Pryč z pásma sestupu, velí v Jablonci

FK Jablonec SK Sigma Olomouc
FORTUNA:LIGA, 20. kolo so 5. 2. 2022, 15:00

Nelichotivá čtrnáctá příčka po podzimu nemůže velet jabloneckým fotbalistům nic jiného. Rychlý úprk z pásma sestupu si před jarní sezonou přejí jak hlavní kouč Petr Rada, tak kapitán týmu Tomáš Hübschman.

Jablonecký kouč Petr Rada zhodnotil zimní přípravné období následujícími slovy. „Až samotné mistráky nám ukáží, jak na tom opravdu jsme. Zvládli jsme soustředění i klíčové přípravné zápasy. Po návratu jsme se ale vrátili do těžkých klimatických podmínek našeho regionu. Využíváme teď aspoň Nymburk, kde nám vyšli vstříc. Příprava to byla krátká, nikdo se nám vážněji nezranil. Uvidíme, jak odstartujeme,“ neskrývá očekávání víkendového startu trenér. S podobnými dojmy přichází také kapitán týmu Tomáš Hübschman. „Příprava posloužila k tomu, abychom se zpátky dostali do formy, a to fyzické i herní. Všechno jsme to splnili. Výsledky budou důležité až teď v lize,“ říká čtyřicetiletý matador v jabloneckém dresu.

Jablonec patřil v podzimní části k nejméně produktivním týmům ligové soutěže, přesto se rozhodl uvolnit dva své vytáhlé útočné hroty Doležala a Čvančaru. „Odešli nám dva útočníci, prakticky dva hroťáci. Oběma přeji, aby se jim dařilo a na Jablonec vzpomínali dobře. Možná to pro fanoušky a diváky není srozumitelné, že jsme takto dole v tabulce a odcházejí nám útočníci. Ale to je prostě fotbalový život. Přišly nabídky a já rozhodně nejsem ten, kdo by chtěl bránit někomu ve štěstí. My se s tím musíme vypořádat. Udělali jsme Silného, je to kluk, který má kvalitu a perspektivu,“ popisuje jednu z nových tváří kouč Rada. Jeho kádr už se s největší pravděpodobností měnit nebude. „Reagovali bychom snad jen, kdyby přišlo nějaké vážnější zranění a to na pozici, která by nás vyloženě bolela,“ konstatuje hlavní kouč.

Mezi hlavní jarní cíle samozřejmě patří rychlý úprk z míst hrozících sestupem. „Dostali jsme se tam díky naší chabé produktivitě, když jsme branky nestříleli, dobře rozehrané zápasy jsme díky tomu nezužitkovali a po hloupých chybách jsme byli trestáni. Je to pro nás nová situace. Já ani hráči jsme v takové situaci ještě nebyli. Uvidíme, jak se s tím popereme. Sami se z toho pásma musíme dostat pryč, ale nic jednoduchého to nebude,“ varuje Rada. Také zkušený Tomáš Hübschman čeká nelehké jarní boje. „Situace to pro nás není jednoduchá. Čím dříve se z toho pásma sestupu dostaneme, tím větší klid v našem týmu bude. Teď musíme vytěžit z těch zápasů co nejvíce bodů a dostat se do klidu. Terén asi nejen u nás nebude teď na žádný krásný fotbal, spíš to bude boj,“ odhaduje čtyřicetiletý středopolař.

Jako první se jablonečtí fotbalisté chystají na sobotní mač se Sigmou Olomouc. „Čeká nás těžké utkání. Olomouc má tým dlouho pohromadě, ještě jim přišel Navrátil a Chytil. Mají to stabilizované, posílili se do ofenzívy. Na podzim jsme u nich dostali šupu. Budeme hrát proti kompaktnímu týmu. Uvidíme, jaké bude počasí, máme tu sníh a podmínky jsou takříkajíc bojové. Do lehčího tréninku se nám zapojil opět Pleštil, ale na první zápas to nebude. Celkově tam nějaké drobnější šrámy jsou, ale větší ztráty nemáme,“ hlásí před ligovým startem kouč ze Střelnice.