Rada dostával pecky do srdce až do konce

FK Jablonec FC Baník Ostrava
FORTUNA:LIGA, N5 st 8. 7. 2020, 18:00

Záhul na nervovou soustavu potvrdil po posledním duelu kouč Jablonce Petr Rada. Ten znovu dovedl Jablonec na pohárové příčky a severočeský tým se ze čtvrtého místa znovu podívá do pohárové Evropy.

Trenér Baníku Ostrava Luboš Kozel rozdělil vývoj závěrečného zápasu ročníku na dvě poloviny. „Úvod byl z naší strany hrozný. Byli jsme jak na kolotoči. Třikrát jsme ztratili míč a byly z toho velké šance domácích. Ale držel nás gólman. Od 25. minuty jsme se zlepšili, ale do koncovky jsme se moc nedostali. Druhý poločas jsme se zlepšili, byli jsme herně lepší než domácí. Dokázali jsme vyrovnat skore a bylo to podle mě i zasloužené vyrovnání. Jablonec hrál zápas sezony, my jsme chtěli hrát konstruktivně, ale byli jsme bez většího pohybu. Pomohla nám střídání, ale nešlo to až do finální fáze. Smola udržel balony nahoře a byli jsme daleko silnější na míči,“ řekl k průběhu zápasu kouč hostujícího týmu. „Na nejlepší týmy první šestky ještě nemáme, možná se můžeme rovnat s Jabloncem a Libercem. Je to pro nás takové ponaučení. Musíme více reagovat na složení kádru, tak abychom byli více konkurence schopní. Naše mužstvo má nějakou úroveň a kvalitu, ale regenerace u starších hráčů trvá déle,“ připustil Kozel.

Spokojený s končeným čtvrtým místem v nelehké sezoně byl po závěrečném kole kouč našeho Jablonce Petr Rada. „Splnili jsme bodový cíl, který jsme si dali. Je to čtvrté místo, Liberec prohrál, ale my jsme chtěli hrát sami za sebe. V prvním poločase jsme měli spoustu šancí, měli jsme dobrý začátek, bylo tam hodně šancí. Dobře jsme napadali, hráli aktivně, dobře kombinovali, jen jsme nevstřelili druhý gól, který by nás uklidnil. Do druhé půle jsme se nechtěli bát, ale to podvědomí tam tak trochu bylo. Hráčům docházely síly, například Matouškovi a Štěpánkovi. Bylo vidět, že to je celkově silou vůle, je to vyprášený. Nějakým sebezapřením jsme to ale dohráli. Soupeř dal koníčkem na 1:1 a my jsme trpěli. Uhráli jsme to a udolovali to. Zraněných bylo hodně, ale vymlouvat se na to nechci. Jsem rád, že je konec. Kdyby to mělo pokračovat, tak bychom to asi neuhráli. Na mojí nervovou soustavu tohle není, je to strašné. Radši bych si zahrál ve Sluneční nebo v Ulici, kde je všechno v klidu. Všichni si myslí, že trenérský job je pohoda, ale není! Aspoň pro mě není! Výsledky i výkony v nadstavbě byly špatné, ale jsem rád, že jsme čtvrté místo, které nám zaručuje předkolo Evropské ligy uhráli. Dostali jsme hodně branek v nadstavbě, ale hráčům musím stejně poděkovat, vím že je to jejich práce, ale někdy Vám do toho vlítnou určité věci, že to někdy nejde. Jsem rád, že jsme to splnili v hodině dvanácté,“ konstatoval kouč Jablonec a pokračoval.

„Kdybychom měli hrát v neděli, Acosta i Matoušek by měli zdravotní problémy, bylo by to krušné. Doplňovací zápas by nás srazil. Nevím, jak bychom to protahovali, bylo by to pro nás strašně těžké, měli bychom karty, zranění, je toho moc. Tři měsíce se nesmělo regenerovat, to byl největší problém! Kdybychom dali druhý gól, bylo by to snazší. Soupeř vyrovnal a najednou se klepete. Uhráli jsme to silou vůle, Baník byl šestý, hrál silou vůle, bez zábran. Musel jsem dostávat pecky do srdce až do konce. Kdybychom si dali ten vlastní gól v závěru, asi bych tu už neseděl, Vlasta Hrubý naštěstí zůstal stál, jinak bych už bych byl někde na ARO, kde by to semnou musely startovat žehličky,“ vyprávěl impulsivní kouč.

„Publikum nám fandilo, ale byla tam pasáž, kdy to Tomáš Hübschman vyřešil podle mě velice správně, balon se dostal od něj až ke gólmanovi, to se může stát. Podívejte se na velkokluby, také to tak zahrají. Kdyby to neudělal, balon by sel do rizika, v tu chvíli hráči potřebovali pomoc. Na hráče ať mi lidi neřvou, ať řvou radši na mě, já si to s nimi vyřídím. V této fázi jsme to sehráli, tak jak jsem si přál,“ uvedl Rada na kritické momenty z hlediště ze závěru zápasu.

„Jsme čtvrtí, předskočili jsme Liberec, Ostravu, všechno to jsou kvalitní týmy. Smekám například před jarní Bohemkou. Sparta se taky zvedla. Ceníme si čtvrtého místa, jsem tu třetí rok, jednou jsme byli třetí, dvakrát čtvrtí, jestli je to někomu málo, musí hledat jinde,“ pravil Rada, který prý nevyhledával průběh skore současně hraného zápasu v Plzni. „Možná, že to někdo věděl. Vím jen, že Plzeň vyhrála, ona má formu, ani jsem nějak nespekuloval. Vím, jak je to v Plzni těžké, neměl jsem náladu to sledovat.“

Co jablonecký tým čeká v následujících dnech a týdnech? „Příprava bude strašně krátká. Hráči potřebují odpočinek. Potřebujeme, aby se hráči uzdravili. A taky potřebujeme doplnit. Chybí nám například pravý obránce. Budeme se snažit doplnit, tak abychom byli schopni konkurovat v předkolech Evropské ligy. Loni nám přišli hráči na poslední chvíli. Toho se budeme chtít vyvarovat. Celkově jsme měli ale cíl dostat se do první šestky, tam jsme se dostali. Čtvrté místo beru jako úspěch,“ zakončil poslední hodnocení vydařené sezony Petr Rada.