Střelnice hostí derby o třetí místo

FK Jablonec FC Slovan Liberec
FORTUNA:LIGA, 27. kolo út 2. 6. 2020, 18:00

Úterní 53. Podještědské derby bude mít nebývalý náboj. Severočeští rivalové jsou v tabulce hned za sebou na třetím, respektive čtvrtém místě a dělí je pouhý bod. Kdo zvládne na Střelnici tradičně vypjatý zápas?

Už teď je jasné, že oblíbené severočeské derby s pořadovým číslem 53. se do kronik zapíše jedním aspektem, bude historicky první hrané bez diváků. O náboj v něm ale nouze rozhodně nebude, ba naopak.

Slovan přezimoval na deváté příčce, v zimní pauze přišel o Oscara, Musu i Potočného. Přesto jarní odvety nastartoval na výbornou, před koronavirovou pauzou bral plný počet devíti bodů, protože porazil Spartu, Bohemians i Opavu a rázem se dostal do hry o první šestku. Klub navíc zůstává ve hře i v tuzemské pohárové soutěži, v semifinále MOL Cupu poměří síly se Sigmou Olomouc. Hoftychův soubor po restartu ligové soutěže sice neodehrál špatné utkání při dohrávce v Teplicích, odkud odjel poražen 0:2, pak ale zvládl vítězně dva následující zápasy. Vyhrál v Českých Budějovicích 1:0 a o víkendu doma dokázal otočit nepříznivý vývoj v utkání se Slováckem. Tým z Uherského Hradiště U Nisy vedl, jenže před poločasem přišel o vyloučeného Kadlece a v 90. minutě se domácím povedlo strhnout vedení dvěma góly na svou stranu. „Zápas spíš směřoval k remíze. Soupeř nás neustále hlodal a byl ochotný i v oslabení chodit dopředu i ve větším počtu. Je ale důležité, že jsme před derby vyhráli,“ mnul si ruce kouč Slovanu Pavel Hoftych, výhra katapultovala jeho tým na čtvrtou příčku ligové tabulky. „Během šesti dnů odehrajeme třetí zápas. Je to raketa, ale vždycky se to lépe kouše, když vítězíte. Po výhrách to hráči vstřebávají daleko lépe. Jablonec je velmi kvalitní mužstvo, navíc doma extrémně silné. Je to derby, nachystáme se do něj a půjdeme válčit o body. Víme, že nás na Střelnici čeká těžký soupeř a těžké prostředí,“ tuší hlavní liberecký kouč. Ten bude moci po odpykání karetního trestu znovu využít služeb Hybše a Peška, kteří v minulém kole absentovali.

Jablonec kouše víkendovou největší porážku v sezoně, na Slavii v kombinované sestavě inkasoval pět branek. Na derby už ale kouč Petr Rada bude moci znovu využít služeb hostujících hráčů ze Slavie, zapojit se může už i stoper Plechatý, který pykal za vyloučení. „Je to krátká doba do dalšího zápasu. V neděli a pondělí jsme trénovali, v úterý už hrajeme derby s Libercem,“ připomíná trenér Petr Rada našlapaný program ligových týmů. Je to hodně důležité utkání pro nás. Samozřejmě blíží se konec základní části, všichni víme, že se to tam nahoře pěchuje. Ale pro nás je teď ve finiši důležité každé utkání. Navíc je to derby, a i když to bude bez lidí, přidává to tomu příchuť. Liberec má fazónu, nějakou šňůru vítězství. Prohráli dohrávku v Teplicích, kde ale byli většinu zápasu lepší, vyhráli v Budějovicích, porazili nebezpečné Slovácko. Navíc před epidemií končili v laufu. Dostali se nahoru, jsou čtvrtí. Mají ustálený, hodně kvalitní kádr,“ říká před úterním derby trenér Jablonce Petr Rada.

Oba tradiční soupeře čeká v úterním derby ligový souboj s pořadovým číslem 53. Z dosud odehraných duelů mají příznivější bilanci Liberečtí. Ti dokázali zvítězit ve 24 zápasech, v 15 případech skončilo derby remízou a 13x se radovali z výhry hráči Jablonce. Fanoušci si bohužel letošní derby musí vychutnat jen u televizních obrazovek, rivalský souboj vysílá přímým přenosem stanice ČT Sport.

Utkání začíná v úterý 2. června od 18 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Zápas přímým přenosem vysílá ČT Sport od 17:40 hod.

Rozhodčí: Rejžek - Kotalík, Pečenka.

Delegát: Tandler, Vysloužil.