7
prosinec
2014

Trenér Šilhavý hodnotí uplynulý podzim SYNOT ligy


Podzimní část SYNOT ligy přinesla Jablonci třetí místo se ziskem 33 bodů po 16 zápasech. To je výsledek, se kterým málokdo počítal. V rozhovoru s trenérem Jaroslavem Šilhavým se dozvíte hodnocení našeho kouče, řekne nám, jak bylo těžké složit tým, či jaké má trenér v Jablonci rituály.

Získali jste po 16 kolech 33 bodů. Čekal jste to před sezonou?

Očekávání to asi splnilo, protože 33 bodů je skvělý výsledek. Přiznám se, že jsem nečekal, že se mužstvo dá dohromady. Ve druhé polovině podzimu byly také zápasy, které snesly vyšší měřítko po fotbalové stránce. Dařilo se nám herně i brankově. Po Plzni jsme druhý nejofenzivnější tým. Takže z tohoto pohledu jsem mile překvapený, že se to podařilo, protože rekonstrukce kádru byla široká.

Jak bylo těžké zapracovat nové hráče do sestavy?

Kluci, co přišli noví, si s těmi starými sedli. Museli jsme ale dohánět spoustu věcí. Začali jsme od kondice, která je důležitá pro styl fotbalu, co chceme hrát. Potom jsme se samozřejmě zaměřili na takticko-technickou část. To jsem moc rád, že se to povedlo. Je na místě také poděkovat těm nejzkušenějším klukům, mám na mysli Luboše Loučku, Tomáše Čížka a Michala Špita, kteří se k tomu postavili jako profíci. Ještě nedávno tady byli jako lídři, zůstali tady nadále, i když toho tolik neodehráli. Ale i díky nim jsme uhráli tak dobrý výsledek. Když jsme sem přicházeli, tak jsme si cíle nastavili na horizont tří let, a daří se nám to plnit. Neříkám, že je hotovo, ale ten směr, kterým jdeme, je správný. To dokazují naše výsledky. Věřím, že to bude pokračovat dál a cíl naplníme dřív, to je naše velké přání.

Jaká je atmosféra v kabině a celkově v klubu z vašeho pohledu?

Myslím si, že pro práci je důležité pozitivní prostředí i pozitivní lidi okolo sebe. To se tady děje a důkazem toho jsou i výsledky. Atmosféra v klubu jde spolu s výsledky ruku v ruce. Myslím si, že se nám to podařilo dát dohromady. I kluci Jirka (asistent Jiří Chytrý) s Milanem (trenér brankářů Milan Veselý), co jsem si přivedl, a další lidi v klubu musí táhnout za jeden provaz. Jinak by to asi nešlo.

Zimní příprava a posílení kádru

Co vás čeká s týmem jako hlavní úkol přes zimu? Bude se rozšiřovat kádr?

Absence z důvodu zranění nás během podzimu mrzí a analyzujeme příčiny. Tímto směrem podnikáme určité kroky, aby stav byl takový, abychom to zvládli. S vedením klubu jsme domluvení, že by kádr měl být doplněn. Ne asi takovým množstvím, jako byl v létě, ale někdo přijde. Tím se nejen doplní kádr, ale také zvýší konkurence. Určitě je dobré, že konkurence bude, s ní pak roste práce každého hráče. Pro hru, kterou chceme hrát, potřebujeme mít kádr na postech kvalitně zdvojený. Tím, že už jsme tady půl roku, tak na zimní období vypichujeme věci, kde nás tlačila bota. Na tom budeme pracovat.

Ta jména, o kterých se spekuluje v médiích, jsou reálná?

Tak asi vám nic konkrétního neřeknu (usměje se). Řeším to s klubem a dali jsme si seznam hráčů, které jsme si očíslovali. Teď je na vedení klubu, jak to dopadne. Některá jednání probíhají, ale nevím teď, jak to pokračuje dál. Dostávám pravidelné informace, jak se věci mají, co je a není možné. V téhle fázi ale zatím není nic na sto procent domluvené.

Mluví se také o příchodu dalšího brankáře. To je vaše přání nebo majitele klubu?

Na poslední tiskovce jsem říkal, že bych chtěl doplnit na každý post, a ty jsou čtyři – brankář, obrana, záloha a útok. Musím ale říct, že Vlasta Hrubý odchytal výborný podzim. Otázka je, co bude výhledově. To posílení nemusí být teď v zimě, ale třeba v létě. Měli jsme v hledáčku původně Přemka Kováře, ale odešel do zahraničí. Angažovali jsme Vlastu Hrubého, zdánlivě neznámý kluk, přišel ze Znojma, ale splnil nám to, co jsme od něj chtěli.

Máte svou představu, kolik hráčů na doplnění by bylo ideální?

Myslím si, že to budou tak dva tři kvalitní hráči. A tím, že se nám také daří, se více naši hráči objevují v reprezentacích. Komunikuji s Pavlem Vrbou o hráčích, takže jsme v kontaktu. Pišta Mihálik je reprezentant do 18 let, velice šikovný hráč. Chodil s námi, ale teď si bohužel udělal výron. Teď chceme vzít další talentované hráče z juniorky Adama Housera a Filipa Drozda. Určitě bych chtěl vyzdvihnout spolupráci s trenéry juniorky a dorostu U19 Pavlem Drskem a Davidem Oulehlou.

Zmínil jste Tomáše Čížka, Luboše Loučku a Michala Špita. Jsou to hráči v určitém věku, jaká bude dál jejich role. Počítá se s nimi nebo půjdou jinam?

Michal Špit teď už složil zkoušky na trenéra, takže ten se pak zapojí do chodu možná i tady. Nicméně do konce sezony s ním normálně počítáme jako s právoplatným členem kádru. Co se týče Luboše a Tomáše, tak neregistrujeme zájem o jejich angažování. Nevím, jestli oni přímo už s někým nejednají, ale asi by to byla otázka diskuze. V tuhle chvíli nedokážu říct, jak to s nimi bude.

Mladí hráči dostávají šanci

Fanouškům se líbí, že dáváte šanci mladým klukům.

My to nechceme dělat tak, že tam dáme mladé kluky, jen abychom ukázali, že se toho nebojíme. Když vedeme 3:0, tak tam na dvě minuty může jít kdokoliv. Ale vyloženě Pišta Mihálik (Ondřej Mihálik) se jevil dobře, vzali jsme ho, i když je z nich všech nejmladší, aby se otrkal. Pomalinku ale šel dolů, to si musí zažít každý mladý hráč, aby se otrkal a potom může třeba v příští sezoně naskakovat častěji. Bylo by to jedině dobře. Ale není to určitě tak, že jsou mladý a za odměnu budou hrát, to ne. Pišta je už přeřazený k nám. Uvidíme podle stavu kádru, jestli s námi půjdou do přípravy Drozd a Houser. Když nebude herní vytížení, tak budou muset jít za dorost a nebo juniorku. 

Na podzim jste prohráli jen třikrát, a to jen s těmi nejlepšími týmy. V čem je Plzeň a Sparta dál, než vy? 

Já bych to trochu rozdělil. První dva zápasy, co jsme hráli, byly ještě podzimní. V Plzni jsme byli ještě rozbití, mužstvo si sedalo herně i kondičně. Po zranění nastoupil Tomáš Hübschman, tak to bylo takové syrové. Na Spartě to bylo o malinko lepší, ale až tenhle zápas doma s Plzní ukázal tu naši pravou sílu, která může být ještě větší. To, že jsme prohráli, se stane. Průběh zápasu byl vyrovnaný, v prvním poločase jsme byli i lepší. To, že to Plzeň v závěru získala pro sebe, bylo i zkušeností. Na hřiště přišli Holenda, Rajtoral a Bakoš. Nám se to podobné podařilo zase v Ostravě. Věřím, že je na jaře potrápíme, i když se nám ta špice bodově teď trochu vzdálila.

Zmínil jste Tomáše Hübschmana. Je to stejná osobnost, jako byl v Liberci třeba Kováč?

Proto jsme ho chtěli a jsme rádi, že se ho podařilo získat. Je to hodně zkušený hráč, co má spoustu zápasů v reprezentaci a špičkovém evropském klubu, kde hrál s vynikajícími hráči. Z počátku to bylo syrové, než si to sedlo. I jeho výkon a role, ale ve velice krátké době jsme si vysvětlili, co po sobě chceme, a myslím si, že se to podařilo.

Průměrná návštěva na Střelnici stoupá

Co říkáte na to, že se zvýšila průměrná návštěvnost podzimních zápasů v Jablonci?

Vždycky je to lepší, když máte hodně lidí, povzbuzují vás, stojí za hráči a tak dále. Já to vnímal tak, že někdy bylo méně lidí, ale náš kotel s vlajkami vytvořili docela slušnou kulisu i přesto, že diváků nebylo tolik. Já věřím, když naše výkony půjdou nahoru, tak bude chodit i více lidí. Jsme v menším městě, kde se s lidmi potkáváme na ulici. Určitě bychom ale chtěli, aby lidi chodili hlavně na nás. Takže když budeme hrát třeba se Spartou nebo někým jiným, tak aby to bylo jedno a byli hrdí na naše hráče. Ale chtěl bych fanoušky pochválit. Jezdí s námi i ven, povzbuzují nás. Dokonce i v Ostravě bylo několik fanoušků, takže to je super. To je takové podhoubí, které na jaře, až budeme třeba dohánět Spartu s Plzní, bude s námi na jedné lodi. To je jedno z našich novoročních přání.

Do zimní přípravy by se měli zapojit hráči po zranění stoper Vít Beneš a útočník Michal Hubník. Jak bude jejich pozice těžká?

Bude to jedině dobře. Za prvé ale musí zdraví, teď to všechno spěje k tomu, že by měli 4. ledna nastoupit do přípravy. Ale ne ještě stoprocentní zátěž, když se třeba bude hrát zápas. Vzhledem k jejich zranění budou mít nějaké úlevy. Ta jména, které říkáš, to je velká kvalita. Ti by doplnili naše představy o konkurenci v týmu pro další část sezony. Věřím, že jim zdraví bude držet a do přípravy se zapojí.

Máte v Jablonci nějaký váš speciální rituál před zápasem?

Musím říct, že v Liberci jsem chodil jednou šířku hřiště tam a zpátky před každým zápasem. Teď si furt říkám, že to jsou předsudky. Ale tady jsem na podzim měl košili v barvách Jablonce, ta nás nezklamala od doby, co jsem ji začal nosit. Až tady v posledním zápase (směje se). Dokonce jsem ji ani nepral, byla vždy jen na zápas. Takže ji manželka vyžehlila a byla připravená.

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014-2021 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.