1. etapa - Počátky fotbalu na Jablonecku

První zmínky o fotbale v Jablonci se datují do roku 1921, kdy jistý holič Vít zorganizoval první hráče a na hřišti u dnešních Háskových vil byl odehrán první mač. V předválečných dobách v Jablonci převládal německý živel a dominantním klubem byl Ballspielklub sídlící na stadionu Střelnice. Jeho nejznámější postavou byl Facsinek, který se poté prosadil i v pražské Spartě.

Díky mnoha místním nadšencům i přistěhovalcům z vnitrozemí byl roku 1945 založen Český Sportovní klub (ČSK) Jablonec, záhy přejmenovaný na SK Jablonec. Funkcionářské základy tehdy položil první předseda Max Adamíra, sportovní pak v roli hrajícího trenéra internacionál Ladislav Čulík. Dres Jablonce v těchto letech oblékala spousta hráčů, na které se dodnes vzpomíná: Ferda Dymák, Franta Pačes, Josef Pfefr, Míla Jarka, Jarda Kalčík, MUDr. Vráťa Pavlín, Mirek Horčičko, ale také pozdější trenér našich zlatých olympioniků František Havránek. Byla to také léta, kdy jako „trhač lístků“ u pokladny začínal později legendární jablonecký sekretář Olda Polák.

V roce 1963 vybojoval jablonecký fotbal historický postup do ligy, byť to byla „pouze“ liga druhá, a to pod hlavičkou TJ Jiskra Jablonec se zázemím v podniku Preciosa. O postup se tehdy zasloužili trenér Ladislav Čulík a hráči jako Jirka Zemler, Evžen Ota, Josef Miller, Gunther Schmidt, Helmuth Linhart, Viktor Pavlenko, Saša Bednárek, Láďa Vaněk, Míla Kozderka, Josef Cinibulk, Láďa Hnídek a další.

Rychlé zprávy

Vstupenky v Astaně

Výdej vstupenek pro fanoušky Jablonce, kteří cestují do Astany na utkání Evropské ligy UEFA, bude u hlavního vstupu na stadion Astana arena. Výdejní místo bude označeno a bude otevřeno ve čtvrtek 8. 11. od 20:45 hodin místního času!

Tréninky a TK před EL UEFA

INFORMACE PRO MÉDIA: Středa 24. října 2018, Jablonec nad Nisou 16:00 předzápasová TK FK Jablonec za účasti trenéra a kapitána (tiskové středisko FK Jablonec v budově Střelnice, vstup možný od 15:30, možnost vyzvednutí akreditací na utkání); 16:45 trénink Vrkoslavice (prvních 15 minut otevřený pro média); 18:30 předzápasová TK FC Astana (tiskové středisko FK Jablonec v budově Střelnice); 19:00 trénink FC Astana (FK Jablonec, prvních 15 minut otevřený pro média).

Autobus po utkání s Astanou

Po čtvrtečním utkání Evropské ligy proti FC Astana bude pod stadionem přistaven autobus, který může rozvést fanoušky po Jablonci a končit bude na Ostrém rohu ve Mšeně.

Los 4. kola poháru MOL Cup

V pátek 19. října bylo vylosováno osmifinále poháru MOL Cup. Našim soupeřem je prvoligový klubu MFK Karviná. Hrát se bude na hřišti soupeře a přesný termín zápasu bude ještě upřesněn.