Slávistický Eden nedobyl nikdo už přes tři roky

SK Slavia Praha FK Jablonec
FORTUNA:LIGA, 15. kolo ne 21. 11. 2021, 18:00

Blíží se konec roku a pro jablonecké fotbalisty startuje po poslední reprezentační pauze další nabitý program. Ten odstartujeme v neděli na půdě vedoucího týmů soutěže v pražském Edenu.

Slavia se na začátku sezony vyrovnávala neúspěšnými taženími předkoly evropských soutěží. V kvalifikaci o Ligu mistrů český šampión nestačil ve dvojzápase na maďarský Ferencvaros, v Evropské lize ztroskotal Trpišovského výběr zase na polské Legii Varšava. Za vděk tak sešívaní museli vzít až základní skupinou nově vzniklé Konferenční ligy, kde drží dvě kola před koncem skupinové fáze druhou postupovou příčku před vedoucím Feyenordem, za Pražany zaostávají Macabi Haifa a Union Berlín.

Mezitím se ale tým úřadujícího mistra musel vypořádat s řadou zranění, v lize přišly také bodové ztráty v Karviné, se Spartou či v Českých Budějovicích. Slavia musela dohánět první příčku, na které se prozatím vyhřívala plzeňská Viktoria. Až před poslední reprezentační pauzou se sešívaným povedlo vydobýt si pozici lídra zpět. Po výhře nad Pardubicemi 5:0 a zaváhání Plzně s Olomoucí okupuje první místo znovu červenobílý tým z Edenu. „Hlavně jsem rád, že zvládáme jednotlivé zápasy, dáváme góly a v některých fázích zápasu bavíme lidi,“ vidí pozitiva kouč Trpišovský. Ten, ač má k dispozici poměrně široký kádr, starosti mu během celého podzimu dělá rozsáhlá marodka, a to se nejedná jen o dlouhodobě zraněné Hovorku, Kúdelu či Provoda. „Hráči nám vypadávají těsně před zápasy, už se z toho stal takový rituál. Ale, že jsme i přesto první, to mě těší. Od pohárového zápasu v Haifě mi přijde, že celý tým lépe pracuje po ztrátě míče a soupeři si proti nám už vytvářejí méně nebezpečných situací,“ dodává trenér z Edenu, jehož svěřenci včetně zmiňovaného zápasu v Izraeli neinkasovali už čtyři soutěžní zápasy.

Jablonec stejně jako náš nedělní soupeř bojuje za český koeficient v Konferenční lize, jenže na rozdíl od našeho nedělního protivníka se nám naplno nedaří bodovat v tuzemské FORTUNA:LIZE. Radův tým je po čtrnácti odehraných kolech až na dvanácté příčce ligové tabulky. Máme před sebou takový smrtící týden - nejprve Slavia, pak v Evropské konferenční lize Alkmaar a poté Mladá Boleslav. Všechno jsou to těžké a top týmy. Na Slavii nás čeká nejtěžší zápas v lize, hrajeme proti prvnímu v tabulce. Ale co je v životě lehkého? Musíme bojovat a snažit se něco uhrát. Nesmíme mít strach. Už dlouho jsme na Slavii nebodovali, tak uvidíme, jak to dopadne,“ říká před nedělním těžkým soubojem trenér Petr Rada.

Slavia sice na podzim přišla o neuvěřitelnou šnůru neporazitelnosti, po 54 zápasech jí ukončil v derby její největší sok z Letné. Trpišovského tým však drží další famózní statistiku na domácí půdě v Edenu, nedobytnou tvrz v Edenu nevyloupil od 18. srpna 2018 nikdo už v 55 ligových zápasech, naposledy se to povedlo právě našemu Jablonci po výhře 2:0 před třemi lety! Ve Vršovicích se na závěr 15. ligového kola odehraje mezi Slavií a Jabloncem 57. vzájemný ligový mač těchto soupeřů, v kterých se 19x zrodila výhra Pražanů, 25x se body dělily a 12x se radoval z výhry Jablonec.

Utkání začíná v neděli 21. listopadu od 18 hodin v Sinobo stadium v Praze

Rozhodčí: Černý - Hrabovský, Antoníček