2. etapa – LIAZ a první ligové roky

Roku 1963 došlo rovněž k historickému obratu, když Jiskra přešla do nově založené tělovýchovné jednoty LIAZ. Zde našel jablonecký fotbal vynikající podmínky pro svůj další rozvoj. A přicházely první velké posily: z pražské Slávie Ruda Fahrner a Vašek Hynek, z Hradce kanonýr Míla Kvaček, z Vítkovic se vrátil Václav Halama, poté přišel ze Sparty Tadeáš Kraus, z Dukly pak „čilané“ Svatopluk Pluskal a Ladislav Novák. Ale přicházeli i méně věhlasní borci, kteří v Jablonci udělali kariéru: Luboš Šrejma, Petr Majer, Jirka a Jarda Vávrové, Pavel Bartyzal, Ruda Svoboda, Eda Helešic, Franta Jelínek, Josef Frydrych, Ludva Húščava, Mirek Čmarada, Karel Pěnek, Jiří Vošta, Josef Jebavý, ze Sparty přes Teplice výměnou za Frantu Vítů přišel již zkušený Jarda Dočkal. A tito hráči nakonec vykopali tu vytouženou nejvyšší fotbalovou soutěž v roce 1974 pod vedením trenérského tandemu Ladislav Novák – Jaroslav Dočkal.

A přicházela další jména: Franta Patlejch, Miloš Kukla, Josef Mužík, Jaroslav Petřícek nebo Luděk Štarch. Mužstvo v první lize vedl nejprve trenérský tandem Tadeáš Kraus – Václav Halama a v závěru Jaroslav Dočkal. Jablonec se však na fotbalovém vrcholu udržel pouhé dvě sezony, po nichž se musel na dlouhá léta spokojit s ligou druhou, a poté dokonce i třetí. Hráči přicházeli a odcházeli a byla jich celá řada (za všechny jmenujme odchod Rudy Svobody do Slávie nebo příchod Mirka Jirouska z Teplic), šanci dostávali i domácí odchovanci jako Aleš Cerman, Pavel Doležal či Standa Kouřil.

Sportovně plodná byla léta 1979-84 kdy v roli trenéra působil Vlastimil Chobot. V té době Jablonec připravil řadu vynikajících hráčů, byli to kromě jiných: Jirka Tupec, Petr Šedivý, Jirka Šidák, Mirek Příložný, Jirka Dozorec ,Jarda Petrtýl, Aleš Češek, Milan Švengr, Zdeněk a Josef Klucký, Ladislav Tábor, Zdeněk Vlček, Miloslav Šebek, Míla Denk, Josef Jarolím, Honza Urban, Zbyněk Houška, Vráťa Kyrian, Zdeněk Schovánek, Honza Vodňanský a řada dalších.

Rychlé zprávy

Legendy v Löbau

Stará garda FK Jablonec se v sobotu zúčastní již počtvrté halového turnaje v německém Löbau, který pořádá tým Horken Kittlitz. "Tým jsme složili opět výborný a já pevně věřím, že turnaj potřetí vyhrajeme," říká Štefan Mihálik. Sestava: Braniš, Hromádko, Vaněček, Sitarčík, Mihálik, Kubín, Rožeň, Bělina, Kocúr, Fedák a Leden.

Čvančara do Empoli

Útočník Tomáš Čvančara zamířil na půlroční hostování s opcí do italského klubu Empoli FC. Hodně štěstí, Tome!

Janetzký do Opavy

Záložník Jakub Janetzký stráví jarní část sezóny opět v Opavě. Mladý středopolař hrál v Opavě již na podzim. Jakub Janetzký se k Jablonci připojí po sezóně. Ať se ti daří, Kubo!

Fanshop 19.12. zavírá!

Klubový fanshop bude v roce 2018 naposledy otevřen ve středu 19. prosince od 7 do 15 hodin! Přijďte si nakoupit poslední dárky se symbolikou vašeho oblíbeného klubu! Online objednávky již není možné vyřídit. Až zase 2. ledna 2019! Přejeme krásné svátky!