Rada děkoval všem, odehráli jsme náročnou sezonu

FK Jablonec SK Slavia Praha
FORTUNA:LIGA, 33. kolo ne 23. 5. 2021, 17:00

Po posledním domácím zápase a remíze se Slavií se náš lodivod Petr Rada pustil do obšírnějšího hodnocení úspěšné sezony, v které jeho svěřenci obsadí třetí příčku znamenající předkolo Evropské ligy.

Trenér Slavie Praha Jindřich Trpišovský po skončení zápasu nejdříve gratuloval Jablonci k třetí příčce. „Jablonečtí měli skvělou sezónu, klobouk dolů před nimi. Přes všechny ty odchody hráčů zase brali body silným týmům,“ pochválil soupeře a pokračoval hodnocením nedělního zápasu na Střelnici. „Vstoupili jsme do toho skvěle, dali jsme gól a hráli jsme výborně. Pak jsme ale udělali hloupou chybu, nechali jsme si za zády Doležala a jeho gól domácím pomohl. Pak to bylo vyrovnanější a Jablonec byl nakonec nebezpečnější, měl víc sil. Byl to férový a dobrý zápas. Celkově to bylo relativně slušné utkání, jen mohlo být víc šancí. Bylo vidět, že oba týmy toho už mají v závěru sezony dost, hráči tahali nohy,“ řekl k zápasu, v němž mistr prodloužil sérii bez porážky na 45 zápasů. „Šnůra se natahuje, všechny to láká. Věděli jsme, že v Jablonci to bude hodně složité. Nám vzal čtvrtek a finále poháru hodně sil. Přijeli jsme do Jablonce bez dvanácti hráčů kádru. Záleželo nám na tom hodně. Mobilizovali jsme hlavně starší hráče, aby to ten tým zvládl a on to zvládl,“ chválil Trpišovský omlazený tým. Proč se rozhodl šetřit některé opory, které dostali po vyhraném finále volno? „Sezóna je extrémně dlouhá, nejsme na to tady moc zvyklí. Nikdo si to moc neuvědomuje, že česká liga začíná jako jedna z prvních po zimě. Bylo to naše klubové rozhodnutí, chtěli jsme uchránit hráče od nějakých zranění. Apel byl také ze strany reprezentace. V úvahu přicházel jen tento jediný termín,“ vysvětlil na závěr svého hodnocení kouč Slavie.

Kouč Jablonce Petr Rada začal komentář remízového zápasu proti mistrovi následujícími slovy. „Byli jsme trošku zmrazení brzkou brankou, což pro nás bylo nepříjemné. Vyrovnali jsme a zvedli jsme se. Dál to bylo bez větších šancí, podržel nás tam brankář Hanuš, při té děravé zdi a standardní situaci Baha. O poločase jsem hráčům zdůrazňoval, že do toho musíme jít nebojácně a mít větší pohyb. Pak už jsme měli balon víc pod kontrolou. Asi jsme měli v druhém poločase i větší šance, třeba Štěpánkem s Jovovićem. Byly to situace, kdy jsme mohli dosáhnout branky. Nebezpečnějších šancí jsme měli asi v druhé půli víc. Slavie je nepříjemný soupeř až do poslední minuty, viděli jsme, že tam dali Jusůfa, Kudelu, Deliho. Chtěli jsme zvítězit, ale ceníme si i bodu,“ byl i po remíze spokojený kouč Jablonce.

Po čtvrté za sebou Jablonec končí pod taktovkou trenérského bouřliváka takto vysoko a letošním třetím místem si vybojoval předkolo Evropské ligy. „Vždycky se chcete měřit s těmi nejsilnějšími. Slavie je někde jinde, ale ono je to dobře pro český fotbal. Slavii je potřeba pogratulovat. My si ceníme společnosti, v které jsme byli. Pro nás je důležité, že se tam pohybujeme, dvakrát třetí a dvakrát čtvrté místo, je to prostě zásluha hráčů. Nikdo nemůže říct, že nám někdo pomáhá. Všechno je spojované s panem Peltou, ale já jsem tady trenér a hráči plní moje pokyny. Nějaké zápasy, jako třeba minule v Příbrami, to vypusťte z hlavy! Je to přesně český národ, u mě nikdy nic nezpochybňujte! Nikdo mi nedávejte do pusy nesmysly, jako že jsme to nechali Příbrami a druhé místo nechali Spartě. Samozřejmě, že jsme chtěli být druzí, ale musíme ctít i soupeře. Jestli někdo fotbal hrál, tak to pozná, vždyť my jsme v Příbrami měli čtyři šance. Prohráli jsme, nedali jsme branky a náš výkon nebyl stoprocentní. Ale jak tohle může někdo říct, je to jen zlost,“ rozčílil se jablonecký kouč na pozápasové tiskové konferenci.

I když zbývá odehrát ještě poslední ligové kolo, trenér Rada týmu následně vysekl poklonu. „Chtěl bych všem poděkovat, hráčům i celému realizačnímu týmu. Všem lidem, kteří nám dělají servis. Odehráli jsme náročnou a hodně dobrou sezonu. Je to zásluha všech. Jsem s tou sezonou spokojenej. Vždyť jsme Spartu strašili ještě dvě kola před koncem,“ dodal kouč, který si s týmem opět zahraje kvalifikaci Evropské ligy.

„Evropská liga je pro nás bonus. Porveme se o to. Už jsme se tam spálili jako s Jerevanem, hodně bude záležet, jak bude kádr obměněn. Top kluby si ještě dokoupí, u nás je to trochu jiné. Asi to zase budeme muset skládat a času nebude moc. To bude hrát velkou roli. Každý rok co tu jsem, jsme o to hráli, doufám, že teď budeme šťastnější než ty předchozí ročníky. Osobně se budu snažit zase ze sebe vyždímat nějakou sílu, tak abych hráče motivoval a fotbal je bavil,“ řekl dále Rada.

Dnes se klub loučil s končícím kustodem Alešem Češkem, v klubu působil neuvěřitelných 42 let! „Čenda, to je ikona klubu. Škoda, že nemohlo dnes přijít víc lidí na jeho loučení. On je tu nejdéle sloužícím spolu se Zdeňkem Novosadem. Čenda je inventář klubu. Rozhodl se a chce si už užívat důchodu. Odvedl tu strašně moc. Hrál tu, dělal tu kustoda, je to otročina, protože nemáte soboty neděle. Rodina pro to musí mít pochopení. Nechal tu stopu a já mu přeju do další etapy hlavně hodně zdraví. Bude nám chybět. Tyhle chvíle přichází, ale ať si toho důchodu užije. Jeho nástupcem bude Luboš Hušek, taky někdejší místní hráč, on je také spjatý s naším klubem. Už teď se učil od Čendy. Zná tu chemii v kabině a je to člověk přímo z Jablonce, což je dobře,“ prozradil trenér Rada.