Ztížíme ve středu Slavii cestu za titulem?

SK Slavia Praha FK Jablonec
FORTUNA:LIGA, N3 st 15. 5. 2019, 20:00

Radova družina absolvuje tři kola před samotným vyvrcholením nadstavby anglický týden. Ve středu se Jablonec představí na hřišti vedoucího týmu soutěže pražské Slavie, která už může při jisté konstelaci výsledků slavit mistrovský titul.

Náš tým čekají v tomto týdnu v rámci mistrovské skupiny dva zápasy v hlavním městě, nejdříve se představíme na pažitu Slavie Praha a v neděli se do Prahy vrátíme usilovat o body na hřišti Sparty Praha. Celá nadstavbová část vyvrcholí pro náš tým následující víkend prestižním domácím derby soubojem se Slovanem Liberec.

Liga má tři kola před koncem soutěže stále svůj náboj, ač už jsou jasné určité pozice. Sparta obsadí třetí příčku, náš Jablonec čtvrtou a bude čekat, jak dopadne finále MOL Cupu. Pokud zvedne v této soutěži pohár nad hlavu tým z Edenu, jde Jablonec rovnou do předkola Evropské ligy. Pokud však MOL Cup ovládne Baník Ostrava, čeká náš tým ještě kvalifikační duel o postup do předkola Evropské ligy s vítězem „skupiny o Evropu“, kde se rozhodne ve dvojzápase mezi Mladou Boleslaví a Zlínem.

Jablonec má tedy své jisté, přesto ho čekají další zajímavé a vyhrocené bitvy. „Zápasy na Slavii, na Spartě, doma s Libercem, to jsou ty nejhezčí zápasy, nic lepšího jsme si nemohli přát,“ je spokojen s atraktivitou posledních kol tvůrce jablonecké hry Michal Trávník.

Trenéři obou středečních protivníků se ale zrovna mezi příznivce nově zkoušené nadstavby neřadí. „Kdo si co uhraje ve třiceti kolech je nejspravedlivější. Nový systém navíc dělá zmatek v historických tabulkách. Naštěstí aspoň hodně týmů o něco hraje, ale jsou to jen zápasy navíc. My teď máme zápasů víc než některé kluby z Bundesligy a Premier League. Lidi jsou možná fotbalem i přesyceni, což je vidět na návštěvách,“ vyjmenovává hlavní negativa slávistický kouč Trpišovský, který by vrátil dosud zaběhlý systém.

Podobný názor zastává od samého začátku i náš lodivod Petr Rada. „Já jsem stará škola a myslím si, že by vše mělo bejt tak, jako ve světe, třeba v Anglii. Jsem i zásadně proti, aby rozhodoval o lepším i vzájemný zápas. My přece chceme, aby se střílelo více branek a pak rozhoduje vzájemný zápas? Máme spolu se Spartou druhý nejlepší útok v lize a je to k ničemu. Pro mě je to trochu zvláštní. Celkově je to novum a musí se to vyzkoušet. Chápu, že je víc zápasů, ale my odehrajeme pětatřicet zápasů a v tom posledním může přijít třeba zranění a celá sezona je rázem fuč. Z tohoto pohledu je to kruté. Zkouší se to, ale já za sebe říkám, video i nadstavba ne,“ dodává smířeně k novému ligovému modelu náš trenér.

Slavia se v neděli výrazně přiblížila primátu v ligové soutěži. Před vlastním publikem rozhodla v přímé bitvě s Plzní během pouhých osmi minut o výhře 3:1 a svému soupeři tři kola před koncem odskočila na pět bodů. Za jistých okolností už mohou „sešívaní“ titul slavit ve středu večer, pokud Plzeň zaváhá se Spartou a Slavia nás porazí. Trenér Pražanů Jindřich Trpišovský ale krotí optimismus. „Hotovo ještě určitě není. Čekají nás tři velice těžké zápasy. Máme Jablonec, na který se nám nedařilo, jedeme do Ostravy a čeká nás derby se Spartou. Teď je sice všechno fajn po Plzni, ale ve středu to musíme potvrdit s Jabloncem. Bude to ještě hodně těžké, jak poslední kroky bývají,“ prohlašuje kouč sešívaných.

Jablonecký trenér Petr Rada bude svému týmu ještě ve středečním zápase chybět na lavičce kvůli disciplinárnímu trestu. Také v Edenu usedne jen na tribunu. "Na 100 procent už jsme čtvrtí, ale pro nás se nic nemění. Přistupujeme k zápasu na Slavii stejně zodpovědně jako ke každému utkání. Navíc ještě můžeme hrát to kvalifikační utkání o Evropskou ligu, takže by byla škoda, kdybychom něco podcenili. Jedeme k týmu, který má titul na dosah, je to samozřejmě velmi těžký soupeř. Ale my nemáme důvod se někoho bát, ověřili jsme si, že můžeme hrát s každým. Chceme navázat na poslední dobré výkony," říká před středečním zápas u lídra ligy trenér Petr Rada. Ten bude také v utkání proti Slavii ještě mimo lavičku a tým povede asistent trenéra Zdeněk Klucký.

Náš tým má stadion v Edenu mezi těmi nejoblíbenějšími. Daří se mu zde, už několikrát tu šokoval, dva roky za sebou tu vyhrál. Naposledy odjížděli Severočeši z Vršovic bez bodu před šesti lety, od té doby zde v ligové soutěži uhrál čtyři remízy a dvě vítězství. Na podzim jsme v Edenu vyhráli 2:0 góly Holeše a Doležala. Odvetný zápas se hrál ještě před zimní přestávkou a Slavia nám na Střelnici oplatila stejnou porážkou po gólech Škody a Hušbauera. Ztíží Jablonec Pražanům cestu za titulem?

Utkání začíná ve středu 15. května od 20 hodin v Sinobo Stadium v Praze Edenu

Rozhodčí: Nenadál - Vlasjuk, Poživil