolene se ale jablonecký odchovanec v holandském dresu příliš neprosadil a brzy se vrátil na české trávníky v dresu Plzně a Českých Budějovic.

Alkmaar hraje své domácí zápasy na AFAS Stadionu s kapacitou 17000 sedadel, který byl otevřen v roce 2006. V létě 2019 se však zřítila střecha jedné z tribun. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn a pozdější vyšetřování poukázalo na souběh několika faktorů, silného větru, konstrukčních vad a poškození střechy po předchozí bouři.

Jablonečtí fotbalisté se do Holandska přesunou během středy, navečer vám přineseme na klubovém webu předzápasové ohlasy z obou táborů čtvrtečních soupeřů. Sledujte také naše sociální sítě. Zápas v Alkmaaru budou řídit slovinští rozhodčí a vysílat ho bude přímým přenosem Sport 2.

Utkání začíná ve čtvrtek 30. září od 18:45 hodin na AFAS Stadionu v Alkmaaru

Rozhodčí: Obrenovič - Praprotnik, Kordež (Borošak)