Rozhovor
28
květen
2021

Výjimečná sezona, říká kapitán a osobnost ligy


Nenajdete v jabloneckém týmu ostřílenějšího a zkušeného hráče něž jakým je náš kapitán Tomáš Hübschman. V 39 letech získal ocenění pro Osobnost ligy. S Tomášem jsme si povídali nejen o této ceně, ale dalším úspěšném ligovém ročníku.

Tomáši, gratuluji k získání ocenění Osobnost ligy letošního ligové ročníku. Jak tuto anketu hodnotíš jako její vítěz?

Chtěl bych poděkovat všem, kdo mi dali hlas a umožnili mi tu cenu převzít. Každého ocenění si vážím. Beru to jako ocenění nejen mojí práce, ale jako ocenění pro celý náš realizační kádr a hráčský tým. Je to svým způsobem ocenění celého klubu jako takového. Je za tím oceněním spousty lidí dalších lidí, ale ocenění jsem v uvozovkách dostal já. Všichni tyhle lidi mi pomohli k tomu, že ještě můžu být na trávníku a že ještě můžu hrát. Letošní sezona pro nás byla výjimečná. Kdyby nám někdo před sezonou řekl, že pár kol před koncem budeme bojovat o Ligu mistrů, tak si nejsem jistý, že by mu všichni tady věřili. Jsme za to rádi. Jsme rádi, že kolo před koncem máme zaručené třetí místo. Z druhé strany je potřeba říct, že bereme s pokorou to, co se nám povedlo. V další sezoně se na to pokusíme navázat a budeme dělat všechno pro to, aby pro nás byly příznivá i evropská předkola, v kterých bychom chtěli uhrát víc, než se nám povedlo v posledních dvou letech. Minulé dva roky jsme totiž zklamali nejen sami sebe, ale asi všechny, kteří fotbal sledují.

Letošní sezonu ukončíme na třetí příčce. Předpokládám, že hodnocení jejího průběhu a konečného umístění musí být nad očekávání.

Hodnocení je samozřejmě pozitivní. Bereme to, kde jsme se umístili v konkurenci Slavie, Sparty a Plzně. Všechny tyto týmy byly před sezonou favority a pasovaní na první tři příčky. Přidaly se k tomu další týmy, které ukazovaly v celé sezoně kvalitu, ať to byl Liberec, Pardubice, Slovácko a tak dále. Vyrovnanost byla veliká, a proto je třetí místo bráno pro nás jako velmi úspěšné. Vždycky chce člověk dosáhnout na víc, možnost na druhé místo tam byla.

Takže trochu zklamání tam přeci jen je, že se druhé místo nakonec nepodařilo?

Sezona se nějak vyvíjela, v určitých momentech jsme byli více šťastní, v určitých zase méně. Samozřejmě, když jsme viděli možnost se dostat na druhé místo, chtěli jsme ho. Ale chtěl bych vyvrátit všechny dohady, že bychom začali spekulovat, že budeme druzí nebo třetí. Sám za sebe můžu říct, že vždy chci skončit co nejvýš to jde. Na druhé místo jsme se chtěli dostat, ale bohužel některé okolnosti a zápasy nám vyšly méně, než jsme předpokládali a sami chtěli. Tím pádem jsme tu šanci na druhé místo ztratili. Kolem neúspěšných zápasů vždy bylo zklamání, nejen z těch zápasů, ale i z vývoje v tabulce.

Kouč Rada s naším týmem válí, dvě třetí a dvě čtvrtá místa v posledních letech toho jsou důkazem. Čím to je, že se Jablonci daří v konkurenci ekonomicky silnějších klubů?

Je tu rodinné prostředí, my nejsme žádnej velkoklub. S příchodem trenéra Rady se nastavily určité věci. Už před jeho příchodem tu vždy byla dobrá parta, byli tu kluci, kteří chtěli pro klub něco udělat. S příchodem trenéra Rady se to navýšilo a přidalo se do toho jakoby koření. Za trenérem jsou vidět výsledky. Spousta hráčů se tu měla možnost za tu dobu zviditelnit a přestoupit do jiných týmů a posunout se dál. V této sezoně to není nic jiného. Myslím, že to bude tak furt stejné i dál. Doufám, že budeme soudržní a budeme si navzájem pomáhat na hřišti ale i mimo něj. Musíme tahat za jeden provaz, tak jak tomu je v posledních letech.

Po dobrých výsledcích se opět rozjíždí přestupové okno a začíná se spekulovat o některých odchodech, tak jako v předchozích letech. Nebojíš se oslabení?

Během loňského léta nám pět šest lidí přišlo a podobný počet odešel. Výměna tady byla, možná i to ovlivnilo ty předkola evropských pohárů, ale to není žádná výmluva. Většinou se ty výměny týkaly obranné řady, ať to byl Holeš, Hovorka, Hanousek, Břečka atd. U příchodů hráči potřebují nějaký čas, tak aby se rozkoukali v novém prostředí a zvykli si na něco jiného. Čas na aklimatizaci potřebuje každý, bohužel většinou na začátku sezony jsme šli do předkol Evropské ligy a my jsme je nezvládali. V průběhu sezony si to začalo postupně sedat a my jsme se dokázali udržet v tabulce nahoře a vybojovat si poháry znovu. Doufám, že tuto sezonu to bude jiné, že hráčů tolik neodejde a možná jich jenom tolik přijde. Chtělo by to, aby kostra týmu zůstala pohromadě. Budeme se chtít připravit na předkola a na začátek ligy a budeme znovu bojovat o to, abychom se v tabulce udrželi co nejvýše.

Možná i ty sleduješ možné soupeře pro 3. předkolo Evropské ligy, do kterého jsme se třetím místem probojovali. Máš nějakého vytipovaného soupeře?

Samozřejmě, že mě to neminulo. Je to ještě tak nějak zamotané a nepřehledné, že ty týmy s žádnou jistou říct nemůžeme. Nakonec se to všechno stejně bude hrát a rozhodovat na hřišti. Nakonec i po našich zkušenostech, kdy jsme vypadli s Pjunikem a Dunajskou Stredou, jsme si říkali, že je to hratelné a na hřišti to vypadalo úplně jinak. Vůbec bych nechtěl spekulovat, že je dobré hrát s tím a tím. My se musíme dát dohromady na další sezonu, abychom byli hned od úvodu na takové úrovni, abychom mohli pomýšlet na nějaký postup.

V září oslavíš kulaté čtyřicátiny, kde ještě v tomhle věku jako ostřílený fotbalista hledáš stále motivaci?

Je to jednoduché, mě fotbal stále baví. Pokud budu zdravý, tak ten problém s motivací není a ani nebude. Fotbal je pro mě od mala vším, furt mě baví. Jsem v tomhle malinko soutěživý a pokud to zdraví vydrží, asi budu soutěžit pořád.

Všichni obdivují tebe a další matadory na ligových trávnících. Jak se dá v tomto věku stíhat ligové tempo a musíš klást větší důraz na regeneraci?

Nevím, jak to dělají ostatní kluci. Já se snažím trénovat a dělat vše ostatní, co dělá tým. Nemám v hlavě ani v mysli, že bych měl někde polevovat a povolovat, to by asi byl první krok k záhubě a konci. Má to trochu dopad na to, že musím mnohem víc času věnovat regeneraci a poslouchat své tělo, podle toho, jak reaguje na zátěž. Je to možná i o štěstí, jestli zranění přijde nebo nepřijde. Zatím se mi to vyhýbá. Pokud by to mělo být tak, že bych nestíhal, nebudu to lámat přes koleno. Pokud budu zdravý a bude výkonnost, tak já problém nevidím. Pak už jde jen o to, jestli to realizační týmu a trenérovi bude vyhovovat, od toho se odvíjí moje hraní a nehraní.

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS | Nastavení cookies

© 2014-2022 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.