S Adamem Peltou o záchraně a změnách u mládeže

Na úseku jablonecké mládeže se v závěru sezony bojovalo o mnohé. Jablonci se nakonec povedlo udržet dorosteneckou ligu a zvládnout i žákovskou baráž. O novinkách a změnách na úseku B-týmu a mládeže jsme si povídali s manažerem Adamem Peltou.

Jablonecký B-tým skončil ve finiši na čtvrté příčce třetiligové ČFL. Jaká panuje spokojenost s výkony a umístěním naší rezervy?

Celkově to beru jako další veleúspěšnou třetiligovou sezonu. V jejím závěru nám sice došel dech, ale dohrávali jsme to ve dvanácti – třinácti lidech. Když šel A-tým na dovolenou, dohráli jsme to s našimi kluky. Bohužel se nám v té době ještě zranil Ondra Rozkovec, který hrdinně závěr sezony odehrál i s natrženým meniskem. Nebyli vidět ani někteří zkušení a rázem to všechno bylo znát. Osobně jsem nečekal, že budeme až takhle dobří, proto jsme s právě skončenou sezonou nadmíru spokojeni. Stejně jako v předchozích sezonách naše béčko dobře reprezentovalo náš klub. Trenéru Vodičkovi musíme poděkovat za tři super roky a skvělé výsledky, kterých s týmem dosahoval.

Rezerva se ale dlouho v průběhu sezony vyhřívala na samém čele tabulky. Měl by klub zájem o případný postup do druhé ligy?

Bavili bychom se o tom jen v případě, že bychom skončili první a vyhráli baráž. Nebyla by to ani tak velká finanční zátěž, jak si někteří myslí, ale tým by musel být daleko více propojený s A-týmem. Museli bychom si stáhnout hráče, co máme po hostování. Do budoucna to je určitě zajímavý námět, ale my se nejdříve potřebujeme nějak stabilizovat.

Celý klub ale nyní projde trenérskými rošádami. Kde a k jakým změnám dochází?

Vše začíná od nového kouče A-týmu Davida Horejše, na kterého jsem se já osobně hodně těšil. S panem Radou to nebylo vždy úplně lehké, jak směrem k béčku, tak k mládeži. Nový kouč má trochu jiné představy, chce to daleko více propojit. Bude chtít, aby se A-tým i B-tým prezentoval podobným systémem hry. Týmy by měly mít i obdobné tréninky, nový kouč chce typologicky podobné hráče na podobných postech. Dřív byly naše mančafty víc oddělené, teď to bude hodně propojené. Jak to bude jen trochu možné, mělo by béčko posilovat v zápasech klidně i pět hráčů. Spolu s tím přicházejí i další změny. Novým trenérem B-týmu bude Džimis Bekakis s Rendou Ferim. Trenér Bekakis má bohaté zkušenosti a k němu přichází mladý člověk, který má chuť a je to jablonecký odchovanec. Dosavadní kouč rezervy Jaroslav Vodička se přesouvá k dorostu, kde když to půjde, se zkusí poprat o Extraligu. Myslím si, že spolu s Petrem Bulířem dokážou vytvořit zajímavou dvojici. Trenér Vodička je impulsivní, silový a náročný a Bulíř je zase rozvážný a hodný. Oni se vzájemně docela doplňují, hráli spolu i v Liberci, určitě to bude zajímavé. Realizační tým dorostu navíc doplní nový trenér brankařů Dušan Kotlár z Přepeř, který se bude věnovat gólmanům všech mládežnických kategorií.

Celkově si tedy od těchto změn slibujete především lepší a větší součinnost?

Dobře by se pak měli dát posunout hráči z U19 do béčka a z béčka do dorostu. Složilo se to tak, aby všichni trenéři byli dobře nastavení a chtěli spolupracovat a nehledali na druhém chyby. Půjde hlavně o komunikaci. Dřív tu tohle nebylo tak obvyklé, spíš si tu hrál každý víc na svém písečku a nemyslel na ostatní.

Dají se očekávat tedy i změny v kádru B-týmu, který bude mít nového kouče?

Končí hodně kluků. Míša Štěpánek skončí z pracovních důvodů, už nestíhal tolik trénovat. Franta Koblížek by byl furt dobrej, ale bohužel kariéru balí úplně. Kapitán týmu David Skuhravý se chce už naplno věnovat A-týmu, časově to měl přeci jen hodně náročné. A s dalšími ještě jednáme. Všem bych chtěl i touto cestou strašně moc poděkovat, byli pro nás velmi důležitými články a odvedli toho pro náš klub dost.

Z dorostu by teď měla přijít takřka většina ročníku 2003 do přípravy s B-týmem. Renda Feri je trénoval i trenér Bekakis je také zná, půjdou to zkusit a pak se to rozčísne. Osa naší rezervy Rozkovec, Daníček, Vošahlík, Diviš, Munzar ale zůstává, po nich budeme chtít, aby drželi kabinu a učili mladé. Budeme chtít posouvat mladé jako jsou třeba Nykrín, Werani a další. Jednáme o prodloužení s Torfiquem.

Bude před nově tvořený B-tým kladen nějaký speciální sezonní cíl?

Jako vždycky zachránit se (úsměv). Cíle máme stejné prakticky už čtyři roky, nechceme prostě hrát o sestup.

Pojďme k žákovské kategorii, která o víkendu ve vypjaté baráži s Duklou Praha dokázala udržet ligovou soutěž.

Je to pro nás strašně důležité, že jsme druhou dorosteneckou ligu zachránili. Do poslední chvíle jsme hráli o sestup, třetí liga, to by byl pro nás asi konec. Vezměte si, že spadlo třeba Ústí nad Labem a další velká města. V závěru soutěže jsme tam dodali mužstvu impuls ve změně trenérů. U15 sice skončili předposlední, ale baráž pak hraje ročník mladší, tedy U14. Zachránili jsme nakonec dorost i žáky. U15 sice nebyli úplně nic moc, ale U14 to je velmi dobrý ročník. V baráži na Dukle mě mile překvapili někteří kluci, třeba pravý záložník Ježek, oba stopeři nebo gólman. Myslím si, že zrovna z tohoto ročníku nám můžou vzejít hodně dobří hráči. Jsem rád, že jsme soutěž udrželi, teď je potřeba, abychom příští rok nehráli o sestup.

Na úseku mládeže FK Jablonec jsou ale i další novinky.

Je to tak, angažovali jsme skauta vyloženě pro naší akademii. Přivedli jsme do klubu zpět Jirku Hlouška, tátu Adama Hlouška. Chtěli jsme někoho, kdo má trochu oko na hráče, má rád fotbal a je ochotný jezdit. Chceme, aby jen skautoval a netrénoval. Nově rozjíždíme v oblasti mládeže i velkou spolupráci se Semilami. My jim přispíváme na kouče v přípravkách, kde chceme, aby to tam trenéři nakopli a výhledově nám pomáhali s hráči do žákovské ligy. Velkou práci v této oblasti odvádí šéftrenér přípravek Marcel Belšan, on je velmi dobrý člověk a děti i rodiče ho milují. Třeba nyní jsme absolvovali lekce pro rodiče, jak se chovat při zápase, ale i doma k dětem a musím říct, že to bylo velmi poučné. V rámci rozvoje dětí je to velmi důležité.