Velká převaha na vítězství ve finále nestačila

AGF Aarhus FK Jablonec
2:1
Přípravná utkání, přát. po 5. 2. 2018, 20:00

Jablonec ve finále Atlantic Cupu nedokázal zúročit obrovskou převahu proti dánskému Aarhusu. Nespočet šancí stačil jen na remízu 1:1 a následný penaltový rozstřel, v kterém byl šťastnější soupeř.

Po prvních minutách oťukávání si míč na střed hřiště navedl Jovović, střelu ale nasměroval hodně mimo. Dva následné nebezpečné centry z pravé strany vyřešili včasným zásahem až dánští obránci. Po dvaceti minutách hry vymyslel Masopust kolmici na Chramostu, ten ale netrefil ideálně balon.

Náš protivník se poprvé vážněji připomněl v 25. minutě, to jeden z jeho hráčů vyslal z poloviny hřiště dlouhý balon na Sanu, ten se dostal za Hanouska, prvním dotykem si skákavý míč zpracoval a druhým přehodil vybíhajícího brankáře Hrubého - 0:1. Za dalších pět minut si mohl střelec první branky situaci zopakovat, naši hráči totiž po vlastním rohu ztratili balon a z rychlého brejku se opět za obranou zjevil Sana, také napodruhé zkoušel přelobovat brankáře, tentokrát ale jeho úmysl skončil těsně vedle pravé jablonecké tyče. Ve 32. minutě nařídil rozhodčí Espadinha penaltu za Hanouskovo hraní rukou, ač se zřejmě jednalo o rameno. Gólman Hrubý ale nařízenou penaltu Sanovi skvěle vyrazil!

Jablonec měl sice v prvním dějství míč více na kopačkách, ale větší šance stále nepřicházely. Ve 37. minutě přihrával Chramosta před branku Doležalovi, ten ale nedokázal na malém vápně trefit balon, následná střela Považance zkosila jednoho z hráčů soupeře. Na druhé straně hlavičkoval po rohovém kopu Pedersen jen těsně vedle naší tyče. Jablonec kontroval centrem Trávníka do ohně, ale hlavičku Lischky zkrotil u tyče brankář Jovanovic. Poslední slovo do poločasu měl Trávník, ale i jeho střelu zblokovali hráči Aarhusu.

V úvodu druhé půle vyzkoušel pozornost brankáře Jovanovice u tyče Masopust. Stejný hráč se v 51. minutě neúspěšně pokoušel proniknout do soupeřovy šestnáctky, odražený míč se však kousek za vápnem dostal k Považancovi, který ho pěknou střelou poslal do sítě na 1:1.

Jablonec byl nebezpečnější, svižnou kombinační akci na jeden dotek nedotáhl vzápětí do gólového konce Trávník. Dánové se v těchto chvílích sotva dostávali na naši polovinu a když už byli u míče, doprovázely jejich akce především hlasité výkřiky. Z našeho vytrvalého tlaku ale další branky nepřicházely. V 58. minutě centroval poblíž rohového praporku Aarhusu Hanousek, ve vápně našel nikým nehlídaného Trávníka, ale jeho hlavičku z bezprostřední blízkosti Javanovic senzačně zachránil. Po standardní situaci Trávníka ztečovali obránci hlavičku Doležala nad své břevno. Dánský gólman si poradil také s dalekonosnou střelou Považance k tyči. Dvakrát zakončoval Jovović, ale ani jednou nezamířil do prostoru branky. Čtvrt hodiny před koncem netrefil v ideální pozici gól z jasné pozice po centru Jankoviće ani Doležal. Po rohovém kopu vyskočil nejvýše také Pernica, ale i on zamířil hlavou vedle a jen nechápavě zakroutil hlavou. V nastaveném čase pálil za vápnem ještě Trávník, ale jabloneckým dnes nebyl prostě vítězný gól přán. O vítězi portugalského turnaje tedy musel rozhodnout penaltový rozstřel.

V první serii zaváhal na každé straně jeden hráč, v našem dresu neproměnil Hübschman, naopak penalty dali Trávník, Považanec, Lischka a Masopust. V druhé serii ale neproměnil ještě Jovović a trofej tak nakonec zůstala dánskému Aarhusu.

Trenér Petr Rada si i závěrečnou prověrku na turnaji pochvaloval. „Z těch tří zápasů, které jsme tu na Atlantic Cupu odehráli, bylo toto asi nejkvalitnější utkání. Dnes jsme měli spoustu šancí, které jsme bohužel neproměnili. Zbytečně jsme prohrávali, navíc po situaci, kdy jsme měli balon pod kontrolou, nepohlídali jsme si to a soupeř se dostal po dlouhém balonu za obranu do vedení. Druhý poločas jsme soupeře nepustili k ničemu, sami jsme měli spoustu šancí, které jsme ale nevyužili. Nechtěli jsme moc střídat, jediný, kdo vystřídal, byl Chramosta. Hráli jsme poměrně slušně směrem dopředu. Penalty jsou potom už vabank. Ale celkově jsem s dnešním zápasem až na tu inkasovanou branku spokojen. Byli jsme lepší,“ konstatoval po zápase jablonecký kouč.

Jablonec byl blízko zisku trofeje, ale nezvládl ošidné pokutové kopy. „Mrzí nás to. Ale přistoupili jsme k tomu dobře, hráči se koncentrovali. Ale penalty jsou už trochu loterie. Byly větší turnaje a větší hráči, kteří penalty neproměnili. Nicméně jsme dnes zápas odehráli, jak jsme chtěli,“ byl i přesto trenér s účinkováním našeho týmu na turnaji spokojen.